Jste zde

TEST - Difuzní optosnímače Leuze HRTR 3B/66 i pro bezpečnost strojů

Snímače Leuze HRTR 3B/66-S-S8 lze využít nejen jako běžná difuzní optická čidla, ale také i jako bezpečnostní snímače. Díky dvojitému spínanému tranzistorovému výstupu s opačnou polaritou (jeden je PNP a druhý NPN) jsou totiž certifikovány pro bezpečnostní třídu 3.

V nabídce německého výrobce Leuze electronic GmbH jsou zajímavé optické difuzní snímače typu HRTR 3B/66-S-S8. Jejich červeno-černé plastové pouzdro se vyznačuje malými rozměry jen 11 x 32 x 17 mm a hlavně velmi dobrou optikou, která umožňuje při použití konvenčního zdroje světla v podobě červené LED diody, se velikostí stopy paprsku blížit laserovým provedením. To umožňuje do vzdáleností několika desítek centimetrů detekovat spolehlivě i malé předměty s ozařovanou plochou rozměrů od 10 x 10 mm, což není vůbec špatné. Konkrétně se dle mého měření pohybuje průměr kruhové stopy dle vzdálenosti od čela snímače v rozsahu 4 mm (ve vzdálenosti 5 mm od čela) až 20 mm (ve vzdálenosti cca 500 mm), přičemž na výrobcem udávané hranici 200 mm měla stopa průměr stále jen 9 mm. To na difuzní snímač s LED diodou jsou opravdu dobré hodnoty.

Mezi další finesu pak patří jemné a téměř lineární nastavení citlivosti, resp. snímací vzdálenosti, 8-otáčkovým potenciometrem v celém detekčním rozsahu. Ten sice výrobce udává jako 5 až 200 mm (pro bílý papír s 90% odrazností), ale já jsem osobně naměřil u testovaných dvou vzorků spolehlivý detekční rozsah 14 mm až cca 550 mm pro bílý papír velikosti 60x80 mm. Detekční vzdálenost 14 mm byla dosažena při nastavení citlivosti na spodní limit potenciometru (levý doraz), přičemž zde je hystereze sepnutí a rozepnutí výstupů cca 2 mm. Vše od vzdálenosti 30 mm již bylo spolehlivě potlačeno (potlačení pozadí). Naopak při nastavení citlivosti na maximum na druhý krajní doraz potenciometru byla spolehlivá detekce na vzdálenost až 550 mm, přičemž někdy byl můj bílý testovací papír detekován i na vzdálenost cca 620 mm. Pozadí na vzdálenosti 700 mm a více již bylo spolehlivě potlačeno. Výrobcem udávaný horní limit 200 mm tedy byl překročen téměř 3x a u obou zapůjčených kusů byly výsledky zhruba podobné. Ale možná u jiných kusů bude tato maximální vzdálenost odlišná, menší.

Vše výše uvedené je sice zajímavé, ale dle mého názoru největší výhodou snímače Leuze  HRTR 3B/66-S-S8 je možnost jej "legálně" použít jako bezpečnostní optický snímač pro zajištění bezpečnosti průmyslových strojů v bezpečnostní kategorii 3. To je dáno jednak vysokou deklarovanou spolehlivostí snímače ve výrobcem definovaných provozních podmínkách, ale hlavně dvojitým spínaným tranzistorovým výstupem, který navíc pracuje tzv. v protifázi (jeden je typu PNP a druhý NPN). Tedy když je jeden sepnutý, druhý je rozepnutý a naopak. Tímto způsobem je automaticky zajištěno, že když jsou oba současně zapojeny do řídicí bezpečnostní jednotky (bezpečnostního relé či bezpečnostního PLC ) a jeden výstup by "odešel" a přestal spínat,  řídicí jednotka to spolehlivě hned rozpozná a zareaguje zastavením lidské obsluze nebezpečných pohybů / funkcí stroje. Pokud se snímač využije pro nebezpečností aplikace, lze samozřejmě využít jen jeden výstup NPN nebo PNP, podle toho co zrovna podporuje svými vstupy například použité PLC.

Mezi běžné parametry pak již patří elektrické připojení pomocí konektoru M8, stejnosměrné napájení v rozsahu napětí 10 až 30 V, indikace stavu a detekce zelenou a oranžovou LED a krytí pouzdra IP67. Snímač je tedy odolný proti vodě, ale jen proti cákající, kapající vodě či případně krátkému ponoření, ale ne pro omývání tlakovou vodou využívané např. v potravinářství či farmacii (pro tlakové mytí je nutné mít krytí IP69k).

Velikost stopy paprsku snímače Leuze HRTR 3B/66-S-S8 je na LED vysílač poměrně dost malá, zde průměru cca o 5 mm při vzdálenosti čela snímače cca 5 cm.

Základní parametry (dle údajů výrobce):

 • Typ: difuzní optický snímač s potlačeným pozadím.
 • Funkce: snímá odraz paprsku od detekovaného předmětu.
 • Snímací dosah:
  • jmenovitý rozsah: 0,005 ... 0,2 m,
  • pro bílý povrch (odraznost 90%): 0,005 ... 0,2 m,
  • pro šedý povrch (odraznost 18%): 0,01 ... 0,15 m,
  • pro černý povrch (odraznost 6%): 0,015 ... 0,12 m,
  • nastavení dosahu 8-otáčkovým potenciometrem.
 • Zdroj světla: červená LED dioda.
 • Elektrický výstup:
  • dvojitý spínaný trazistorový push-pull pracující v protifázi (PNP a NPN),
  • frekvence spínání: max. 1 kHz
  • 4pinový konektor M8 (samec)
 • Pouzdro: kvádrové plastové 11 x 32 x 17 mm
 • Napájení: 10 až 30 VDC
 • Krytí: IP67
 • Další: certifikace pro použití v bezpečnostní kategorii 3.

Závěr:

Jak z pohledu mechanického provedení, tak z pohledu své funkce, lze optické difuzní snímače HRTR 3B/66-S-S8 jen pochválit. Pouzdro vypadá dostatečně odolně houževnaté i pro větší nárazy a nastavení citlivosti / dosahu / potlačené pozadí 8otáčkovým potenciometrem je velmi dobré řešení. Osobně dávám přednost nastavení potenciometry než funkcí "Teach-in" (u které nikdy nevím, co vlastně udělá) a pokud je navíc potenciometr více otáčkový, tedy s dostatečně jemným nastavením, je to dle mého názoru ideální řešení.

Snímače a komponenty německého výrobce Leuze electronic GmbH v ČR prodává společnost Schmachtl CZ s.r.o., která mi také zapůjčila dva snímače HRTR 3B/66-S-S8 na praktické odzkoušení.

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon dshrtr3bsenp.pdf615.99 KB
Hodnocení článku: