Jste zde

Novinka - Světelné bezpečnostní závěsy Omron F3SG-R

Nové světelné bezpečnostní záclony Omron nové řady F3SG-R kombinují konstrukci odolnou v krutu, muting, kaskádní zapojení, snadnou montáž, novou funkci hledání závad pomocí QR kódů a konfiguraci z PC.

Novinkou v nabídce společnosti Omron v oblasti komponent pro zajištění bezpečnosti strojů jsou nové řady bezpečnostních světelných závěsů řady F3SG-R.

Konkrétně Omron připravil následující dvě varianty:

 • Jednoduchá F3SG-RE detekující pouze stavy on/off.
 • Pokročilá F3SG-RA pro komplexnější bezpečnostní řešení.

 

Obě verze, jednodušší F3SG-RE i pokročilá F3SG-RA, mají konektory připravené přímo na zapojení, což zkracuje čas instalace, a čiré LED indikátory stavu on/off. Verze F3SG-RE nabízí výhodné řešení pro jednoduché aplikace. Pro složitější aplikace je určena záclona F3SG-RA, kterou lze kaskádově poskládat až do tří setů a nabízí škálu dalších vlastností. Mezi ně patří výběr z několika možností potlačení blokování, dynamické a statické zatemňování, snížení rozlišení a funkci blokování opětného spuštění dokud je na stroji prováděna údržba.

Příklady použití bezpečnostních světelných záclon Omron F3SG-RE a F3SG-RA.

Obě verze mohou sloužit jako jemný detektor s detekční schopností 14 mm nebo jako detektor proti vstupu ruky s detekční schopností 30 mm. Ochranná výška až 2080 mm je dostupná pro jemnou detekci a celkový maximální dosah je 10 m. Pro detekci ruky je ochranná výška až 2510 mm a maximální dosah do 20 m.

Světelné záclony F3SG-R mají ochranu krytím IP67 a jsou sestaveny tak, aby vydržely umývání a prašné prostředí. Dle výrobce mají velmi pevnou konstrukci, která odstraňuje problém kroucení těla a usnadňuje montáž a nastavení. Další výhodou při instalaci je zabudovaná optická synchronizace, díky které není nutné propojit vysílač a přijímač.

Pro jednodušší odstraňování závad, pokud by se objeví jakékoliv problémy, mohou uživatelé jednoduše pomocí mobilního telefonu nebo tabletu naskenovat nálepku s QR kódem. Tu lze nalepit na přístroj a odkáže je přímo na webovou stránku s detailním postupem pro odstranění závady. Tato stránka je dostupná v osmi jazycích.

  Pro připojení využívá řada světelných záclon F3SG-R konektory Smartclick M12. Ty krytí IP67 zajišťují již po otočení o jednu osminu a není je potřeba kontrolovat kvůli kroutivé síle. Všechny verze a modely pak jsou dodávány standardně se speciálními montážními konzolemi, které umožňují snadné nastavení i po dokončení instalace záclon. Doplňkové příslušenství obsahuje kryt, který lze snadno přidělat a zvýšit tak ochranu optických povrchů, které jsou potom chráněny proti poškrábání a mechanickému poničení.

Bezpečnostní světelné závory řady F3SG-RA pak může uživatel nakonfigurovat různé funkce a zobrazit si provozní stavy  s použitím konfiguračního softwaru SD Manager 2 přes USB připojovací kabel.

Ukázka základní obrazovky konfiguračního softwaru Omron SD Manager 2 (1 = menu, 2 = zvolený senzor, 3 = provozní stav, 4 = výpočet bezpečnostní / safety vzdálenosti, 5 = zobrazení informačních zpráv).

Základní parametry světelných bezpečnostních záclon Omron F3SG-R:

 • Bezpečnostní světelná záclona bezpeč. kategorie 4/2
 • Typ 2 nebo typ 4 dle normy EN61496-1
 • Bezpečnostní kategori PLc nebo PLe dle EN ISO 13849-1
 • Ochrana prstů nebo rukou (rozlišení 14 nebo 30 mm)
 • Provozní dosah až 10 nebo 20 m
 • Vysoká torzní tuhost pro snadné a rychlé seřízení
 • Kabelové připojení Smart-click pro rychlé připojení a řádné dotažení s krytím IP67
 • QR kód pro rychlou online podporu nejen při řešení problémů
 • Pokročilé modely umožňující potlačení blokování, zatemňování, předběžný reset a další funkce (volitelně pomocí vestavěného DIP přepínače)
 • Easy provedení pro standardní bezpečnostní aplikace
 • Inteligentní akční člen pro komfortní potlačení blokování F3W-MA
 • Možnost nastavení vlastností z PC přes USB softwarem SD Manager 2

Indikace stavů bezpečnostních světelných záclon Omron F3SG-RE a F3SG-RA.

Odkazy:

Hodnocení článku: