Jste zde

TEST - Základní kompaktní maják Banner CL50

Odolné optoakustické majáky Banner řady EZ-LIGHT CL50 s celkovým krytím IP67 umožňují velmi snadno doplnit jakékoliv průmyslové zařízení o barevnou světelnou i jednoduchou zvukovou signalizací

U mnoha aplikací v průmyslu je stále u zákazníků žádána mimo signalizaci na HMI panech i alespoň základní optoakustická signalizace pro rychlou a snadnou indikaci poruchy, změny provozního stavu či režimu. Toto obvykle zajišťují různé tzv. signalizační majáky obvykle řízené dvoustavovými signály 24VDC, případně někdy i 230VAC. Některé mohou mít i 3 a více barev, ale v základních aplikacích často stačí jen 1 barva (např. červená) a zvuková signalizace pro hlášení chybné funkce či varování.

Tyto základní požadavky a navíc požadavky na připojení a instalaci v jednoduchém kompaktním provedení například splňuje maják řady EZ-LIGHT CL50 amerického výrobce Banner Engineering Corp.

Popis majáku Banner CL50XRXAPQ

Měl jsem možnost vyzkoušet základní maják společnosti Banner řady EZ-LIGHT typu CL50 s jednou barvou optické signalizace a doplněnou o standardní zvukovou signalizaci. V mém případě šlo o provedení s červenou barvou s celým identifikačním označením CL50XRXAPQ, které navíc bylo vybaveno elektrickým 5pinovým připojovacím konektorem M8 a v provedení s PNP řídícími signály (tzn. aktivace spínáním kladné svorky napájecího napětí vzhledem ke společné záporné svorce). Navíc byl k dispozici doplněk v podobě úhlového železného upevňovacího držáku.

Celá konstrukce majáku má v porovnání s konkurencí dost neobvyklé provedení pouzdra i montáže. Nutné však předem říct, že jde o prakticky dobré řešení. Maják je sice na první pohled v klasické podobě válcového sloupového tvaru, ale zde není rozebíratelný a nelze jej tedy snadno flexibilně doplnit od další barvy. Svojí potřebu u majáků Banner CL50 je tak obecně nutné přesně specifikovat již při objednání, jinak pak "máte smůlu". Tato nevýhoda je však na druhou stranu vyvážena velmi kompaktní a odolnou konstrukcí. Sice jsem neprováděl žádné destrukční testy, ale rozhodně jsem bez jakýchkoliv známek poškození mechanicky působil na pouzdro oběma rukama jak tlakem stisku, tak silou na zlomení/ohnutí výrazně větší, než bych si dovolit u modulárních rozebíratelných majáků, které také v práci využívám a tedy z praxe vím, jak jsou často křehké. Spodní upevňovací černý sokl a horní část ze silného ABS plastu a průsvitná část z polykarbonátu jsou totiž k sobě pevně sesazeny a svařeny či odolně slepeny.

Stejně zajímavě a odolně je řešeno i upevnění prostřednictvím ve spodním soklu "vylisovaného" masivního závitu M30 délky 18 mm, kde lze prostřednictvím přiložené matice a dvou gumových podložek/těsnění buď maják rovnou snadno upevnit v panelu do otvoru průměru 31 - 32 mm nebo využít některý z rovných či úhlových držáků dodávaných výrobcem jako doplněk za příplatek.

Snadnou montáž pak umocňuje elektrické připojení pomocí standardního 5pinového EURO konektoru M8, takže stačí si použít od libovolného výrobce kabel s nalisovaným konektorem či použít na vlastní kabel šroubovací 5pin M8 konektor typu samice (v majáku je konektor typu samec). Výhodou tohoto řešení je triviální ("blbuvzdorné") a superrychlé el. odpojení kabelu u samotného majáku, ať již po případ výměny, či dočasného sejmutí třeba při přepravě, které může v nouzi provést libovolný technik a ne nutně školený elektrikář. Navíc tento konektor při správném dotažení již přímo zajišťuje prachu a voděodolné krytí IP67 bez dalších doplňků a krycích prvků.

Asi v rámci standardizace mechanické konstrukce soklu pak je použit 5vývodový konektor, i když jsou prakticky v mém případě využity jen 3 vývody: signál pro červené světlo (pin č. 1 - hnědý vodič standardních kabelů), signál pro piezo houkačku (pin č. 5 - šedý vodič standardních kabelů) a společný záporný napájecí vodič (pin č. 3 - modrý vodič standardních kabelů). Tedy z 5 vývodů nejsou dva  vůbec využity (jsou využity až u vícebarevného typu majáku CL50).

Samotné červené signální světlo mého zkoušeného majáku je dle informací výrobce generováno "věncem" červených LED diod zapojených na desce plošných spojů upevněné ve spodním černém soklu a jejich světlo je plošně rozváděno / rozprostřeno pomocí jen průsvitného polykarbonátového krytu. To je patrné i reálně při zapnutí, protože světlo je nejintenzivnější ve ze spodní částí soklu. U jednobarevného majáku je příjemné, že svítící plocha (výška polykarbonátové části) je poměrně dost vysoká (80 mm), takže světlo je výrazné.

Standardní provedení jednobarevného majáku Banner CL50 s různými typy zvukových houkaček (obr. vlevo) a ukázka vnitřního provedení osvětlení pomocí prstence LED diod (obr. vpravo).

Na vrchu majáku pak je typicky upevněna zvukové siréna v tvořená piezoakustickým prvkem schovaným pod speciálním šroubovacím víčkem, kde se úrovní jeho odšroubování reguluje intenzita hluku od skoro neslyšitelné (krytka úplně zašroubovaná) až po velký hluk výrobcem udávaného jako 92 dB při vyšroubování víčka o 1,5 otáčky. Pod se šroubuje dále, víčko zcela sejmete a ukáže se samotný piezočlen. Krytku lze však snadno našroubovat zpět. Řešení regulace hlasitosti je tak velmi jednoduché, ale velmi účinné. Generovaný zvuk má dle výrobce frekvenci 2,7 kHz, což dle mého subjektivního názoru odpovídá skutečnosti i běžným zvyklostem piezosirén a je proměnný / modulovaný frekvencí +/- 500 Hz. To zvyšuje vjem vnímání signalizace.

Základní parametry (dle údajů výrobce):

 • Napájení: 18 až 30 VDC
 • Spotřeba: typ. 90 mA při 24 VDC
 • Světelná indikace: LED diody s barvou dle objednávky (zelená, červená, žlutá)
 • Akustická signalizace:
  • Piezosiréna s mechanickým nastavením hlasitosti (max. 92 dB)
  • Frekvence zvuku 2,7 kHz s oscilací +/- 500 Hz
 • Životnost: min. 100 tis. hodin
 • El. připojení: 5vývodový EURO-konektor M12
 • Zpoždění reakce na vstup: 10 ms
 • Pouzdro: ABS, světelný segment = polykarbonát
 • Krytí: IP67
 • Provozní teplota: -40 až 50°C

Závěr

Majáky Banner řady CL50 sice nejsou modulární a uživatel si je sám nemůže sestavit a upravit na svoji aplikaci, ale to výrobci umožnilo vytvořit velmi odolné provedení pouzdra, které dle mé zkušenosti a názoru vydrží v průmyslu výrazně hrubší zacházení než většina modulárních konstrukcí majáků. Navíc el. připojení prostřednictvím standardizovaného konektoru M8 umožňuje snadné odpojení a připojení majáku, například pro rychlou záměnu či výměnu při poruše. Navíc díky tomu je bez ohledu na způsob mechanické montáže majáku celkové krytí IP67.

Zde testovaný typ CL50XRXAPQ s jednou červenou barvou a zvukovou signalizací pak v ČR společnost Turck s.r.o. prodává aktuálně za ceníkovou cenu cca 2000,- Kč bez DPH, což není v případě průmyslových majáků vůbec špatné.

Odkazy:

Hodnocení článku: