Jste zde

Novinka - Bezpečnostní relé OMRON G9SR

Společnost Omron představila novu řadu bezpečnostní relé s označením G9SR pro bezpečnost průmyslových strojů a aplikací v kategorii PLe dle normy EN/ISO 13849-1. Zajímavá je možnost samostatného použití modulů jako běžná bezpečnostní relé nebo propojit je a tak rozšiřovat systém o další bezpečnostní vstupy a výstupy ve stylu bezpečnostních PLC.

Moduly bezpečnostních relé Omron nové řady G9SR lze použít nejen samostatně, ale i jako součást systému s rozšířeným počtem vstupů a výstupů. Všechny moduly se nastavují pomocí DIP přepínačů, nabízejí diagnostiku díky LED diodám na čelní straně a obsahují časové funkce se zpožděným sepnutím a rozepnutím bezpečnostních výstupů a umožňují bezpečnostní certifikaci strojů až do skupiny PLe dle ČSN EN ISO 13949-1 a SIL 3 dle EN 61508.

Základ řady G9SR tvoří tzv. základní jednotka (Basic Unit) široké pouze 17,5 mm, která má jedno- nebo dvoukanálové bezpečnostní vstupy a dvoukanálové polovodičové bezpečnostní výstupy. Jmenovitý proud výstupů je 2 A, takže se hodí k přímému spínání i velkých stykačů. Relé má s vestavěnou inteligenci a jsou vybavena DIP přepínači na předním panelu pro snadnou konfiguraci. LED indikátory umožňují monitorování stavu a diagnostiku chyb.

Základní jednotku pak doplňuje tzv. pokročilá jednotka (Advance Unit)  vyznačující se šířkou 22,5 mm, která má jedno- nebo dvoukanálové bezpečnostní vstupy a dvoukanálové bezpečnostní spínané výstupy pro proudové zatížení až 5 A. Její hlavní výhoda je však v tom, že u náročnějších aplikací vyžadující větší počet bezpečnostních vstupů a výstupů je pak navíc možné každou pokročilou jednotkou řídit až dvě základní jednotky G9SR, které jsou konfigurovány jako přídavné bezpečnostní vstupy stejné bezpečnostní funkce.

Nakonec je nabízena ještě "klasická" rozšiřovací jednotka (Expansion Unit)  řady G9SR pro napojení na pokročilou jednotku, který je také 22,5 mm široká, ale má už tři bezpečnostní spínané výstupy se jmenovitým proudem 5 A. U nich navíc lze nastavit buď okamžitou reakci nebo funkci nezávislých časovačů zpoždění při zapnutí nebo vypnutí s až 16 kroky a celkovou dobou až 90 sekund. K pokročilé jednotce lze připojit až tři rozšiřovací jednotky G9SR, které tak celkem poskytnou jeden bezpečnostní výstup s okamžitou reakcí a až tři časovací bezpečnostní výstupy na rozšiřovacích jednotkách.

Mezi společné charakteristiky všech bezpečnostních reléových jednotek G9SR pak patří polovodičové výstupy pro dlouhodobý provoz bez opotřebení, kompaktní pouzdra šetřící místo v rozváděčích a odnímatelné pružinové svorky. Všechny jednotky jsou vybaveny přídavným monitorovacím výstupem, přes který procházejí diagnostické údaje použitelné ve standardních řídicích systémech.

Příklady použití funkce možného propojení / rozšíření bezpečnostních relé Omron G9SR.

Tabulka základních vlastností základní jednotky (Basic Unit), pokročilé jednotky (Advance Unit) a rozšiřovací jednotky (Expansion Unit) bezpečnostních relé Omron G9SR.

Odkazy:

Hodnocení článku: