Jste zde

Cobot –flexibilní a univerzální nástroj

Spolupráce člověka s robotem je spojením toho nejlepšího ze dvou rozdílných světů. Spolupráce se daří, pokud jsou vyloučena rizika. Potenciály a bezpečnost při interakci člověk – stroj jsou tématem výstavní části veletrhu HANNOVER MESSE Automation, Motion & Drives v hale č. 6. 

I když to možná zní paradoxně, při spolupráci s člověkem nesmí robot vynaložit maximum své síly a pracovat maximální rychlostí. Proč? Kvůli bezpečnosti. Při kontaktu s robotem se člověk nesmí zranit. Výkonnost kobotů se proto pomocí senzoriky přesně dimenzuje. Bezpečnost při spolupráci člověka s roboty zaujímá na veletrhu HANNOVER MESSE významné místo v hale č. 6 v rámci tématu robotika.   

Kromě bezpečnosti tu bude upozorněno na mnoho výhod, které roboti jako bezprostřední kolegové s sebou přinášejí do výrobní haly. Snižuje se zátěž kladená na člověka, procesové kroky jsou flexibilní a celkově ekonomičtější. „Kobot je flexibilní nástroj nasazený v dynamickém výrobním prostředí,“ říká dr. Jens Kotlarski, CEO ve společnosti Yuanda Robotics. „Prvním krokem je předvedení úkolu a v dalším kroku kobot práci samostatně provádí.“  Přidanou hodnotou kobotu je jednoznačně ekonomická flexibilita.   „Koboty lze dokonce provozovat hospodárně po jednotlivých dnech společně s různými výrobními zařízeními a automatizovat tak procesové kroky,“ říká J. Kotlarski. 

Využijte šanci získat vstupenku na veletrh zdarma!

Na veletrhu HANNOVER MESSE 2020 bude prezentováno mnoho různých kobotů. Hlavní firmy na trhu jako ABB, Atlanta, Bosch, igus, Pilz GmbH, Stäubli, Universal Robots, Yaskawa nebo zmíněná Yuanda ukážou své kolaborativní roboty především v nové hale č. 6 věnované robotizaci. Budou zde také vystaveny komponenty, jako jsou úchopové systémy firmy Schunk nebo Zimmer a průmyslové zpracování obrazu firem ISRA Vision nebo Stemmer. Schopnosti klasických průmyslových robotů ukážou v hale č. 6 také společnosti Yaskawa, Stäubli, Yamaha a mnoha dalších. Nabídku doplní podpůrná softwarová řešení na programování robotů, například   Artiminds.

„Roboty a koboty představují zvláště ve spojitosti se strojovým učením (Machine Learning) a umělou inteligencí velký potenciál pro flexibilní automatizaci výroby,“ říká Hubertus von Monschaw, Global Director Automation, Motion, Drives z týmu HANNOVER MESSE. „V Hannoveru chceme ukázat aktuální možnosti a také se podíváme do blízké budoucnosti digitalizovaného průmyslu.“

Vraťme se ale k otázce bezpečnosti. Samozřejmě je třeba si na spolupráci s kobotem zvyknout. Všechny výhrady nebo dokonce obavy jsou ale neopodstatněné. Celosvětově platné bezpečnostní normy prověřované prostřednictvím analýzy rizik jsou závazné. „Při výběru kobotu je třeba věnovat pozornost zohlednění a dodržení platných norem, “ říká Jens  Kotlarski, ředitel společnosti Yuanda. „Jen certifikovaný kobot s bezpečnou kontrolou rychlosti a pozice včetně působení vnějších sil je skutečně bezpečný.“ 

Bezpečnostní riziko navíc velmi závisí na typu operace, použitých nástrojích a na obrobcích. „Kobot, který provádí řezné aplikace, lze jen velmi těžko využít pro spolupráci s člověkem,“ říká Jens Kotlarski. „Navíc se v takových případech doporučuje využívat dostupnou zabezpečovací techniku. Díky bezpečným vstupům a výstupům mohou být například ke kobotům připojeny světelné závory fungující na stisknutí tlačítka. Také s manipulačními objekty, které nejsou zcela spolehlivé, je tímto způsobem i bez komplexního posouzení rizik možná rychlá a bezpečná automatizace.“

Mimořádnou platformu pro výrobce robotů, obrazové procesy a výrobce softwaru představuje na veletrhu HANNOVER MESSE přehlídka v hale č. 6 na společném stánku  Application Park Robotics, Smart Automation a Vision Technology. Každým rokem sem přitahují návštěvníky veletrhu HANNOVER MESSE demonstrace live a nabídka mnoha možností k navazování kontaktů.  Mobile Areas představí řešení robotizace a autonomních systémů.   

Fórum Automation v hale č. 6 přinese informace z průmyslového výzkumu mimo jiné na téma robotizace, mobilní roboty a průmyslové zpracování obrazu. Vyvrcholením akcí věnovaných robotům bude na veletrhu HANNOVER MESSE předání ceny ROBOTICS AWARD. I v roce 2020 budou vyznamenána nejlepší aplikovaná řešení robotů.  

 

HANNOVER MESSE

Vedoucí světový průmyslový veletrh HANNOVER MESSE představí v rámci zastřešujícího tématu Industrial Transformation všechna aktuální témata průmyslu, jako jsou Průmysl 4.0, umělá inteligence, 5G nebo smart logistics. Výstavními oblastmi veletrhu jsou:  Future Hub, Automation, Motion & Drives, Digital Ecosystems, Energy Solutions, Logistics a Engineered Parts & Solutions. Program veletrhu doplní přes 80 konferencí a fór. Příští veletrh se koná v netradičním termínu 13.-17. července v Hannoveru. Partnerskou zemí veletrhu HANNOVER MESSE 2020 je Indonésie.

 https://www.hannovermesse.de/en/

Hodnocení článku: