Jste zde

TB20 ToolBox diagnostika pro periferie Helmholz

Jak asi funguje diagnostika a nastavení vlastností modulů periferií TB20 přes vlastní softwarový nástroj, připojený k interface přes USB port?

 Rozhodně zajímavě, a navíc s otevřenými možnostmi do budoucna. Celou funkci nástroje si můžete prohlédnout i na videoukázce v závěru.  

Testovací sestavu jsme nechali na Profibus lince připojenou k PLC Simatic S7 a s PC jsme ji spojili jen klasickým USB kabelem. 

 

Takhle nějak podobně bychom mohli vše vidět i v software ToolBox, který společnost Helmholz poskytuje zdarma. Není samozřejmě nutné jej nějak využívat, vše se nastaví standardně v hardwarové konfiguraci Step7 a parametrech PLC.

Ovšem když něco takového existuje, proč to nevyzkoušet, třeba to něco přinese.

 

První věc je instalace samotného nástroje, jedná se o triviální záležitost, je to otázka několika desítek sekund.

 

Celý software má jedno hlavní okno, funkce jsou jasné z ikon. V této verzi 1.0.2 ToolBox zatím nepodporuje Profinet, ale vše se velmi rychle vyvíjí. K dispozici jsou dva hlavní nástroje, první diagnostický, druhý konfigurační, který bude zcela uvolněn v dalších verzích.

 

Připojení k interface zajistí USB, ovšem vyžaduje samozřejmě instalaci ovladače. Ten najdete na flash paměti spolu s ToolBoxem, proto při výzvě v průvodci, zadejte cestu kde je ovladač umístěn.

 

Pak už vše proběhne také standardně, celé spojení s periferií se založí automaticky po připojení interface k počítači.

 

Jakmile software najde připojenou DP stanici, informuje nás nástroj o připojeném interface, jeho sériovém čísle a statusu, tedy že se nachází ve stavu RUN. Pak již jen stačí zvolit v menu položku diagnostika.

 

Software během několika okamžiků načte celou sestavu připojené periferie, včetně sériových čísel a firmware. 

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Nejen to, po kliknutí na každý modul, máte okamžitě k dispozici stav jednotlivých signálů na modulu, tedy status vstupů výstupů atp. Vše jede online pouze s nepatrným zpožděním.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

V detailu máte k dispozici také zapojení signálů na jednotlivých modulech, takže nic nemusíte hledat v katalogu. Například zapojení šestnáctibitové karty.

 

Analogový signál na vstupním modulu je také k dispozici, velikost proměnné odpovídá velikosti přiloženého napětí na analogovém vstupu. 

 

V konfigurátoru je k dispozici vlastní konfigurace stanice, kde z hardwarového katalogu TooBoxu vybíráme jednotlivé moduly podle skutečné sestavy. Jak bylo uvedeno v úvodu, počítá se do budoucna s možností úpravy konfigurace také pomocí tohoto nástroje. V každém případě máte ale k dispozici nástroj pro sestavení periferie včetně zapojení vstupních signálů, takže nic víc již nepotřebujete. jen sledovat poslední verzi hardwarového katalogu, abyste měli k dispozici další nové vydané moduly. Celou sestavu můžete uložit, exportovat a také vytvořit objednávkový list, na kterém najdete překvapivě i ceny jednotlivých dílů.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

 

Konfigurace umožňuje také editaci etiket na modulech, stačí doplnit popis a vytisknout přes patřičné menu.

 

Právě v nastavení celého software je vidět, co nás čeká do budoucna. Další verze hardwarového katalogu, možná i rozšíření jazykových variant a hlavně možnosti upgrade firmware pro interface.

 

Právě firmware periferie jsme také vyzkoušeli aktualizovat, i když k dispozici je zatím verze 1.0.2. 

 

V případě nějakých potíží upgradujte firmware interface, právě verze 1.0.2 již je stabilní. K nižší verzi byste se vlastně ani neměli dostat, jednalo se v podstatě o beta firmware.

Videoukázka možností software TB20-ToolBox: http://youtu.be/D2EReXh_WgQ?hd=1

Závěr:

Bude zajímavé vývoj tohoto nástroje sledovat, možnost otestovat celou sestavu bez Step7 je jistě zajímavá, takže si nejen ověříte důležité signály, ale klidně nastavíte třeba analogové čidla bez znalosti a potřeby Step7, velikost proměnné je totiž vidět právě v diagnostice ToolBoxu. 

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Software ToolBox k TB20: http://www.helmholz.de/sup.down,53_54.html?p_id=168&cat_id=80_210_230

Helmholz Česká republika, kontakt, dotazy, podpora: http://www.helmholz.cz/kontakt  

 

Další články o PLC, Scada/HMI, pohonech, software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: