Jste zde

Novinka - Modbus-TCP i Profinet pro bezpečnostní PLC REER Mosaic

Italská společnost REER rozšířila nabídky modulů průmyslové komunikace pro své bezpečnostní PLC Mosaic. Aktuálně je již nabídka velmi rozsáhlá a nechybí ani Modbus-TCP nebo Profinet.

Již dříve jsem představil a následně i otestoval modulární programovatelný bezpečnostní systém (PLC) Mosaic italské společnosti REER (vit článek TEST - Jak se programuje bezpečnostní systém REER Mosaic ?). Mimo bezpečnostní funkce však PLC bez problémů podporuje i možnost realizace "nebezpečnostních" funkcí klasického řízení strojů. K tomu je však nutné dnes skoro bez výjimky podporovat nějakou průmyslovou datovou komunikaci jak pro načítání dat a hodnot ze snímačů nebo měřících zařízení, tak pro předávání informací nadřazenému systému. Tyto rozšiřující moduly klasických průmyslových komunikací oficiálně nelze přímo zahrnout a použít pro potřeby bezpečnostních funkcí (nouzového zastavení a blokování funkce strojů a zařízení), ale lze je velmi dobře použít například pro posílání informací o stavu systému například pro indikaci na HMI panelu nebo i do PLC pro potřeby úpravy funkce řízení ostatních částí linky. Proto nejsou komunikační moduly "bezpečnostně žluté", ale pouze šedé.

Konkrétně je ve výrobním programu REER již následující sortiment rozšiřujících modulů komunikačních průmyslových sběrnic obecně označené jako M BUS:

  • Modul MBEM = Modbus-TCP (Novinka)
  • Modul MBMR = Modbus-RTU (Novinka)
  • Modul MBP = Profibus-DP
  • Modul MBEP = PROFINET
  • Modul MBEC = EtherCAT
  • Modul MBEI = Ethernet/IP
  • Modul MBC = CANopen
  • Modul MBU = Universal Serial Bus

 

Z výše uvedeného je patrné, že i v porovnání většinou konkurenčních výrobců bezpečnostních PLC, je zde výčet skoro vyčerpávající a mohl by jej závidět i leckterý známý výrobce i výkonných PLC. Vždy však lze použít v každém Mosaic systému jen jeden tento tzv. M BUS modul, přesněji řečeno na každou řídící jednotku M1. Nelze tak využít Mosaic pro vytvoření nějaké komunikační multiprotokolové brány, i když by to byla jistě zajímavá funkce.

Popis komunikačního rámce přenos dat  po průmyslových sběrnicích prostřednictvím M Bus modulů a jejich zobrazení v PC softwarové aplikaci REER Bus Configurator, která čte data z M BUS modulu přes přídavný USB port.

Další poměrně zajímavou pomůckou je zdarma dodávaná utilita (PC program) REER Bus Configurator, který umožňuje po připojení přímo daného komunikačního modulu přes doplňkový miniUSB port zobrazovat stav všech užitečných dat přenášených po dané průmyslové sběrnici. Odesílaná nebo přijímaná data sice nelze nijak měnit (to co se přenáší ven z Mosaicu nebo naopak využívá z přijatých dat je dáno programem v řídícím CPU modulu M1), ale pro potřeby ladění aplikace je to i tak velmi užitečná pomůcka.

Stejně tak tento software REER Bus Configurator slouží i pro samotné nastavení komunikačních parametrů a adres modulu. To nelze provést přes programovací USB rozhraní hlavního CPU modulu M1.

Ukázka jednoduchého programu v PLC Mosaic (CPU modulu M1) a umístěním jeho stavů programu v přenosovém rámci průmyslové sběrnice / zobrazení dat v softwaru REER BUS Configurator.

Odkazy:

Hodnocení článku: