Jste zde

Bezpečnostní RFID zámky s ISD diagnostikou

Pomocí tzv. ISD diagnostiky lze z průmyslových bezpečnostních komponent získávat více informací než jen OSSD spínané signály. Například umožňuje sériové propojit až 32 RFID bezpečnostních zámků a zjišťovat jejich stav či parametry.

Moderní řízení a automatizace vyžaduje moderní a inovativní přístup, který zjednodušuje celý elektrický i mechanický systém při současném zkvalitnění řízení, bezpečnosti a zvýšení flexibility celého systému.

Zvýšení kvality řízení představují možnosti snadné diagnostiky, vylepšení bezpečnosti představují bezkontaktní bezpečnostní snímače a flexibilitu strojů a linky umožňuje nahrazení velkého množství paralelní propojovací kabeláže sériovým propojením jednotlivých komponent. Vše v jednom pak umožňuje nový ISD systém bezpečnostních prvků.

ISD sběrnice umožňuje digitálně sbírat a vizualizovat data, případně i nastavovat sériově propojené bezpečnostní komponenty a tím je zapojit do vizualizace stroje či linky a i tzv. prediktivní údržby.

Bezpečnostní RFID zámky

Základem jsou RFID zámky, které sice neslouží k mechanickému zablokování otevření zábran a krytů chránící obsluhu před nebezpečnými částmi výrobních strojů, ale umožňují spolehlivě detekovat jejich otevření, posunutí či vyjmutí. Jejich hlavní výhodou je velký rozsah viditelnosti až 25 mm a díky radiové RFID technologii i vysoká odolnost proti negativním vlivům okolního elektromagnetického pole, tolik problematického zejména v automobilovém průmyslu.

Společnost Banner nabízí tyto RFID zámky s vysokým krytí IP69 ve třech typech kódování: High, Low a Unique, vzájemně se lišící možností zaměnitelnosti zámků. Zatímco v režimu Low lze snímací část zámku (přijímač - aktuátor) spárovat s libovolnou kódovaným vysílačem, v režimu Unique je již jednou definovaná kombinace komponent RFID zámku dále nezaměnitelná. Poskytuje tedy maximální stupeň zabezpečení až PLe a SIL3 normy ČSN EN ISO 13849-1. Zámky jsou k dispozici v provedení automatického či manuálního resetu, tedy zda je nutné po otevření a opětovném zavření zámku polohou krytu bezpečností funkci „ručně“ odkvitovat.

Příklady použití RFID zabezpečení dveří a snímatelných krytů a možnosti sériového propojení přes ISD sběrnici.

ISD diagnostika

RFID zámky mají dva bezpečnostní OSSD výstupy a k tomu i jeden nebo dva pomocní PNP pro diagnostický signál, nejzajímavější je však provedení s integrovanou diagnostickou funkcí ISD (In-Series Diagnostic) umožňující i při sériovém propojení až 32 zámků sledovat stav každého z nich, jeho opotřebení, úroveň signálu a vzdálenost vysílače a přijímače a i případně vyčíst a měnit jeho nastavení: ID výrobní číslo, aktuální teplotu zařízení, napájecí napětí, spínací vzdálenost, umístění apod. A to i z průmyslových PLC prostřednictvím IO-Link protokolu.

Příklad sériovéhonapojení RFID bezpečnostních "zámků" Banner pomocí sběrnice ISD na diagnostickou jednotku a bezpečnostní PLC nebo přes IO-Link na běžné PLC (to však zajišťuje jen diagnostickou funkci bez funkce bezpečnostní).

Možnost propojení na HMI lze realizovat přesnější vizualizaci procesu a tak nejen automaticky, spolehlivě a včas identifikovat problémovou či chybnou funkci některého zámku, ale také i snadno informovat pro obsluhu stroje, který zámek je zrovna otevřen či zůstal špatně uzavřen. Zcela odpadá tak častá nepříjemnost s „ručním“ obcházením stroje či dokonce celé linky a zjišťováním, který nedovřený kryt blokuje chod. V případě přítomnosti velkého množství otevíracích krytů může taková funkce velmi zjednodušit opětovné rozjetí linky či stroje po zásahu obsluhy. To série lze k zámkům také připojit například i Banner bezpečností nouzová E-stop tlačítka. Sériové propojení komponent tak šetří finanční náklady a prostor na stroji – kabeláž, napájecí zdroje, konektorů apod.

Diagnostickou ISD funkci lze buď přímo vyhodnocovat společně s bezpečností funkcí v programovatelném bezpečnostním kontroléru (PLC) Banner SC10-2RO umožňující nastavení i řízení ISD nebo použít samostatný ISD vyhodnocovací modul SI-RFA-DMA doplněný dále například o bezpečností relé. Výhodou použití bezpečnostního PLC je univerzálnost a možnost různé kombinace zapojení různých bezpečnostních prvků, kontrola procesu a nastavování funkcí jako jsou muting, bypass, tracking a jiné.

Popis interfacových ISD jednotek Banner a příklad jejich napojení na bezpečnostní senzory a na řídící PLC či HMI.

Odkazy:

Hodnocení článku: