Jste zde

HMI panel - Smartphone tethering připojení k internetu

Připojit HMI panel k internetu přes běžný mobilní telefon s Androidem? No problem! Tedy v případě HMI panelů Weintek to jde téměř samo..

Co je a k čemu je tethering?

Pod mnoho lidí záhadným označením anglických slovem "tethering" se neskrývá nic jiného než dnes běžná funkce většiny telefonů s operačním systémem Android umožňující přes něj sdílení připojení na internet připojením přes USB kabel. Podrobněji řečeno, prostě nějaké zařízení bez svého připojení na internet můžete připojit prostřednictvím propojením vašeho telefonu s ním pomocí USB kabelu a zapnutím / povolením sdíleného internetu přes USB v nastavení telefonu. Čímž tímto způsobem připojené zařízení bez internetu najednou přístup na internet získá (samozřejmě účtovaný na tarif připojeného telefonu).

Tato funkce nemusí být dobrá jen pro nějakou spotřební elektroniku nebo dočasného připojení nějakého PC k internetu v terénu, ale lze dnes použít případně i k dočasnému připojení průmyslových strojů a zařízení na internet, například během servisních zásahu nebo řešení nějakých problémů. Pomocí internetového připojení lze například odesílat informační i alarmové zprávy nebo i data z paměti programu nebo informačních emailů snadno do vzdáleného PC, tabletu či Smartphonu.

Samozřejmě funkci "Tethering" musí umět / nabízet i zařízení, ke kterému chceme připojením Smartphonu internet sdílet. Tuto funkci tak například nabízí HMI panely Weintek a proto jsem se rozhodl ji vyzkoušet s použitím testovacího prográmku na odesílání emailů zveřejněný v testovacím článku "Jak na odesílání emailů z HMI panelů Weintek ?".

Sdílení připojení k internetu přes USB port HMI Weintek

Většina HMI panelů Weintek má implementovanou nenápadnou funkcí sdílení připojení k internetu přes Smartphone s OS Android prostřednictvím jeho propojení přes USB port. O této funkci se něco blíže prakticky dozvíte, když v HMI Weintek programovací PC softwaru EasyBuilder PRO kliknete na ikonu "System Settings" a v ní na nenápadnou záložku "Cellular Data Network". Ta jednak slouží ke zprovoznění přímého přístupu na internet přes nějaký USB - 3G/4G modem nebo pak pro "Tethering".

Zde je možné zjistit, že prakticky není nutné vůbec nic nastavovat, jen prostě stačí mobil k HMI panelu přes USB fyzicky připojit a je to. Tedy na první pohled není potřeba vůbec nic programovat. To však není úplně pravda, protože to má jeden malý háček, který není příliš patrný: je nutné po fyzickém zprovoznění USB napojení s telefonem a povolení sdílení na jeho straně následně zapsat / nastavit v HMI registru LW-11380 hodnotu "1" (místo standardní hodnoty "0"). Pak by se měla v informačním registru Tethering funkce LW-11381 objevit hodnota "1" nebo "3" pokud sice kabelové propojení je v pořádku, ale spojení / přístup na internet nefunguje (něco je špatně na straně telefonu), nebo hodnota "2" = všechno je OK a je možné komunikovat.

Pro zprovoznění sdíleného připojení na internet přes USB telefonu (Tethering) na straně HMI panelu je nutné jediné: po fyzickém připojení zadat do registru LW-11380 hodnotu "1".

Je tedy nutné buď někde v programu HMI nebo přímo jako zadávací položku na obrazovce HMI realizovat onen zápis "1" do registru  LW-11380 pří každém novém připojení SmartPhonu (po odpojení Smartphonu od HMI panelu se hodnotu automaticky opět přepíše na "0").

Test funkce Tethering u HMI Weintek

Výše uvedenou funkci jsem si prakticky otestoval na dvou různých 7" HMI panelech Weintek, velmi levném provedení MT8071iP (bližší popis viz článek "TEST - Nový ekonomický 7" HMI panel Weintek MT8071iP") a naopak nejnovější nejlepší verzi cMT3072 (bude podrobně představena v dalších článcích HW serveru).

V obou případech je postup zprovoznění zcela stejný:

  • Propojit SmartPhone s HMI panelem USB kabelem (kabel s velkým USB konektorem na straně HMI panelu a microUSB konektorem na straně telefonu).
  • Následně ve SmartPhonu aktivovat funkci sdílení přes USB - obvykle položku popsanou jako "Sdílení příp. přes USB" vyskytující se v nastavovací menu telefonu.
  • Nakonec na HMI panelu do zapsat hodnotu "1" do registru LW-11380 - v mém případě jsem si do programu HMI jednoduše přidal zadávací políčko na registr LW-11380 a indikační políčka na registr LW-11381.

A je to a je možné teď například odeslat emaily z HMI panelu, které Vám přijdou do Vaší internetové emailové schránky.

Nejdříve nelze emaily z HMI odeslat, protože není zadána hodnota "1" do registru LW-11380 (obr. vlevo). Pak zadání "1" již do informačního registru LW-11381 naskočí hodnota "2" indikující, že vše je v pořádku a emaily se odesílají.

Úspěšně přijaté emaily do PC odeslané z HMI panelu pomocí Tetheringu.

Závěr

Možnost snadno připojit mobilní telefon k průmyslovému stroji a odeslat informace může být velmi zajímavá funkce pro servisní techniky nebo i provozní údržbu při komunikaci a řešení problémů s techniky výrobce. Zvláště, když tato funkce je v případě HMI Weintek přítomná a nic nestojí, je dobré o ni vědět...

Odkazy:

Hodnocení článku: