Jste zde

Bezdrátové karty Option vyřeší safe distancing

Udržování bezpečné vzdálenosti a minimalizace kontaktů jsou jednou z výrazných změn, které Covid-19 přinesl do provozu firem. I jednoduchá technologie, využívající bezdrátové tagy, umožní optimalizovat i tak složitý provoz, jakým je distribuční centrum.

Řešení pro nově vzniklou disciplínu safe distancing potřeboval nasadit i distributor Digi-Key ve svém centru, kde se během týdne potkává více než 2500 zaměstnanců. Protože pandemie Covid-19 pokračuje se špičkami a vlnami, které nelze předpokládat, potřebovala firma takové řešení, které jí pomůže reagovat na aktuální situaci, doporučení a regulace zdravotních orgánů.

Pro nasazení Digi-Key vybrala bezdrátové badge karty belgické firmy Option, postavené na technologii Bluetooth. Produkty této firmy má shodou okolností již několik let ve svém sortimentu. Bezdrátově jarty komunikují mezi sebou i branami, které přenášejí data do cloudové aplikace. Využití osobních senzorů má několik výhod. Jde o technické řešení, které nijak nezasahuje do soukromí zaměstnanců. To je v USA velmi citlivá otázka, takže nízký dosah Bluetooth je výhodou. Karty neumožňují sledovat kontakt mimo firemní kampus. Řešení navíc není postaveno na přesné a trvalé lokalizaci, ale na záznamu vzájemných kontaktů. To má vliv i na životnost baterií v kartách, takže zaměstnanci je nemusí každých několik dní měnit. Nabíjení stačí cca 1x týdně.


Většina analýz pracuje zcela bez potřeby osobních dat s výjimkou situací, kdy je potřeba například odkrýt identitu osob, které se potkaly s pozitivně testovaným.  Analytické nástroje umožňují vytipovat riziková místa, kde dochází k častým kontaktům a nastavovat procesy ve firmě tak, aby bylo možné počet míst a rizikových kontaktů omezit. Při prvních ostrých testech se podařilo snížit počet rizikových kontaktů s rozestupem menším než 2 metry z 23 na 4 a ve druhém případě z 19 na 3. Pozitivní efekt mělo i zavedení návštěvnických karet. Přehled o tom, kolik osob se v dané chvíli nachází uvnitř firmy a jaké mají kontakty, vedl ke snížení jejich počet.

Digi-Key má v plánu toto řešení rozšířit také o karty, využívající vlastní síť LoRa s branami Option CloudGate, která pokryje logistický areál a umožní sloučení s dalšími službami pro sledování přístupu a pohybu zboží.

Pro nasazení technologie využila Digi-Key firmu GetWireless, která zajistila implementaci a nastavení analytických služeb.

Produkty Option dodává Digi-Key.

Hodnocení článku: