Jste zde

Zajímavost - ProgeCAD LT 2006 - freeware náhrada Autocadu

ProCAD 2006 LT je velmi dobrý CAD software, který může sloužit jako náhrada Autocadu LT. V základní, avšak plně funkční verzi, je navíc legálně zdarma - freeware. Jediným omezením proti placené verzi je omezené použití symbolů z knihovny. ProgeCAD umožňuje načítat a ukládat výkresy ve formátu *.dwg pro Autocad 2006 a nižší, výkresy kreslit, editovat, kvalitně tisknout. Podporuje hladiny, kreslení pomocí příkazů, kóty, 2D i 3D kreslení. Ovládáním docela zdařile imituje Autocad.

Člověk nemusí být přímo profesionální konstruktér a projektant, aby se nesetkal s CAD výkresy, obvykle "vyrobených" v nějaké verzi Autocadu. Každý, kdo pracuje v nějaké oblasti průmyslu, občas někdy potřebuje *.dwg nebo *.dwf zobrazit, vytisknout a třeba i modifikovat. Ne vždy je však k dispozici velmi drahý program Autocad, nebo ho mají ve firmě jen konstruktéři. Pro základní úpravy i kreslení však může plně posloužit levný (pro nekomerční účely bezplatný), přesto plně funkční a velmi dobrý CAD software ProgeCAD LT 2006 (v budoucnu verze 2007).

Co je ProgeCAD ?

ProgeCAD je italský CAD software, který se snaží být levnou konkurencí všeobecně známému "etalonu" - programu AutoCAD. Oba spojuje možnost kreslení výkresů a vytváření projektů z oblasti strojírenství, elektro, automatizace, robotiky, stavebnictví a architektury, nábytku, designu apod. Umožňuje 2D i 3D profesionální kreslení a tisk na papíry rozměrů A5 až A0. Je sním možné navrhovat libovolné mechanické prvky a konstrukce (nosníky, dopravníky, závěsy, stroje apod.), elektromechanická zařízení (motory, detektory, váhy apod.), elektroinstalace, silnoproudá i slaboproudá elektrozapojení, stavby a architektonické prvky, design výrobků, návrh interiérů a zahrad apod.

Software ProgeCAD lze mít podobně jako známější AutoCAD ve dvou variantách:

  • plná profi verze Professional - v současné době verze progeCAD 2007 Professional
  • odlehčená verze LT - v současné době verze ProgeCAD LT 2006 (v brzké době už LT 2007)

Hlavní rozdíl ve obou verzích je přítomnost některých funkcí, využívaných v profesionálním designu. Zatímco "Profesionální verze" poskytuje speciální věci, jako například větší podporu 3D kreslení, vizualizaci a modelování ACIS, redering, programování AutoLISP, SDS (C++), Visual Basic for Applications (VBA), ActiveX, zvláštní ukládání nastavení vrstev, editaci již vytvořených prvků v ALE knihovnách + vytváření svých prvků, modul pro převod rastrového obrazu do vektorového a zpět, vkládání obrázků a fotek apod., lehká LT verze je nemá a je vhodná pro méně náročné konstrukce, hlavně ty 3D. Pro kreslení běžných 2D a nenáročných 3D výkresů, jejich editaci, úpravy a tisk bohatě postačí. Nakonec i freewarová (bezplatná) verze ProgeCAD LT 2006 umí až na omezené vkládání objektů z ALE knihovny všechny věci stejně jako placená verze.

Co umí ProgeCAD LT 2006?

Pro běžné uživatele, kteří se profesionálně neživý jako konstruktéři, nabízí program ProgaCAD LT 2006 prakticky vše, co mohou potřebovat. Většina funkcí pak má stejné nebo podobné ovládání i nastavování jako obdobné funkce v AutoCADu LT.

Pro méně zkušené uživatele CAD programu pak lze vlastnosti programu popsat následovně:


 

Kreslit lze libovolné čáry, křivky, kružnice a mezikruží, víceúhelníky, pravidelné mnohoúhelníky a další objekty a různé tvary ve 2D i 3D. K dispozici je celý rozsah typů čar (plné, čárkované, čerchované) s možností vlastní definice parametrů. Při kreslení je možné nastavit několik módů přichytávání, které zjednodušují se například "trefit" přesně na roh čtverce, střed nebo tečnu kružnice, střed úsečky. Definovat lze rozdílnou tloušťku čar po zobrazení na monitoru a tisk a barvu ze široké palety. Plochy lze různě šrafovat nebo vyplnit. Samozřejmostí je podpora hladin, kdy lze různé části objektu nebo různé typy čar přiřadit různým hladinám a ty pak skrýt (určité části obrazu se skryjí), zamknout (určité prvky nepůjdou editovat) nebo editovat (globální změna barvy nebo typu čar pro všechny prvky ve vrstvě). Program umožňuje i vzájemné přesuny jednotlivých křivek nebo i celých objektů mezi hladinami a zakládat nové. Jednotlivé skupiny křivek a objektů lze sdružovat do skupin a pak s nimi zacházet jako s jedním celkem.

S čarami, křivkami, obrazci nebo objekty lze provádět velké množství úprav, jako je přesun, zrcadlení, rotace pod libovolným úhlem, zkosení, protažení, přerušení, paralelismus ve 2D i 3D prostoru. 3D objekty ze různě promítat a natáčet. Psaní textu a editace textu je samozřejmostí, přičemž lze volit všechny obvyklé vlastnosti jako v jiných Windowsovských programech.

Z pohledu rozměrů objektů lze definovat rastr, měřítko, posunovat střed souřadnic, měřit délky a rozměry křivek. Při kreslení kót (lineárních, poloměrů, průměrů, navazujících, vodorovných a kolmých nebo rovnoběžných s osou kótovaného objektu apod.) se automaticky provádí změření kótovaného rozměru a přímé zobrazení změřené hodnoty nebo přepočítané dle uvedeného měřítka. Hodnotu rozměru lze však samozřejmě ručně zadat jakoukoliv, nezávisle na kresleném rozměru. K dispozici je velké množství nastavení a voleb, jako například definování velikosti číslic a počet zobrazovaných celých a desetinných míst, velikosti a tvary šipek, automatickou nebo ruční orientaci hodnoty kóty apod.).

K dispozici je "nekonečné" UNDO a REDO, takže lze se vrátit o libovolný počet kroků zpět a pak opět dopředu. Kopírovat a vkládat lze libovolně velké označené části obrazu, přičemž lze je tak to přenášet i mezi různými výkresy (projekty). Obecně lze křivky a objekty označovat buď postupným klikáním na jednotlivé položky (například jednotlivé obdélníky a úsečky) a stiskem Enter se přejde na zvolenou operaci, která se s nimi má provést, nebo hromadné označení "roztažením" čtverce nad požadovaným prostorem. Označí se pak objekty, které jsou celé ve čtverci nebo které jsou vněm obsaženy alespoň z části (dle nastavení).

Výhodou proti některým jiným "levným" CAD programům je, stejně jako u AutoCADu, možnost a někdy i nutnost textového/příkazového ovládání kreslení a nastavování parametrů. Tím lze definovat hodně věcí, které myší zvolit buď nejdou nebo dost obtížně. Navíc je například často výhodné zadat délku kreslené úsečky nebo průměr kružnice přímo hodnotou z klávesnice a netrápit se s myší. To dokáže hodně urychlit práci. Navíc příkazová řádek slouží i jako postup, na co a v jakém sledu postupně myší klikat.

Již v základu programu je celá paleta šablon výkresových "papírů" od rozměru A5 do A0, včetně orámování, razítka a seznamu položek. Šablonu (velikost papíru, resp. kreslící plochy) lze zvolit při volbě "New". Samozřejmě lze definovat i vlastní plochu nebo nedefinovat žádnou. Když jsem už u šablon, tak k dispozici je široká ALE databáze symbolů, které lze libovolně vkládat na kreslící plochu. Nalézt lze objekty, symboly, značky a piktogramy z následujících oblastí:

  • Architektura (Architectural)
  • Elekrotechnické plány (Electrotechnics diagrams)
  • Elektrotechnická schémata (Electrotechnics Plants)
  • Kuchyň 3D (Kitchen 3D)
  • Mechanické normované prvky ANSI (Mechanics ANSI-ISO)
  • Mechanické normované prvky DIN (Mechanics DIN-ISO)
  • Pneumatické prvky (Pneumatics)

Bezplatná freewarová verze programu ProgeCAD LT 2006 pak proti té placené má omezení právě jen ve velmi omezeném počtu položek ALE knihovny, které jsou k dispozici. Vizuálně jsou sice přítomny všechny, ale jen některé se dají vložit (stiskem tlačítka Insert).

Nejzajímavější na tomto programu je pak přímá podpora načítání a ukládání *.dwg a *.dwf formátů od starých verzí až po verzi 2006. Verze 2007 již samozřejmě podporuje i verzi 2007.

Ukládat lze výkres v širokém rozpětí verzí formátu *.dwg a *.dwf

Jak se pracuje s progeCAD LT 2006 ?

Pro toho, kdo již někdy dříve pracovat s nějakou verzí AutoCADu a umíte alespoň trošku dobře anglicky, je samotné ovládání programu intuitivní a většina požadovaných funkcí lze lehce nalézt. Výhodou je možnost příkazového ovládání, které často urychluje práci. Program pracuje spolehlivě a až na jednu výjimku jsem během několika týdenního užívání nenalezl žádnou významnou chybu. Výjimkou je chybička v otevírání knihovny symbolů a prvků ALE, která se mi někdy místo v nastaveném jazyku programu angličtině, záhadně otevřela v jazyce italském. Problém jsem neměl z otevřením žádného "normálního" výkresu z AutoCADu, přičemž všechno zůstalo, jak mělo (hladiny, křivky, popisy apod.). Platí to i obráceně, takže pokud něco v programu uložíte a pošlete uživateli AutoCADu, měl by to bez problémů otevřít. Pozor jen na zvolení správné verze typu souboru dle verze AutoCADu.

Příklad - výkres umístění pásové váhy na dopravníku

Novinka ProgeCAD 2007 Professional

Letos v lednu firma ProgeSOFT vypustila pro plnou řadu ProgeCAD Professional novou verzi 2007, která mimo samozřejmé podpory souborů *.dwg ve verzi 2007 poskytuje i další nové vlastnosti (viz odkaz www.progesoft.com):

 

  • progeCAD Express Tools - novou výkonnou sadu nástrojů
  • Polar Tracking - automatické udržování čar pod konkrétním úhlem
  • Refedit (Block In-Place Editing) - lokální editace individuálních objektů
  • Eattedit - rozšířená editace atributů
  • PDF to DWG - importování PDF souborů do DWG formátu
  • JPG print - export výkresů do formátu JPG
  • Plot Interface - tisk jako z AutoCADu
  • Batman - lokální editace bloků atributů
  • Layer Manager - ukládání a obnova konfigurace hladin
  • New Hatches - nové způsoby šrafování - více jak 300 nových šrafovacích vzorů
  • Improved GUI - vylepšené a komfortnější grafické ovládací rozhraní

Jednodušší verze LT 2007 zatím nebyla v momentě psaní tohoto článku k dispozici, i když výrobce slibuje její brzké poskytnutí na svém webu ke stažení a opět má být pro nekomerční účely zdarma - viz odkaz www.progecad.com/2007/01/index.html.

Závěr

S programem ProgeCAD LT 2006 jsem pracoval a pracuji pod Windows XP Professional SP2 na stolním PC (AMD Athlon 3800, 1GB RAM) a na notebooku Prestigio (Intel Pentium M 1.7 MHz, 512 MB RAM) a vždy běhal spolehlivě a velmi rychle. Na žádnou akci se nemuselo čekat více než 1 s. Protože nejsem žádný profesionální konstruktér a spíše jen dělám "náčrty", tisknu nebo upravuji a doplňuji již hotové výkresy, vlastnosti verze ProgeCAD LT 2006 mě plně postačují. Pokud tedy potřebuje velmi levnou (nebo dokonce zdarma), ale přesto kvalitní náhradu drahého a licenčně nevýhodného programu AutoCAD, je ProgeCAD dle mého názoru výborná volba. Navíc je k dispozici již progeCAD 2007 Professional a "light verze 2007" by měl v dohledné době následovat. Více informací na stránkách www.progesoft.com.

Bezplatnou freeware verzi programu ProgeCAD LT 2006 pro osobní použití lze stáhnout na: http://www.cnet.com

Antonín Vojáček
vojacek@ hwg.cz

Literatura

Hodnocení článku: