Jste zde

Dva nástroje pro uzamknutí a odemknutí bloků ve Stepu7 pro PLC Simatic S7

Ochrana programových bloků "Know-how Protection", slouží od prvopočátku Stepu7 k ochraně vlatního software v PLC automatech Siemens řady S7. Ovšem velmi často se používá i k ochraně odladěných programových bloků proti nechtěnému přepsání, při oživování stroje. Nepoužívá se při tom ale originální nástroj Siemens pro aplikaci této ochrany, jehož použití je přinejmenším "trochu komplikovanější", ale utilitky, které právě pro tuto komplikovanost vznikly, aby celý proces uživatelům zjednodušily. Podíváme se na dvě, zcela odličné, ale výsledkem shodné.

První je zcela komerční a profesionální nástroj, velmi pěkně graficky provedený, a s plnou podporu výrobce. Druhý je produkt šikovného českého programátora, který je jednodušší, dostupnější a funkčně shodný. Je celkem jednoznačné, jaký nástroj si vybereme, ale je to zajímavé srovnání s tím, co vše na poli software vzniká.

Na konci článku najdete odkazy na weby výrobců jednotlivých nástrojů.

 • Ryze komerční produkt S7CanOpener. Výrobce na webu slibuje další aktualizace, dvojková verze je zatím k dispozici jen pro registrované uživatele.
 • Nic se neinstaluje, stačí spustit exe soubor ve složce programu.

Open DB Step7 Simatic PLC 

 • Vše je naprosto jednoduché, veškeré obrázky jsou jen na ukázku, každý na to přijde sám. V horní části programu otevřete projekt Stepu7. Je pěkně vidět kolik a jakých bloků otevřený program obsahuje.

Open DB Step7 Simatic PLC 

 • V dolní části jsou informace o blocích. Program umožní zamykat a odmykat FC, FB, DB a OB bloky. Ve vyšší verzi půjde i uzamknout vlastní UDT struktury. Význam tlačítek je jasný. Dají se klasicky označit třeba všechny najednou a ty odemknout nebo zamknout.

 

 • Demoverze ovšem umožní jen prohlížení projektu, při pokusu o odemčení nebo uzamčení bloku se setkáte pouze s hlášením o demoverzi.

Open DB Step7 Simatic PLC

Open DB Step7 Simatic PLC 

 • Plná verze programu funguje ale takhle. Vždy se Vás zeptá jestli opravdu chcete ochranu nastavit a nastaví.

  .

Open DB Step7 Simatic PLC 

 • A nebo jestli ji chcete odstranit a odstraní. A je to! Vše si můžete překontrolovat ve Stepu7, funguje to okamžitě.

Open DB Step7 Simatic PLC 

 • Taky už máme ale druhý produkt, Helium S7 Tool. Ke spuštění také stačí jen patřičný exe soubor, bez jakékoliv instalace. Viděl jsem a měl jsem k dispozici několik podobných nástrojů, je vidět, že máme šikovných programátorů dost a dost.

Open DB Step7 Simatic PLC 

 • Jediné okno programu stačí pro celou funkci nástroje. Odemknutí, nebo uzamknutí programových bloků provedeme jen klikem na zatržítko u patřičného řádku.

Open DB Step7 Simatic PLC 

 • Nástroje slouží k ochraně vlastních programových bloků. Při jejich eventuálním použití pro jiné bloky vždy zvažte, zda máte autorská práva k odstranění ochrany.
 • Plné verze obou nástrojů byly k dispozici jen pro ukázku a napsání článku, a nejsou dále volně šiřitelné.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Web nástroje S7CanOpener: http://www.runmode.com/s7canopener.html

Helium web české utitlitky S7 tool: http://helium.webz.cz/

Další články, testy, recenze o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na automatizace.HW.cz  

Hodnocení článku: