Jste zde

Flexibilní roboti zvládnou jakýkoliv pohyb

Pokročilé roboty MELFA od společnosti Mitsubishi jsou synonymem rychlosti, přesnosti a kompaktního designu a také dlouhé životnosti. Roboty MELFA nabízí ve své třídě nejlepší parametry pro mnoho aplikací.

Velká rozmanitost modelů MELFA umožňuje jednoduchý výběr robota. Mitsubishi Electric nabízí rozsáhlou paletu modelů robotů s cílem splnit nejrůznější požadavky dnešní doby. Vlastnosti jako silný, rychlý a kompaktní jsou pro roboty Mitsubishi Electric samozřejmostí. Spektrum produktů zahrnuje univerzálně použitelné roboty s kloubovými rameny se 6 osami s nosností od 2 kg do 20 kg, a také roboty SCARA se 4 osami s nosností od 3 kg do 70 kg pro montážní a paletovací aplikace. Dvěma zvláštnostmi jsou jedinečné přesné roboty s jejich strukturou paralelních ramen pro velmi rychlé mikro aplikace s nosností od 1 kg do 5 kg a flexibilní vysokorychlostní robot SCARA pro stropní montáž.

Vzhledem k rychlému vývoji uživatelských požadavků směrem k rozšíření výrobního programu a současnému zkrácení času pro uvedení na trh dnešní výrobci čelí éře velkých změn. Již nestačí, aby průmyslový robot prováděl pouze jednu činnost. Dnes průmysl požaduje roboty s kapacitou a flexibilitou, aby byly schopni zvládnout nejrůznější úkoly. Série MELFA-FR nabízí inovativní, inteligentnější řešení, která podporují nejnovější výrobní technologie a umožňují snadnější přístup k pokročilé a flexibilní výrobě.

Díky nejnovějším inteligentním funkcím je nyní možné provádět úkoly, které byly dříve v souvislosti s automatizací nedosažitelné. MELFA SafePlus umožňuje "bezpečné spolupracující aplikace". To umožňuje robotům a zaměstnancům pracovat společně s nejvyšší úrovní bezpečnosti, a to i při vysokorychlostním a vysoce výkonném provozu robota. "Integrační funkce FA-IT", které jsou k dispozici ve všech automatizačních produktech společnosti Mitsubishi Electric, nabízejí maximální výkon, funkčnost a uživatelskou přívětivost, a tím podporují nejnovější technologie výroby.

Vertikální kloubový robot

Série RV nabízí vysoce dynamický 6 osý robot s kloubovými rameny pro nejvyšší úroveň kvality. Doby taktů jen 0,32 sekund zvýší produktivitu a umožní použití zařízení s nejvyššími rychlostmi. Struktura dvojitého ramena umožňuje větší volnost pohybu a také větší stabilitu a flexibilitu použití. Podle modelu jsou roboty zatížitelné od 2kg až do 70 kg při dosahu od 504 do 2055 mm. Práce ve velmi malém prostoru s instalací na stěnu příp. strop nepředstavují pro sérii RV žádný problém. Všechny systémy do 20 kg mají stejné kompaktní řízení robota.

Kromě toho jsou všechny systémy, již z výroby vybaveny integrovanými rozhraními pro ethernet, USB, sledování pásu, kameru a přídavné osy a také vstupy/výstupy konce paže.

Vlastnosti

 • Zvyší produktivitu: Doby taktů od 0,32 sekund s přesností opakování ± 0,02 mm
 • Flexibilní pracovní rozsah: 504 až 2055 mm dosah u kulovitého pracovního prostoru – i za robotem.
 • Vhodný pro náročné prostředí: IP67 jako standard
 • Hygiena: Interně vedené všechny kabely a pneumatické rozvody, v nabídce model pro čisté prostory (ISO úroveň III)
 • Připojení: Pneumatické a elektrické efektory, ethernet, USB, rozhraní pro kameru a dvě připojení enkodéru a až 8 dalších os jako standard, volitelně rozšiřující vstupní/výstupní a fieldbus karty. Přímé připojení přes ethernet k terminálu GOT a teaching boxu.
 • Konfigurace: Jako kompletní systém robot a řízení (kontrolér) nebo s PLC modulem pro plnou PLC funkci robota na platformě iQ[sp]
 • Teaching box: Plně grafický R56TB s dotykovým displejem nebo R32TB

Řada RV-FR se vyznačuje třemi dalšími funkcemi: "Inteligentní funkce příští generace", "Aplikace s bezpečně spolupracujícími roboty a "FA-IT-integračními funkcemi".

Více informací na https://cz3a.mitsubishielectric.com/fa/cs/products/rbt/robot/local/rv

Robot SCARA

Rychlá paletizace, cíleně přesné třídění, perfektní montování: a to vše v rekordním čase. To je série RH Mitsubishi Electric, která nabízí nejvyšší výkony ve třídě SCARA v taktu 0,29 sekund. Produktové spektrum zahrnuje výchozí model RH-3F(R)H pro práce do 3 kg, silový paket RH-6F(R)H s maximální nosností 6 kg, RH-12F(R)H s nosností 12 kg a top model RH-20F(R)H s nosností 20 kg a dosahem až 1000 mm. Všechny varianty jsou k dispozici jako kompletní systém nebo jako snadno integrovatelný modul pro plnou PLC funkci robota na platformě Mitsubishi Electric iQ.

Kromě extrémně krátkých časů cyklu přesvědčí série RH také mimořádnou flexibilitou: Díky drastickému rozšíření dosahu dosáhne robot bez problémů na každou pozici ve své pracovní oblasti.

Vlastnosti

 • Zvýší produktivitu: Doby taktů od 0,29 sekund s přesností opakování ± 0,01 mm
 • Maximalizujte Váš akční rádius: dosah 350 až 1000 mm, délka vřetena 150 až 340 mm
 • Optimální ochrana: IP54 jako standard, volitelně IP65, uzavřený kryt
 • Hygiena: Mazivo pro potravinářský průmysl jako standard (od RH-6FH) nebo v nabídce model pro čisté prostory (ISO úroveň III). Proto jsou všechny signální kabely a pneumatické rozvody uloženy uvnitř
 • Připojení: Pneumatické a elektrické efektory, ethernet, USB, rozhraní pro kameru a 2 přípojky pro enkodér až 8 dalších os, volitelně rozšiřující vstupní/výstupní a fieldbus karty. Přímé připojení přes ethernet k ovládacím terminálům GOT.
 • Konfigurace: Jako kompletní systém robot a řízení (kontrolér) nebo s PLC modulem pro plnou PLC funkci robota na platformě iQ[sp]
 • Teaching box: Plně grafický R56TB s dotykovým displejem nebo R32TB

Řada RH-FR se vyznačuje třemi dalšími funkcemi: "Inteligentní funkce příští generace", "Aplikace s bezpečně spolupracujícími roboty a "FA-IT-integračními funkcemi".

Více informací na https://cz3a.mitsubishielectric.com/fa/cs/products/rbt/robot/local/rh

Robot SCARA pro montáž nad hlavou

Díky speciální konstrukci a stropní montáži nad aplikací nezabírají roboty RH‑1F(R)HR a RH‑3F(R)HR cenný pracovní prostor vedle montážního pracoviště, takže pracovní buňky mohou být ještě kompaktnější. Pro vysokorychlostní manipulaci s malými dílci do 1 kg je ideálním robotem RH‑1F(R)HR. Ten umožňuje až 150 odběrů za minutu včetně sledování transportního pásu a doby uchopení. Pracovní rozsah RH‑3F(R)HR zahrnuje kruhový válec s průměrem 700 mm a výškou 150 mm. Uvnitř tohoto prostoru je možné najet každý bod – a to v případě potřeby s maximální zátěží až do 3 kg.

Vlastnosti RH-1F(R)HR

 • Nejvyšší produktivita: Až 150 odběrů za minutu včetně sledování transportního pásu a doby uchopení.
 • Možnosti flexibilní instalace: Montáž v buňce, nástěnná montáž a montáž na podlahu pro snadnou integraci do pracovní buňky
 • Rozšířená pracovní oblast: Periferii je možné umístit přímo pod robotem
 • Mnohostranné možnosti použití: Třída ochrany IP20 až IP65 / ISO třída 5, kterou je možné zvýšit použitím harmonikové ochrany
 • Uzavřený kryt: Integrované vakuové ventily a uvnitř vedené kabely eliminují jejich zachycení na periferii.

Vlastnosti RH-3F(R)HR

 • Prostorově nenáročný: Stropní montáž pro minimální potřebu místa
 • Kompaktní a nákladově efektivní: Kompaktní provedení s hmotností pouze 24 kg pro jednoduché montážní systémy
 • Zvýší Vaši produktivitu: Časy cyklů od 0,32 sekund při přesnosti opakování až 0,01 mm
 • Flexibilní pracovní rozsah: Kulovitý pracovní rozsah 700 mm při zdvihu vřetena 150 mm
 • Ochrana pro náročná prostředí: K dispozici jako IP20, volitelně IP65 a jako modely pro čisté prostory (ISO-Level III).

Řada RH-FRHR se vyznačuje třemi dalšími funkcemi: "Inteligentní funkce příští generace", "Aplikace s bezpečně spolupracujícími roboty a "FA-IT-integračními funkcemi".

Více informací na https://cz3a.mitsubishielectric.com/fa/cs/products/rbt/robot/local/rh_ceiling

Robot pro jemnou práci – microhanding

Série RP Mitsubishi Electric přesvědčuje inovativním konceptem, který je nutný pro vysoce přesné a extrémně rychlé aplikace. Roboty jsou vybaveny jedinečnou strukturou dvojitého ramena, která umožňuje znatelné navýšení výroby a zlepšení kvality v mikro manipulaci. Společně s ultrakompaktním SD řízením je možné RP robot snadno integrovat do každé malé aplikace. Série RP je, stejně jako všechny roboty MELFA, již z výroby vybavena všemi funkcemi jako ethernet, USB, Tracking připojením a ovládáním až 8 dalších os.

Vlastnosti

 • Nejvyšší míra přesnosti: opakovaná přesnost ± 0,005 mm
 • Kompaktní lehká váha: 12 kg lehký a plocha instalace menší než DIN A4 (RP-1ADH)
 • Hmotnostní třídy: Hmotnost manipulované zátěže 1 až 5 kg pro různé možnosti použití.
 • Ochrana: V nabídce model pro čisté prostory (ISO úroveň III)
 • Připojení: Pneumatické efektory, ethernet, USB, rozhraní pro kameru a 2 připojení enkodéru a až 8 dalších os jako standard, volitelně rozšiřující vstupní/výstupní a fieldbus karty. Přímé připojení přes ethernet k terminálu GOT a teaching boxu.
 • Dvouramenný SCARA robot: Na trhu bezkonkurenční – Jedinečná technika
 • Teaching box: Plně grafický R56TB s dotykovým displejem nebo R32TB

Více informací na https://cz3a.mitsubishielectric.com/fa/cs/products/rbt/robot/local/rp

Ověřeno v praxi

Výrobce senzorů Lenord + Bauer používá tyto roboty k optimalizaci výrobního cyklu. Tito flexibilní roboti si hravě poradí s častou změnou vyráběných produktů a širokou škálou velikosti výrobních dávek. Robotická buňka převzala monotónní ruční výběr a operátoři se mohou věnovat zajímavější a hodnotnější práci. Řešení je flexibilní, efektivní a poskytuje integraci do podnikových systémů vyšší úrovně.

Požadované pick-and-place úlohy jsou nyní prováděny s optimální přesností díky šestiosému robotu, který má nosnost 4 kg a poskytuje polohovou přesnost ± 20 μm. Pro zajištění kompletního řešení je robot vybaven bezpečnostním systémem MELFA SafePlus spolu s regulátorem a výukovým boxem. Výuková skříň byla ideální volba, protože umožňuje, aby obsluha v průběhu několika minut intuitivně naprogramovala kompletní systém obsahující robot a řídicí jednotku.

Robot je vybaven bezpečnostním modulem MELFA SafePlus, který umožňuje provoz v těsné blízkosti ostatních pracovních sil. Dva laserové skenery na protilehlých rozích rámu monitorují celou plochu. Jakmile osoba nebo předmět vstoupí do této bezpečnostní zóny, je do řídicí jednotky robotu odeslán signál v reálném čase, aby se snížila rychlost robota na předem definované nastavení. Pokud osoba nebo předmět vstoupí do pracovního prostoru nebo kolizní zóny robota, další signál okamžitě zastaví robota. Rám robotické buňky je také vybaven světelnou clonou a zrcadlovými deflektorovými pásy, které vysílají dodatečný signál do bezpečnostního systému SafePlus. Roboty Mitsubishi Electric mohou být snadno integrovány do řídicích systémů a IT sítí bez dalších vývojových prací.

Systémovou integraci prováděl TAR Automation - součást korporátní skupiny Lenord + Bauer. Robotické systémy Mitsubishi Electric pracují jak s regulátory MELSEC, tak bez problémů fungují s hardwarem třetích stran.

Rychlé a účinné provádění příkazů pro různé velikosti dávek. Robotický robot řady RV řady Mitsubishi Electric byl integrován do výrobního procesu společnosti Lenord + Bauer.

Úlohy pick-and-place jsou prováděny s optimální přesností robotem RV Series od firmy Mitsubishi Electric.

Celková velikost robotické buňky je pouhých 4 m2, což je možné díky kompaktním rozměrům robotického řídicího systému CR750-D společnosti Mitsubishi Electric.

Uživatel může intuitivně naprogramovat robot Mitsubishi Electric během několika minut pomocí učebního boxu.

 

Novinky firmy Mitsubishi Electric můžete vidět také na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně od 7. do 11.10.2019.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. V roce 2019 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím. https://www.bvv.cz/msv/msv-2019/

Hodnocení článku: