Jste zde

Pneumatické válce pro automatizaci v potravinářství a farmacii

Mimo elektrické akční členy jsou v průmyslové automatizaci značně oblíbené i pneumatické akční pohybové prvky obvykle tvořené různými pneumatickými písty. Pro potřeby výroby s vysokým stupněm čistoty (např. v potravinářství či farmacii) slouží provedení pístů z nerezové oceli.

Použití pneumatických válců

Moderní automatizace není jen o elektrických komponentách, ale neméně také o pneumatických systémech, které jsou zejména využívány jako univerzální i specializované akční (poháněcí) prvky v podobě pneumatických pístů (válců). Jejich použít v průmyslové automatizaci je značně rozšířené, zvláště pro potřeby automatického řízení pohybu produktů ve výrobních linkách, pro směrování, otáčení, přisunování a odsunování předmětů, komponent a produktů v plnicích, balících a zavíracích systémech.

Obecnou výhodou pneumatických systémů je vysoká reakční rychlost, rychlý pohyb i vysoká tlačná i tažná síla při jednoduchém použití i řízení nevyžadující žádné složité elektronické řídící systémy. Při kvalitním neznečištěném tlakovém vzduchu, které funguje jako napájecí médium, se pak obvykle vyznačují i dlouhou životností i při nepřetržitém provozu. Jediná jejich nevýhoda je velmi omezená možnost plynulé regulace pohybu jak z pohledu rychlosti pohybu, tak z pohledu délky dráhy pohybu.

Pneumatické válce pro potravinářství a farmacii

Pro potravinářské nebo farmaceutický průmysl, zvláště v těch částech automatizovaných výrobních linek, kde dochází styku částí strojů s přímo s produktem ještě před jeho zabalením, se místo běžnějších pneumatických válců s pouzdry ze slitin hliníku využívají pneumatické válce z nerezové oceli. Jejich použití je právě především v potravinářském, farmaceutickém či případně chemickém průmyslu, kde zařízení často pracují v těžkých a náročných podmínkách dočasného i trvalého kontaktu s různými chemickými roztoky, kde působí kyselé, nebo zásadité prostředí, solné roztoky, nebo mléčné prostředí, kde dochází k častému mytí pomocí aktivních čistící prostředků nebo vodou pod vysokým tlakem nebo kde je normami vyžadována možnost desinfekce i absolutní chemická nebo hygienická nezávadnost komponent strojů, které mohou být ve styku s doposud nezabalenými produkty.

Pneumatické válce ASCO NUMATICS CIX

Mimo velké hráče na poli pneumatických systémů, jakými jsou například velmi v ČR známé společnosti FESTO nebo SMC, existují i všeobecně méně známý výrobci, kteří však produkují neméně kvalitní a někdy i speciálně cílené výrobky. Například španělská společnost ASCO NUMATICS představila novou generaci robustních pneumatických válců z nerezové oceli série CIX s krytím IP69K a izolační třídu III vhodné právě do výše zmíněné extrémně náročné podmínky potravinářství a farmacie.

Pneumatické válce řady CX se vyznačují pouzdry válců z nerezové oceli AISI 304, zatímco pístnice a ostatní díly jsou z kvalitnější nerezové oceli AISI316L. Válce mají leštěné povrchy (Ra < 0,6), zaoblené rohy a laserem značené popisy, tedy neobsahují žádná místa s možností tvorby usazenin, a jsou naplněny mazacím tukem schváleným pro potravinářský průmysl. Výhodou rovné přední části válců je možnost výměny těsnění bez demontáže ze stroje. Při rozebírání válců není totiž třeba odpojovat pneumatické a elektrické obvody. Stačí vyšroubovat stěrku z přední části válce a nahradit ji novou. Toto řešení snižuje náklady na údržbu až o 70 % a minimalizuje dobu odstávky zařízení. Stěrky pístnice z materiálu FPM nebo PTFE pak mají optimalizovaný tvar bez míst s možností tvorby usazenin a odolávají  vysokým tlakům při mytí tlakovou vodou.

Pro možnost využití kontroly polohy (zasunutí / vysunutí ) je každý válec je vybaven magnetickým pístem pro snímání polohy pomocí magneticko-indukčních snímačů, které se připevňují na boky válců. Nový typ 3vodičových magneto-induktivních snímačů s krytím IP69K a izolační třídou III umožňují snadnou a rychlou instalaci pomocí nerezových upínacích držáků. Mají termoplastové tělo, PVC kabel s konektorem M12 (samec) z nerezové oceli. Jsou zejména určeny pro potravinářský průmysl.

Základní parametry pneumatických válců ASCO NUMATICS řady CX:

 • Průměr: 32 až 80 mm
 • Zdvih: 25 - 800 mm (případně až 1000 mm dle průměru válce)
 • Provozní teplota: od -10 do +80°C (+200°C pro válce s FPM těsněním, které nejsou vybaveny magnetickými snímači)
 • Pracovní tlak vzduchu: od 0,5 do 10 bar (možné použití nemazaného vzduchu)
 • Provedení: dle ISO 6431
 • Materiály: válec z nerezové oceli AISI304, pístnice a ostatní kovové prvky z AISI316L
 • Montážního příslušenství z nerezové oceli: vidlice, zadní uchycení, oko se sférickým ložiskem, úhelníky, matice...
 • Možnosti upevnění:
  • přední čelo se závitem a zadní se 4 závity
  • přední čelo rovné a zadní s integrovaným okem - MP3

 

Odkazy:

Hodnocení článku: