Jednoduché 7segmentové a řádkové LCD a LED displeje se již ve většině případů uživatelských rozhraní pomalu stávají minulostí. Taky aby ne, když lze již za relativně nízkou cenu využít schopností a širokého sortimentu různých grafických LCD displejů. Stále více totiž platí heslo, že vzhled prodává a proto je z tohoto pohledu nutné jak spotřební elektroniku, tak průmyslové přístroje a zařízení vybavovat displeji s lepším konstrastem a barevným provedením. Ty nejen přispívají k lepší čitelnosti zobrazených informací, ale i k jejich napohled efektnější reprezentaci. V nabídce společnosti Elatec si můžete vybrat své preferované barevné provedení a od rozlišení 240x128 bodů bez i s touch screenem.
Například pokud dosud používáte řádkový displej a rádi byste za přibližně stejných nákladů použili grafický displej, je možné například použít jedno z následujících levných řešení:
Toto jsou však stále displeje vyznačující se již „klasickou“ žlutozelenou technologií STN, které se bohužel do některých aplikacích nehodí pro svůj nižší konstrast a horší čitelnost. Místo toho však lze využít dnes již stejně dostupné novější technologie, přičemž náklady se téměř nezvýší, ale přístroj dostane rázem modernější vzhled i lepší ovladatelnost. |
Volit lze z následujících dvou variant:
I když technologie negativní STN je lepší než klasická STN a dosahuje dobrých optických parametrů, FSTN nabízí podstatně vyšší kontrast při jen mírně vyšších nákladech. Pokud budete mít možnost porovnávat dva stejné displeje s technologií STN a FSTN, určitě nebudete nad brilantním zobrazením FSTN displejem váhat. S různým barevným podáním uvedených technologií souvisí i provedení podsvícení, které může být realizováno v podstatě třemi způsoby:
|
|
Zatímco u již zmíněného klasického žlutozeleného provedení LCD displeje se použivá i žlutozelené LED podsvícení s životností cca 100 tis. hodin, který se vyznačuje vyšší spotřebou, technologie negativní STN nebo FSTN již využívá bílého světla generovaného buď bílými LED diodami (WLED) nebo CCFL výbojkami. I když CCFL dává proti WLED větší jas a displej tím získává větší kontrast, je to vykoupeno výrazně nižší životností než u LED (cca 20 tis. hodin u CCFL místo cca 100 tis. hodin u WLED) a navíc je nutné použít budič (napěťový invertor), který generuje vysoké napětí pro buzení CCFL výbojky. Relativně nižší životnost displeje s CCFL podsvícením je možno řešit např. automatickým vypínáním podsvícení po určité době od posledního stiknutí klávesy nebo touch screenu. Pokud jde o volbu podsvícení, právě kombinací FSTN technologie a CCFL podsvícení lze dosáhnout nejkontrastnějšího zobrazení. LCD s white LED pak vykazují trochu nižší jas. Výhodu však je, že u displejů malých rozměrů lze podsvit realizovat například jen 4 bílými LED, což má za následek nejen snížení spotřeby, ale také hmotnosti.
Klasickými představiteli modrých negativních STN displejů s bílým LED podsvícením v nabídce společnosti Elatec jsou:
|
|
Z pohledu bíločerných B&W FSTN displejů lze pak například volit z následujících možností:
- PG 24064 E - datasheet: PG24064-E, rozměry 134 x 40 mm s WLED podsvícením
- PG 240128 A - datasheet: PG 240128 WRF-ATA-H-L1, rozměry 114 x 64 mm s WLED podsvícením
- PG 320240 H - datasheet: PG320240-H, rozměry 78 x 59 mm s WLED podsvícením
- PG 320240 D - datasheet: PG320240-D, rozměry 120 x 92 mm s CCFL podsvícením
Teplotní vlastnosti LCD displejů
Grafické LCD displeje se vyrábějí buď v komerčním (obvykle 0 až 50 °C) nebo průmyslovém (-20 až 70 °C) pracovním teplotním rozsahu. Displeje používané pod dolní hranicí teplotního rozsahu zpomalují svou reakci až zcela „zamrznou“ a trvale zobrazují poslední hodnotu. Tento proces je obvykle vratný. Pokud se displeje používají nad horní hranicí teplotního rozsahu, klesá kontrast až displej úplně zčerná a je nečitelný. Některé LCD mají integrován budič záporného napětí nutný pro nastavování kontrastu.
Závěr
Malé displeje vždy budou patřit k významným komponentám takový přístrojů a zařízení, jako jsou veškerá malá mobilní zařízení, kontroléry, zdravotnické a průmyslové aplikace, spotřební elektronika apod. V tomto směru může široký sortiment od výrobců EM Marin, Powertip, Elatec OEM a NEC poskytnout společnost Elatec s.r.o. Bližší informace najdete na firemních stránkách www.elatec.cz nebo na informačním serveru www.hw.cz. Zde uvedené displeje také můžete v libovolném počtu kusů zakoupit v HW obchodu (HW shop). Zde najdete i ceny, které se pohybují od 500,- do 2000,- Kč bez DPH, podle velikosti, typu a provedení.
Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Domovské stránky české pobočky společnosti Elatec - www.elatec.cz
- Hlavní anglické "celosvětové" stránky společnosti Elatec - www.elatecworld.com
- Některé zde uvedené displeje můžete zakouput i na stránkách internetového
obchodu HW serveru (HW shop) - obchod.hw.cz
- Další články týkající se displejů najdete na serveru automatizace.HW.cz