Jste zde

Bezpečnostní zóny pro roboty ohlídá ultrazvuk

Bezpečnostní systém USi-safety s ultrazvukovými senzory je určen k ochraně nebezpečných oblastí na mobilních strojích, jako jsou roboty, průmyslové vozíky a jiné stroje a zařízení. Umožňuje dosáhnout úrovně bezpečnosti PL d podle EN ISO 13849-1.

Ultrazvukové senzory tohoto systému zajišťují bezpečnost personálu a zaujímají své místo v řadě elektrických snímacích ochranných zařízení. K jedné decentralizované vyhodnocovací elektronické jednotce je možné připojit další dvě malé, volně polohovatelné jednotky ultrazvukových senzorů, které mohou být na stroji namontovány zcela flexibilně, připojeny k vyhodnocovací elektronice a parametrizovány z ní bez ohledu na její umístění. Bezpečnostní funkce je plně zajištěna jedním samostatným senzorem, tj. bez nutnosti redundantního zapojení obou senzorů. Senzory mohou být umístěny do stísněných prostor a spolehlivě detekují pohybující se i stacionární objekty jakéhokoli tvaru, barvy nebo povrchu, které se nacházejí v eliptickém, trojrozměrném zvukovém poli s dosahem do dvou a půl metru.

Na funkci snímače nemají žádný vliv nečistoty, teplota, proudění vzduchu ani vlhkost. Systém je proto jedinečnou volbou pro téměř všechny aplikace v průmyslu, včetně instalace ve venkovním prostředí. Systém se nastavuje komfortním parametrizačním softwarem. Každá senzorová jednotka má dva bezpečnostní výstupy OSSD s monitorováním zkratu výstupu i příčného zkratu mezi výstupy. Ke zvýšení funkční bezpečnosti přispívá také funkce učení (teach-in) standardního prostředí v celé oblasti detekce. Touto funkcí lze potlačit např. obrysy vozidla, které mohou způsobovat rušení senzoru.
 

https://www.pepperl-fuchs.com/

Hodnocení článku: