Jste zde

Novinka - DC servopohon Dunkermotoren BG 65 S

Německý výrobce stejnosměrných motorů Dunkermotoren tento rok představil nový DC servopohon BG 65 S. Jedná se o inovovanou verzi populárního motoru BG 65, která má při podobných rozměrech více než dvojnásobný výkon. Společnost Dunkermotoren v ČR zastupuje společnost Schmachtl CZ s.r.o.

Stávající stejnosměrný motor BG 65 se nabízel ve třech výkonnostních provedeních o délce 115, 140 a 165 mm. Díky výraznému nárůstu výkonu se u řady BG 65 S stala nejdelší verze nadbytečnou, a proto se tento motor nabízí s vinutími pro různá napájecí napětí jen ve velikostech 150 a 140 mm.

Vylepšení dle informací výrobce spočívá v nahrazení původních prstencových magnetů ze syntetického materiálu členitými magnety ze slinutého neodymu, železa a bóru. Díky těmto anizotropním členitým magnetům je dosaženo maximální směrové účinnosti vzhledem k jednotlivým magnetickým pólům zejména v přechodové oblasti, kde dochází ke změně polarity. Těmito úpravami bylo dosaženo překvapujícího nárůstu výstupního výkonu z 84 W na 190 W. Krouticí moment vzrostl z 26 na 52 Ncm při zachování téměř totožných jmenovitých rychlostí a účinnost vzrostla průměrně o 15%. Napájecí a řídící elektronika a koncepce konektorů byly samozřejmě přizpůsobeny zvětšenému proudovému odběru. Aby byla zajištěna zpětná kompatibilita s předchůdcem tohoto pohonu, byly zachovány rozměry motoru a provedení příruby.

Motor může být vybaven různými typy vestavěných řídicích elektronik. Nabídka řídicích elektronik začíná u čtyřkvadrantové elektroniky pro řízení rychlosti (SI).Dalším stupněm je čtyřkvadrantové servořízení s konfigurací z počítače (PI), kde parametrizace zahrnuje nastavení provozního režimu, regulace polohy, rychlosti a momentu (resp. proudu). Další řídicí elektronika (CI) dispo­nuje rozhraním CANopen (s profilem zařízení DSP402). Rozhraní CANopen umožňuje řízení motoru za chodu přímo v provozu. Pro speciální projekty se sofistikovanějšími požadavky existuje také programovatelná řídicí elektronika s rozhraním CANopen (MI). Naprogramovaná elektronika může řídit samotný motor, nebo i ostatní motory připojené do sítě CAN v režimu Master-SIave.

Modulární systém společnosti Dunkermotoren umožňuje dodat řešení přímo na míru ve velmi krátkém čase. Komponenty modulárního systému zahrnují planetové převodovky (s výstupním krouticím momentem až 160 Nm) a šnekové převodovky (s výstupním krouticím momentem až 30 Nm), které vyvíjí a vyrábí přímo Dunkermotoren. Systém je dále doplněn o různé typy rotačních enkodérů (snímačů polohy) a aktivních či pasivních brzd.

Závěr

Stejnosměrné motory německé společnosti Dunkermotoren GmbH lze zakoupit v ČR prostřednictvím společnosti Schmachtl CZ s.r.o. z Jesenice u Prahy.

Odkazy:

Hodnocení článku: