I v naší současné moderní době plné elektroniky a počítačů stále patří k častým tragédiím běžných lidí požár jejich domovů a příbytků. Proto by měl každý doma nejen využívat elektroniku k práci a zábavě, ale i pro potřeby alespoň základní ochrany lidských životů a svého majetku. Mezi takové přístroje a zařízení patří i detektory kouře / požární hlásiče, které mohou v kritickou chvíli zachránit lidské životy a často i díky možnosti včasného zásahu alespoň část majetku. Navíc v současné době jsou tyto zařízení i od renomovaných výrobců cenově nenákladné a několik stokorun takto investovaných může později zachránit daleko větší ztráty. Od minulého roku jsou pak hlásiče kouře povinné u nově stavěných bytů či domků (vyhláška „O technických podmínkách požární ochrany staveb“ (zákon 23/2008 sb.)).
Jedním z kvalitních výrobců automatizační a senzorové techniky pro budovy, domky a domácnosti je i společnost Schneider Electric. Ta nabízí dost širokou řadu kouřových hlásičů ARGUS, které zahrnují jako základní autonomní bateriové přístroje za cenu několika stokorun, tak i lépe vybavené zástupce umožňující vzájemné propojení a bezdrátovou komunikaci.
Princip funkce běžných kouřových hlásičů
Všechny hlásiče ARGUS a i většina tzv. bodových hlásičů kouře konkurence pracuje na principu rozptýleného světla, tj. na tzv. Tyndallově jevu. V něm dochází k polarizaci rozptylem, přesněji řečeno k polarizačním jevům vyvolané odrazem nebo ohybem světla. Proto jsou tyto hlásiče citlivé na zplodiny hoření, které jsou schopné ovlivňovat pohlcování nebo rozptyl záření v infračerveném, viditelném nebo ultrafialovém pásmu elektromagnetického spektra (reaguje na viditelné částice bílého kouře). Zároveň však z principu své funkce nedetekuje přítomnost samotných plamenů. V praxi je pak většina hlásičů nastavena, aby nedetekovaly kouř z cigaret a svíček.
Elektrická konstrukce hlásiče se skládá z pulsně buzeného zdroje světla (LED diody či laseru), která je umístěna v potažené komoře, do které nemůže vniknout světlo ze žádného externího zdroje, a ze snímače světla (fotodiody či jiného fotosenzoru), na který může dopadnout jen rozptýlené světlo, nikoliv přímé ze zdroje záření. Za normálních provozních podmínek pak vrstvička potahu absorbuje světelný paprsek, který se tak nemůže na fotodiodu odrazit. Toto řešení generuje i při nízké koncentraci dostatečné množství rozptýleného světla a tedy poskytuje i včasnou indikaci. Zatímco jednodušší a levnější hlásiče využívají LED diody jako zdroje světla jednoduché fotodiody, dražší a citlivější provedení využívají laser a výkonné fotosensory. Použití laseru zaručuje větší dlouhodobou stabilitu a vyšší citlivost. Vestavěný filtr zachycuje prachové částice a propouští pouze aerosoly kouře, což i při vysoké citlivosti laserové komory minimalizuje nebezpečí vyhlášení falešného poplachu. Běžně používané opticko-kouřové hlásiče požáru reagují při zeslabení (obskurace) světla o cca. 0,5% obsc/m.
Princip funkce je založený na tzv. Tyndallově jevu - v režimu bez kouře
je světlo pohlceno výplní komory (vlevo),
v přítomnosti kouře se světlo rozptýlý a odrazí do snímače (vpravo)
Požadavky na kouřové hlásiče dle normy ČSN 14604
Protože detekce požáru je vážná věc, jsou základní prvky a provedení hlásiče definovány normou ČSN 14604. Ten hlavně definuje požadavky na funkci přístroje, signalizaci detekce kouře (sirénou, opticky) a způsob napájení zařízení, které může být umístěno uvnitř i vně krytu a může být bateriové i síťové na 230 V AC.
Například v případě bateriového napájení musí udržovat hlásič v činnosti alespoň jeden rok, včetně pravidelného zkoušení. Dříve než kapacita baterie klesne na hodnotu, která neumožňuje náležité vyhlášení poplachu, musí hlásič kouře vydat nezaměnitelný akustický poruchový signál nebo musí být v provozu ještě po dobu 30 dnů při optickém signálu. Navíc i v okamžiku, kdy začne hlášení poruchy baterie, musí mít baterie pro případ požáru ještě dostatečnou kapacitu na vydání poplachového signálu v trvání nejméně čtyř minut.
Pokud jsou autonomní hlásiče kouře určeny pro připojení k externímu napájecímu zdroji (230 V), musí být vybaveny náhradním napájecím zdrojem (baterií), zajišťující v případě výpadku hlavního zdroje plnou funkci hlásiče po dobu min. 72 hodin. Celé znění normy, které uvádí další podrobnosti najdete například zde: http://web.mvcr.cz/archiv2008/casopisy/112/2008/cerven/strana_12.html nebo http://voda.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=4793&h=273.
Hlásiče kouče Schneider řady ARGUS
Řada ARGUS se skládá z následujících typů:
- Basic
- Basic Longlife
- Connect
- Connect 230 V
- 230 V
Všechny typy jsou schváleny VdS, Certifikace SINTEF, Certifikace BOSEC, Certifikace VOS.
Typ Basic
Typ ARGUS Basic představuje nejlevnější hlásič kouře z celé nabídky, který zajišťuje včasné zjištění doutnajících požárů a otevřených požárů z nichž uniká kouř. Například v prodejnách K&V Elektro jej lze koupit za cenu lehce nad 500,- Kč. Představuje autonomní hlásič kouře napájený z vnitřní výměnné baterie (alkalická 9 V), přičemž je výrobce uváděna minimální doba funkce na jednu baterii 3 roky. Dle výše uvedené normy má hlásič autotest správné funkce (1x za minutu) a test kapacity baterie. Výskyt kouře je signalizován hlasitým výstražným zvukovým signálem (cca 85 dB) a červenou LED diodou. Výrobce jej dodává v bílém provedení pouzdra s rozměry 112,5 x 45,5 mm (průměr x výška) a krytím IP42.
Shodné vnější provedení kouřových hlásičů Schneider ARGUS (Basic / Basic Longlife / Connect / 230 V)
Typ Basic Longlife
Typ Basic Longlife je prakticky stejný jako typ Basic pouze místo alkalické 9 V baterie obsahuje lithiovou 9V baterii. Tím se výrazně prodlužuje funkce na jednu baterii na cca 10 let. Protože jde stejně jako u Basicu o provedení bez vzájemné komunikace hlásičů, je vhodný pro byty a jednotlivé místnosti.
Vnější provedení kouřového hlásiče Schneider ARGUS Basic - viz klasická 9 V alkalická baterie
Typ ConnectTyp Connect již je vhodný pro rodinné domky a domy, protože obsahuje vzájemnou drátovou i bezdrátovou komunikaci hlásičů. To znamená, že když například bude hořet ve sklepě, spustí ve stejný čas všechny kouřové hlásiče v celém domě, včetně například i ložnice, což probudí lidi, které by jinak hlášení ani neslyšeli. Jakmile kouřový hlásič totiž zjistí kouř, vyšle radiový signál ostatním kouřovým hlásičům a ty spustí alarm. Komunikace probíhá pomocí zabezpečené frekvence 868 MHz s dosahem cca 100 m ve volném prostoru a cca 30 m uvnitř objektu. Vzájemně lze takto propojit až 10 hlásičů. V případě využití kabelového propojení lze vzájemně spojit až 40 hlásičů. Protože jsou tyto hlásiče také napájené 9 V alkalickou baterií, lze je snadno instalovat a v případě drátového propojení lze použít jen slabý kabel 2 x 2 x 0.6 mm2. Doba funkce na alkalickou baterii včetně bezdrátové komunikace je cca 2,5 roku. Vnější provedení, rozměry i krytí je shodné s provedením Basic. Typ Connect 230 VTyp Connect 230 V je praktický s hodný s typem Connect, pouze s tím rozdílem, že umožňuje napájení střídavým napětím 230 V AC a drátová komunikace probíhá po vodičích vedených společně s napájením. Zároveň však obsahuje stejnou alkalickou 9 V baterii, která při připojeném napájení 230 V slouží jako záložní baterie. Pokud není 230 V připojeno, pracuje kouřový hlásič prakticky stejně jako typ Connect. Provedení pouzdra je shodné s typem Basic a může být v bílé nebo hliníkové barvě. |
Propojení kouřových hlásičů ARGUS Connect a Connect 230V je možné buď bezdrátově (uvnitř budovy až 10 hlásičů v okruhu 30 m).......
..... nebo až 40 hlásičů v případě využití kabelového propojení.
Typ 230 V
Typ ARGUS 230 V je podobný s typem Connect 230 V, ale neobsahuje bezdrátovou komunikaci hlásičů. Ta může být pouze drátová a probíhá po dvou vodičích, které mohou být součástí napájecího kabelu 230 V. To nabízí jedinečnou příležitost vzít v úvahu odpovídající elektrické vývody ve fázi projektu. V rámci napájecího systému 230 V je vyžadován pouze samostatný obvod. Celková délka kabelu může být až 500 m. Integrovaná baterie poskytuje spolehlivost neustálého provozu v případě výpadku proudu. Vnější provedení, rozměry i krytí je shodné s provedením Basic i Connect.
Kouřové hlásiče ARGUS 230 V mají napájení ze sítě 230 V a poskytují vzájemné
propojení po vodičích "1" a "N"
v rámci napájecím kabelu.
Závěr
Kouřové hlásiče Schneider ARGUS patří nesporně mezi kvalitní značkové výrobky, ať již zvolíte nejlevnější Basic, tak dražší verze Connect. Prakticky se však dá říct, že ať zvolíte ten či onen kouřový hlásič, vždy platí, že i základní nejjednodušší hlásič je vždy lepší než žádný. Více informací včetně praktických rad pro instalaci najdete v katalogu arguskourove-hlasice-katalog.pdf a přímo hlásiče ARGUS lze pohodlně koupit například v síti elektroprodejen www.kvelektro.cz.
Antonín Vojáček
vojacek@ hwg.cz
DOWNLOAD & Odkazy
- Česká domovská stránka společnosti Schneider Electric, výrobce automatizační techniky a prvků - www.schneider-electric.cz
- Odkaz na český pdf katalog s podrobnějšími informacemi o hlásičích ARGUS a jejich výběru i instalaci - arguskourove-hlasice-katalog.pdf
- Firma K&V Elektro, mimo jiné maloobchodní i velkoobchodní prodejce hlásičů kouře ARGUS - www.kvelektro.cz
- Další články týkající se senzorů a jejich výběru či použití naleznete na serveru automatizace.HW.cz