Jste zde

HMI panel bez displeje s napojením na jakýkoliv monitor = Weintek mTV

Krabička Weintek mTV představuje zajímavou možnost, jak snadno a levně vytvořit řízení a vizualizaci procesů na displejích / monitorech velkých úhlopříček (například až 50 palců) při zachování běžného systému programování průmyslových HMI displejů a přímé široké podpory napojení a komunikace s PLC většiny světových výrobců. Díky napojení téměř libovolného externího LCD či OLED displeje je možné v oblasti aplikací méně náročných na mechanickou odolnost realizovat poměrně levně velkoformátovou vizualizaci s použitím standardních počítačových monitorů či LCD televizních obrazovek.

Náhodou jsem narazil na zajímavé zařízení, které se trošku vymyká ze zavedených nabídek mnoha výrobců operátorských a HMI panelů. Jde o tzv. operátorský panel bez displeje od společnosti Weintek s označením "mTV". Prostě jde o krabičku, která obsahuje veškerou elektroniku, rozhraní a napájení jako obsahují dnes běžné průmyslové HMI panely pro vestavby do strojů, pouze s tím rozdílem, že neobsahuje samotný displej s dotykovou plochou. Ten je zde "nahrazen" HDMI video rozhraním pro napojení libovolného průmyslového, běžného počítačového monitoru či i velkoplošné obrazovky nebo LCD televize. To je velká výhoda, pokud sice chcete naprogramovat vizualizaci jednoduše přes HMI programovací PC software a snadné napojení na PLC, ale nepotřebujete přímo displej pro vestavbu do stěny skříně rozvaděče a odolné průmyslové provedení a více je pro vaši aplikaci důležitý velký rozměr samotného displeje. Zůstává tak zde schopnost úplného monitoringu a řízení technologického procesu, ale při možnosti použití velkoformátových LCD či dokonce použití OLED displejů.

Průmyslová provedení displejů větších než 8" totiž bývají dost drahá a přitom například počítačové 20" displeje i včetně těch opatřených dotykovou plochou lze pořídit proti těm průmyslovým i za čtvrtinu ceny. A to nemluvím o použití alternativních technologií displejů, jako například OLED. Prostě stačí aby displej či monitor měl HMDI rozhraní a lze jej s použitím zařízení mTV využít k PLC. Případně s redukcí z HDMI na DVI lze využít i ty nejlevnější PC monitory s DVI.

Také není přímo nutné používat dotykovou plochu, ale třeba použít klasický LCD displej a instalovat USB trackball či dokonce klasickou nebo membránovou USB klávesnici, pokud například je pro aplikaci vhodnější. Například v systémech, kde se předpokládá využívání osobami s obvykle špinavými prsty a časté znečištění či dokonce možnost poškození citlivé dotykové plochy (např. při práci s chemickými látkami) si tuto volbu řešení umím velmi dobře představit. Klávesnice či trackball se vždy případně snadněji vymění a jsou levnější.

Samozřejmě jako u klasického průmyslového HMI panelu zůstává i u zařízení Weintek mTV široká podpora konektivity PLC různých výrobců a stejně jako u klasických HMI panelů Weintek i programování prostřednictvím PC vývojového softwaru Easy Builder Pro, který poskytuje veškeré moderní vývojové a programovací prostředky pro HMI panely. Připojitelná PLC jsou  dle informací výrobce například od firem BACNET, BARCODE, BAUMULLER, BECKHOFF, CROUZET, DANFOSS, DELTA, EMERSON PLC, FATEK, FUJI, GE FANUC, HAIWELL, HITACHI, IDEC, KEYENCE, KOYO, LENZE, LS GLOFA, LS XGB, MITSUBISHI, MODBUS, MOELLER, OMRON, PANASONIC, PARKER, ROCKWELL, RS AUTOMATION, SAIA, SAMSUNG, SCHLEICHER, SCHNEIDER, SICK, SIEMENS, TOSHIBA, TRIO, VIGOR, VIPA, YAMAHA, YASKAWA, YOKOGAWA a další. Osobně jsem ale neměl zatím možnost tuto širokou podporu vyzkoušet...

Bližší popis zařízení Weintek mTV

Zařízení Weintek mTV představuje "krabičku" obsahující řídicí RICS procesor ARM CORTEX A8 doplněný o 128 MB nebo 256 MB programové flash paměti a stejného množství bateriově zálohované datové RAM paměti. Velké databáze či velké množství naměřených hodnot lze pak ukládat buď na SD kartu zasunutou do SD slotu či na USB flash paměť zasunutou do USB Host konektoru. Chlazení je klasicky pasivní (tj. bezvětrákové) a kompaktní konstrukce umožňuje i montáž na DIN lištu v rozvaděči. Napájení je standardně stejnosměrným napětím 24 VDC. HDMI rozhraní pro připojení displeje podporuje rozlišení 1280 x 720p HD formát.

Konektivita pro PLC či další průmyslová zařízení s datovým výstupem obsahuje až 3 sériová rozhraní (1x RS-232 a 2x RS-485 v 2- i 4-vodičovém provedení), již zmíněný USB port vhodný i pro připojení USB trackballu, myši či klávesnice a samozřejmě dnes nemůže chybět Ethernet s rychlostí  1 Gb/s na konektoru RJ-45.

Programování zařízení Weintek mTV se provádí přes konfigurační a vývojový PC software pro OS Windows s názvem EasyBuilder PRO. Ten obsahuje plnohodnotnou online i offline simulaci na PC i všechny moderní vývojové prostředky. Mimo zobrazování a zadávání čísel, grafů, textů, grafiky či animací pak například i tvorbu databází, programování maker spuštěných nějakou nadefinovanou událostí, záznam hodnot do vnitřní paměti a jejich uložení na SD kartu či Flash USB paměť, offline simulaci (tedy simulace jen na PC bez potřeby hardwaru), emulace / ladění s připojeným hardwarem a mnoho dalšího.

Základní technická data:

Závěr

Zařízení Weintek mTV představuje zajímavou a neobvyklou alternativu k dnes tradičním HMI panelům. Minimálně jde o zajímavý nápad, jak k řídící jednotce použít libovolný displej, jaký uživatel bude chtít. V ČR jej prodává například společnost TECON s.r.o., která jej aktuálně nabízí za 7700,- Kč bez DPH, což sice není úplně levné, ale na druhou stranu průmyslové HMI panely s úhlopříčkou 20" a více se obvykle nabízejí za 20 tisíc Kč a více, takže Weintek mTV + např. 24" monitor vyjde určitě levněji.

Odkazy:

Hodnocení článku: