Jste zde

Bezkontaktní spínač detekce kovových předmětů

Tento nový spínač AVP3411-3 společnosti Panasonic Electric Works dokáže bezdotykově detekovat kovové předměty téměř za všech podmínek.

Bezkontaktní spínače řady AVP s abnormálními vlastnostmi, jsou použitelné všude, kde potřebujete indikovat přítomnost kovových předmětů, najížděk a nestarat se přitom o provozní podmínky.

Řada AVP má krytí IP67. Snímače AVP používají pro detekci elektromagnetický jev generovaný cívkou. To má pro uživatele několik výhod. Vzhledem k použité bezdotykové technologii nedochází k žádnému mechanickému namáhání a tím je zaručena velmi dlouhá životnost.

 

Tato řada snímačů je primárně určena pro použití v oblasti automobilového průmyslu, vysokozvižných vozíků, výtahové techniky, detekci polohy.

 

Napájecí napětí snímače je v širokém rozsahu, další varianty jsou k dispozici jako 3-žilový výstup s otevřeným kolektorem, nebo verze s odporovým děličem jako standardní 2-žilové provedení.

 

Další výhodou bezkontaktních spínačů je vysoká odolnost proti nárazům a vibracím a schopnost detekovat i části zalisované v plastu. Díky své speciální konstrukci, jsou spínače řady AVP vůči vnějšímu magnetickému poli mnohem méně citlivé než senzory jiných konstrukcí. Součástí nejsou žádné magnety a tak se ke spínači kovové částice nikdy "nepřilepí".

Výjimečná je možnost použití v širokém teplotním rozsahu. Pro detekci nejsou nezbytné žádné pohyblivé části a tak lze bez rizika nadměrného namáhání mechanických částí detekovat v teplotním rozmezí od -40°C do +80°C (až 150°C po dobu 1000 hodin). Detekční vzdálenost (vzduchová mezera) je min. 5 mm a max. 8 mm.

Přitom rozměry snímače jsou vzhledem k jeho vlastnostem a odolnosti relativně malé. 

Videoukázka principu snímače AVP3411: http://youtu.be/5H2WrP4qwM0


Závěr:

Dlouhá životnost, mráz ani vibrace nemají jakýkoliv vliv na funkčnost tohoto senzoru bez mechanických částí. Je velmi odolný okolním vlivům a má na něj velmi nízký vliv vnější magnetické pole. protože uvnitř není žádný magnet, tak se na povrchu nebudou zachytávat kovové částice.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Spínače přehled, další katalogy a informace: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/switches.php   

Kontakt, technické podpora: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/contact.php

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: