Jste zde

Elektrické motory i kompletní pohony Dunkermotoren

Mezi málo známé, ale zajímavé výrobce malých pohonů patří německá společnost Dunkermotoren. Ta nabízí nejen kartáčové i bezkartáčové DC motory a asynchronní AC motory ve výkonu od 2 do 1200 W, ale i lineární motory a speciální pohony pro žaluzie, včetně ovládacích jednotek na DIN lištu.

Německá společnost Dunkermotoren, v ČR v zastoupení společnosti Schmachtl CZ, nabízí široký sortiment elektromotorů. V sortimentu jsou DC motory na stejnosměrný proud jak kartáčové (řada G/GR), tak bezkartáčové (řada BG) a AC motory na střídavý proud jak jednofázové včetně rozběhových kondenzátorů (řada KD), tak třífázové (řada DR).

Motory se svým krouticím momentem pohybují v rozmezí 0,45-31,5 Ncm (výkonově v rozmezí 2,5-86 W). Další sortiment tvoří lineární motory, žaluziové pohony a řídicí jednotky k motorům. K elektrickým motorům nabízíme také široký sortiment planetových a šnekových převodovek se širokou škálou převodových poměrů.

Kartáčové DC motory

Nabídkou Dunkermotoren v oblasti kartáčových motorů jsou řady G/GR s permanentním magnetem. Tyto motory přímo napájené stejnosměrným proudem jsou nabízeny pro výkony 2,5 až 240 W ve velikostech 22 až 60 mm poskytující krouticím momentem pohybují v rozmezí 0,47 až 63 Ncm.

Mezi hlavní části kartáčového DC motoru patří kovový plášť, hřídel, ložiskové štíty a kuličkové ložisko. Aktivní část motoru tvoří vinutí rotoru a vnitřní magnety. Komutace je prováděna systémem kartáčů. Mezi volitelné části sestavy kromě motoru patří převodovky, enkodéry a brzdy.

Motor (s převodovkou nebo bez ní) se montuje stranou s výstupní hřídelí pomocí výstupní příruby s otvory na šrouby. Výstupní hřídel se montuje pomocí rozšiřovací podložky. Pero hřídele (např. Woodruffovo pero) musí být před upevněním ve správné pozici. Volitelné prvky mechanického přenosu lze namontovat na výstupní hřídel. Při výběru vhodného modelu motoru věnujte prosím pozornost dostatečnému krouticímu momentu, který se mění v závislosti na použité převodovce a převodovém stupni.

Sortiment kartáčových stejnosměrných motorů Dunkermotoren.

Bezkartáčové DC motory

Bezkartáčové DC motory řady BG jsou motory napájené stejnosměrným proudem z přídavného kontroléru. Mezi hlavní části bezkartáčového DC motoru patří kovový plášť, hřídel, ložiskové štíty a kuličkové ložisko. Aktivní část motoru tvoří magnety rotoru a měděné vinutí statoru. Komutace je prováděna pomocí Hallových sond.

Konkrétně nabídka Dunkermotoren zahrnuje sortiment výkonů od 7,2 až do 1100 W a krouticím momentem pohybují v rozmezí 1,9 až 870 Ncm při napájení napětím 12 až 60 VDC.

Mezi volitelné části sestavy kromě motoru patří převodovky, enkodéry, brzdy. Motor (s převodovkou nebo bez ní) se montuje stranou s výstupní hřídelí pomocí výstupní příruby s otvory na šrouby. Výstupní hřídel se montuje pomocí rozšiřovací podložky. Pero hřídele (např. Woodruffovo pero) musí být před upevněním ve správné pozici. Volitelné prvky mechanického přenosu lze namontovat na výstupní hřídel. Při výběru vhodného modelu motoru je důležité věnovat pozornost dostatečnému krouticímu momentu, který se mění v závislosti na použité převodovce a převodovém stupni.

Některé modely bezkartáčových motorů (BG 45 a vyšší typy) již v sobě obsahují řídící elektroniku s podporují přímé ovládání po komunikačních sběrnic Profibus, CANopen nebo EtherCAT. K řízení z PLC tak již není nutná další řídící jednotka.

Sortiment bezkartáčových stejnosměrných motorů Dunkermotoren.

Asynchronní střídavé elektromotory

Asynchronní střídavé elektromotory řady KD/DR se svým krouticím momentem pohybují v rozmezí 3,6-31,5 Ncm (výkonově 5-86 W). Řada KD zahrnuje jednofázové motory, které vyžadují rozběhové kondenzátory (jsou součástí dodávky). Motory řady DR jsou třífázové. Tyto kompaktní motory robustního provedení jsou zcela bezúdržbové a disponují krytím třídy IP54. Třída izolace je E (pro motory řady KD/DR.1 hladké) a F (pro motory řady KD/DR.0 se žebrováním). Motory se vyrábějí ve dvoupólovém provedení (-2) s rychlostmi kolem 2600 ot./min. nebo ve čtyřpólovém provedení (-4) s rychlostí kolem 1200 ot./min.

 

Sortiment asynchronních střídavých motorů Dunkermotoren.

Lineární motory

Dalšími výrobky ze sortimentu společnosti Dunkermotoren jsou trubkové lineární motory řady ServoTube. Jedná se o jednoduché a elegantní trubkové motory, jejichž technické řešení odráží inovativní přístup k vývoji optimálních lineárních pohonů. Jistě i proto byl také tento typ motorů oceněn časopisem Control Engineering titulem "Produkt roku 2015" v kategorii „Motory a pohony“.

Lineární motory Dunkermotoren nastavují nový standart pro výkon, snadnou mechanickou integraci a náklady na provoz. S více než 25.000 prodanými motory je Dunkermotoren Linear Systems světovým lídrem v oblasti lineárních motorů.

Žaluziové motory

Žaluziové elektromotory Dunkermotoren řady D jsou jednofázové pohony s vestavěnou převodovkou pro krátkodobý provoz. Motory s kroutícím momentem v rozsahu 6-19 Nm (výkonově 95-218 W) se vyznačují svou robustností, bezúdržbovostí a jednoduchým nastavením koncových poloh pomocí tlačítek. Rychlost se pohybuje v rozsahu 5-32 ot./min.

Motory jsou osazeny koncovým spínačem pro zastavení v horní poloze (při vytažení žaluzií) a mohou mít hřídel na jedné nebo na obou stranách. K dispozici je několik druhů spojek pro různé profily nosných tyčí a vestavěné teplotní relé zabraňuje spálení vinutí v případě poruchy mechanismu. Motory mají integrovanou automatickou el.-mag. brzdu a dodávají se s 0,5m kabelem s konektorem. Speciální verze žaluziových pohonů zahrnují motory s elektronikou a rozhraním SMI, motory se sníženou hlučností a stejnosměrné motory řady DCD pro interiérové žaluzie s dutou hřídelí.

Pro správný výběr žaluziového pohonu je třeba znát kromě výšky a šířky také průměr nosné tyče (resp. navíjecího bubnu), tloušťku nosné pásky, plošnou hustotu lamel, délkovou hustotu spodní lišty, požadovanou bezpečnostní rezervu kroutícího momentu a koeficient smykového tření. Sortiment žaluziových pohonů je doplněn širokou škálou montážního příslušenství a dálkovým ovládáním (pohyb nahoru/dolů) pro uvádění do provozu.

Řídící jednotky

Společnost Dunkermotoren nabízící pro snadnou realizaci ovládání motorů i kompletní řídicí jednotka na DIN lištu pod označením BGxx.

Řídící elektronika sloužící k řízení stejnosměrných kartáčových i bezkartáčových motorů z externích zařízení (například PLC) pomocí binárních a analogových signálů. Některé řídicí jednotky podporují rozhraní CANopen. Řídicí jednotka může být buď externí montovaná do rozvaděče, nebo může být integrována přímo daném motoru.  

Závěr

Kompletní nabídku a možnost konfigurace konkrétní sestavy pro různé aplikace najdete přímo na stránkách výrobnce Dunkermotoren. Zde lze také najít všechny potřebné elektrické i mechanické parametry požadované sestavy včetně výkresu se všemi rozměry.

V ČR nabízí a prodává výrobky Dunkermotoren společnost Schmachtl CZ s.r.o. - http://www.schmachtl.cz

Odkazy:

Hodnocení článku: