Jste zde

Automatizované skladové systémy pro výrobu, sklady i kanceláře

Jak co nejefektivněji a automatizovaně realizovat skladové hospodářství ve výrobě nebo dokonce i v kanceláři? Různá provedení pro různé aplikace, včetně klimatizovaných nebo chlazených prostor, nabízí technologie Hänel. Ta bude k vidění i na letošním veletrhu AMPER 2024.

Automatizované skladové systémy

Automatizované skladové systémy umožňují optimalizovat a využívat dostupné skladovací prostory pro maximální efektivitu práce i využití dostupného prostoru. Pomalu, ale jistě se tak již stávají běžnou součástí v automobilovém a strojírenském průmyslu, elektronické výrobě, ale i ve speciálních oblastech jako je např. lékařská technika, letectví aj. Jsou výhodné například pro skladování drobných dílů pro výrobu, servis nebo distribuci, pro uložení rozměrných nástrojů a zajištění jednoduché manipulace i pro skladování forem, objemnějších a těžších přepravek s různorodou výškou. Lze tak vytvořit mezioperační nebo distribuční sklad přímo ve výrobě. Police je možné dovybavit např. vnitřními dělítky, přepravkami nebo teleskopickými zásuvkami. Navíc pro uložení a správu speciálně tvarovaných předmětů (jako například nářadí nebo měřidel) se police vybavují speciálními držáky.

Nicméně automatizované skladové systémy je možné efektivně využít i v kancelářském prostředí, ideálně pro skladování kancelářských potřeb a režijního materiálu, pro vytvoření archivu a kartoték nebo pro spolehlivé uskladnění paměťových medií. Speciální provedení navíc umožňují skladování i v prostředí s přesně definovanými parametry vlhkosti a teploty vzduchu.

Provedení skladových systémů Hänel

Právě takové systémy, jaké byly nastíněny výše, má v nabídce i plzeňská společnost KASYS s.r.o. , která navrhuje, dodává a montuje technologii Hänel.

  • Hänel Lean-Lift - Vertikální zakladač

Hänel Lean-Lift představuje vertikální automatizovaný skladový systém, který sjednocuje efektivní skladování a ochranu uloženého zboží a materiálu. Jádrem celého systému je počítačově řízený manipulátor – tzv. „extraktor“. V přední a zadní části jsou uloženy police pro skladování materiálu. Skladovací pozice jsou zcela automaticky obsluhovány extraktorem na základě povelů řídicí jednotky. Extraktor zakládá nebo vydává požadovanou polici. Přivolání příslušné police funguje zcela automaticky prostřednictvím zadání příkazu do ovládacího systému, následně extraktor dopraví požadovanou polici do výdejního místa. Veškerá obsluha probíhá pohodlně v optimální ergonomické výšce.

Hänel Lean-Lift maximálně využívá dostupnou výšku prostoru podobně jako výškový regál. Jeho předností je tedy maximální využití celé výšky prostoru beze ztrát, které vznikají v důsledku různorodosti ukládaného materiálu. Díky tomu umožňuje i na minimálním prostoru maximalizovat skladovou kapacitu, což vytváří efektivní uspořádání prostoru a tak významnou úsporu nákladů.

Provedení automatizovaného skladového systému Hänel Lean-Lift.

  • Hänel Rotomat - Skladový páternoster

Hänel Rotomat je automatizovaný skladový systém založený na principu páternosteru, tedy oběžného systému. Provedení umožňuje plné využití výšky prostoru, a tím dochází ke značné úspoře místa. Ve srovnání s klasickým regálem tak nabízí až o 60 % vyšší skladovou kapacitu na srovnatelné ploše. Přivolání příslušné police funguje zcela automaticky prostřednictvím zadání příkazu do ovládacího systému, následně je požadovaná police dopravena do výdejního místa.

Provedení automatizovaného skladového systému Hänel Rotomat pro výrobu.

  • Hänel Rotomat Office - Rotační kartotéka

Doba stěn kanceláří tvořených policemi se šanony nebo kartotékovými skříněmi je dnes zapomenutou minulostí. Rovněž dlouhé cesty do archivu nebo spisovny k získání potřebných dokumentů nejsou již v současné době v rámci efektivních podnikových procesů přípustné.

Hänel Rotomat Office optimálně využívá především výšku prostoru, a tím umožňuje dosáhnout až o 60% větší úložné kapacity oproti standardním úložným systémům, čímž je zajištěno vysoce efektivní využití kancelářských prostor. Také se minimalizuje přístupová doba nutná k dosažení požadovaného uloženého spisu nebo dokumentace. Systém tak je vhodný pro skladování kancelářských potřeb a režijního materiálu, pro vytvoření archivu a kartoték nebo uskladnění paměťových medií. Proto je také dostupný v několika variantách, přičemž záleží na požadovaném druhu uskladněných materiálů (šanony, kartotéky po závěsné desky, kancelářské potřeby).

Provedení automatizovaného skladového systému Hänel Rotomat office pro kanceláře.

  • Hänel Multi-Space - Vícevěžový systém

Hänel Multi-Space je automatizované skladové zařízení založené na stejném principu jako Hänel Lean-Lift. Jedná se tedy o vertikální skladový systém, který je ale zde zároveň doplněn o horizontální posun. Jádrem celého systému je opět počítačově řízený manipulátor – tzv. „extraktor“. Hänel Multi-Space má dle uvedené specifikace k dispozici několik věží, do kterých je zaskladněn potřebný materiál. Zařízení je možné navrhnout s více výdejními místy, tak aby obsluha probíhala plynule bez časových ztrát.

Provedení automatizovaného skladového systému Hänel Multispace pro sklady a velké výroby.

Možná speciální provedení

  • Automatizované sklady s kontrolou prostředí

Automatizované sklady s kontrolou prostředí jsou ideální řešení pro vytvoření skladových prostorů s definovanými klimatickými parametry pro produkty náročné na podmínky skladování. Nejedná se pouze o vysoce citlivé díly z oblasti elektronického průmyslu, ale i o produkty z oblasti chemické výroby nebo farmaceutického průmyslu. Ve všech těchto případech jsou přesně definovány klimatické podmínky pro uskladnění.

Automatizované skladové systémy značky Hänel ve variantách provedení DryStore a ClimateStore nabízí řešení pro skladování s přesně definovanými parametry vlhkosti a teploty vzduchu. Systémy jsou velice variabilní a umožňují montáž ve volném prostoru bez nutnosti zásadních stavebních úprav. Bezproblémová je rovněž instalace v místě stávajícího skladového systému. Klimatizační jednotka udržuje ve všech propojených systémech Hänel Lean-Lift přesně definovanou teplotu skladování. O udržení klimatických podmínek uvnitř zařízení při provádění skladových manipulací se starají automatické rychloběžné roletkové dveře, které oddělují obslužný prostor od výdejního místa.

  • Uskladnění při kontrolované teplotě až do -80 °C

Hänel díky vývoji systémů ve variantách DryStore a ClimateStore také nalezl řešení pro skladování v podmínkách s přesně definovanými parametry vlhkosti a teploty vzduchu. Variantní provedení kontrolovaného teplotního prostředí bylo rozšířeno o další, a sice možnost skladování při extrémně nízkých teplotách, a to až do -80 °C. Uložené zboží je díky tomu možné po celou dobu chladit při stálé a kontrolovatelné teplotě.

Výdejní místo systému Hänel Lean-Lift je v tomto případě uzpůsobeno parametrům chladicího boxu, takže jsou i nadále zachovány optimální ergonomické podmínky obsluhy. Systém je obzvláště vhodný pro skladování vysoce citlivých částí elektronického průmyslu, lékařské techniky a materiálů, např. k bezproblémovému skladování krevních vzorků. Uložený materiál je díky tomu možné po celou dobu chladit při stálé a kontrolovatelné teplotě.

Závěr

S automatizovanými skladovými systémy Hänel se bude možné blíže seznámit na stánku společnosti KASYS s.r.o. na tradičním veletrhu AMPER 2024.

Veletrh AMPER 2024 s podtitulem Smart&Connected World se zaměří na chytré technologie. Tématy budou mimo jiné elektroenergetika, fotovoltaika, elektroinstalace, systémy řízení a zabezpečení budov, osvětlovací technika, pohony a napájení, elektromobilita nebo smart city. Navštivte Brno 19.-21.3. 2024. www.amper.cz

Odkazy:

Hodnocení článku: