Jste zde

Automatizace Panasonic: nejen programovatelné automaty PLC, senzory a napájecí zdroje

Ačkoli si průměrný spotřebitel spojuje značku Panasonic se spotřební a jinou elektronikou, odborníci na průmyslovou automatizaci dokonale znají jinou tvář japonské společnosti. Značka dříve známá jako Matsushita Electric Industrial se specializuje na výrobu zařízení pro mnohé obory a dohlíží na vysokou specializaci a kvalitu výrobků.

Proto v nabídce TME najdeme mnoho řešení nesoucích logo Panasonic. Většina z nich je k dispozici přímo z našich skladů. Díky tomu zkracujeme lhůtu pro dodání zákazníkům na nezbytné minimum, což v případě automatizačních komponentů znamená minimální prostoje a zlepšený servis strojů.

V následujícím článku se podíváme na několik skupin produktů. Jedná se pouze o vzorek z široké nabídky společnosti Panasonic, kterou nabízí TME. Kromě níže uvedeného sortimentu je možné v on-line katalogu nalézt také pasivní komponenty (mimo jiné široký výběr kondenzátorů), mikropřepínače, elektromagnetická relé a mnoho dalších výrobků. S celým naším sortimentem produktů Panasonic se můžete seznámit kliknutím na níže uvedený odkaz.

Fotoelektrické senzory

S fotoelektrickými pohybovými senzory se setkáváme v mnoha oblastech automatizace – nicméně mezi nejběžnější aplikace patří inteligentní budovy, systémy osvětlení, poplašné systémy a HVAC. Používají se také v zařízeních, jako jsou automaty na jízdenky. Reflexní senzory Panasonic jsou označeny zkratkou PaPIR, pocházející z technologie, která je v nich použitá, tedy Panasonic Passive Intrared (nebo pyroelectric, typ infračerveného detektoru). Komponenty japonského výrobce jsou vyrobeny z materiálů šetrných k životnímu prostředí. V případě řady EKMB se vyznačují velmi nízkou spotřebou proudu (1 μA nebo 6 μA). Vzhledem k tomu, že k provozu vyžadují napětí v rozmezí 2,3 V až 4 V DC, jsou ideálním řešením pro zařízení napájena bateriemi, např. příležitostné a automatické osvětlení míst vzdálených od energetické sítě, stejně jako dálkové spouštění v monitorovacích systémech (CCTV). Mají digitální výstupy a jsou chráněny proti rušení, které by mohlo způsobit falešné vybuzení. Prvky jsou přizpůsobeny pro osazování plošných spojů (tedy THT na PCB desce).

Pohybový senzor řady PaPIRs, prvek s dosahem až 5 m.

Napájecí zdroje na lištu DIN

FP-PS24 je řada DC napájecích zdrojů namontovaných na lištu DIN. Jsou navrženy pro napájení přímo z energetické sítě kdekoli na světě (85 V až 264 AC, 47 až 63 Hz). Dodávají stabilní napětí 24V DC, které lze nastavit pomocí potenciometru v rozsahu 23 V až 29 V. Řada zahrnuje tři modely se symbolem končícím: 023E, 060E a 120E. Jejich maximální výstupní proud je příslušně 1 A, 2,5 A a 5 A při konstantním zatížení. V rámci jmenovité charakteristiky mohou být tyto hodnoty dočasně překročeny (např. při spuštění) o 25 % (po dobu 7 sekund) nebo 50 % (po dobu nepřesahující 3 sekundy). Účinnost napájecích zdrojů dosahuje až 91,5 %, což v kombinaci s použitím značkových kondenzátorů s dlouhou životností zaručuje ergonomický provoz a trvanlivost, a to jsou důležité vlastnosti pro zdroje napájení používané v automatizaci.

Spínaný napájecí zdroj Panasonic (řada FP-PS24) o výkonu 120 W.

Zařízení je vyrobeno v souladu s normami EN60950 (úprava týkající se zdrojů napájení pro IKT zařízení) a IEC60068 (stanovující testy odolnosti proti nárazu). V obvodech napájecích zdrojů je instalována ochrana proti přetížení a zkratu na výstupu. Jsou také navrženy tak, aby přerušily výstupní napětí, pokud v důsledku poruchy (např. zaplavení) překročí 35 V DC.

Programovatelné automaty PLC

V moderních automatizačních systémech se stále častěji setkáváme s autonomními řídicími jednotkami, tedy automaty PLC (Programmable Logic Control). Programovatelné logické automaty umožňují výstavbu kompaktních výrobních nebo přepravních řetězců (v oblasti výroby nebo skladování / spedice), zavedení komplexní automatizace v budovách a realizaci mnoha dalších zlepšení / vylepšení. V tomto ohledu společnost Panasonic nabízí několik skupin výrobků, jejichž charakteristiky budou popsány níže. Zde je třeba poznamenat, že popsané prvky jsou v našem katalogu podrobně specifikovány a mají přiložené informační brožury. Doporučujeme vám seznámit se s komplexními informacemi uvedenými na stránkách jednotlivých produktů.

Řada FP0R

Řada FP0R zahrnuje moduly kompaktních (s 25mm šířkou) programovatelných automatů PLC a jejich příslušenství. Centrální jednotky jsou vybaveny portem RS232C, vysokorychlostními řídicími systémy a mini USB portem (určeným pro programování). Paměť jednotek umožňuje uložit až 32 tisíc pokynů (kroků). Samotný automat může podporovat až 4 pohonné jednotky bez nutnosti použití rozšiřujících modulů. Každý modul FP0R lze také použít jako analogový automat (použitím filtru v podobě kondenzátoru na výstupu signálu PWM). Vstupy jsou připojeny k vysokorychlostním měřičům pracujícím nezávisle na programu, což umožňuje přesné počítání vstupních impulsů (např. enkodérů nebo senzorů). Za zmínku stojí, že společnost Panasonic poskytla uživatelům možnost připojit až 99 zařízení FP0R pomocí protokolu Modbus, přičemž každá jednotka podporuje až 128 bodů vstupu/výstupu, což umožňuje výstavbu velmi rozsáhlého řídicího systému. Programovatelné automaty jsou vybaveny nevolatilní pamětí, která v mnoha případech zkracuje dobu opětovného spuštění strojů / zařízení po výpadku napájení.

Rozšiřující modul pro řadu FP0R (16 vstupů, 16 výstupů) a prvky, které jsou součástí sady.

Programování automatů Panasonic se provádí pomocí aplikace FPWIN Pro – prostředí, jež je dobře zdokumentováno jak výrobcem, tak i mnoha uživateli, kteří zveřejňují vzorová řešení a příručky pro samostudium na internetu. Tento software umožňuje řídit práci programovatelných automatů mimo jiné pomocí žebříkových a blokových diagramů, jakož i seznamu pokynů a strukturovaného textu. Následující video ukazuje příklad jednoduchého programu vytvořeného ve formě klasického žebříku.

Řada FP0H

Programovatelné automaty řady FP0H mají podobné funkce jako výše popsané jednotky, patří však k novější generaci zařízení a byly navrženy pro rozšířenou komunikaci. Díky vestavěný zásuvkám RJ-45 je lze přímo připojit k sítím využívajícím protokoly Ethernet/IP, Modbus-TCP nebo MC (MEWTOCOL). V důsledku toho spolupracují s řadou zařízení, a to nejen vyrobených firmou Panasonic. Jsou ideální jako monitorovací jednotky strojů (předávají data na server nebo je vizualizují na obrazovce počítače připojeného k místní síti). Informace lze také uložit na SD kartu, jejíž port je součástí každé jednotky. Pokud je nutné automat přizpůsobit jiným komunikačním metodám, jsou k dispozici rozšiřující moduly funkcí řady FP0H v podobě snadno montovatelných kazet (např. AFP0HCCS1M1).

V modulu programovatelného automatu PLC řady FP0H jsou instalovány zásuvky RJ-45.

Samotný programovatelný automat je vybaven 16 vstupy, 16 výstupy (tranzistorovými) a 4 vstupy HSC čítačů (tedy high-speed counter). Zařízení pracují s napětím 24V DC.

Programovatelné automaty FP-X a FP-X0

Řada FP-X je navržena tak, aby splňovala potřeby techniků a konstruktérů komplexních automatizačních systémů. Jednotky z této skupiny jsou určeny k řízení složitých a přesných zařízení při současném snížení počtu samotných automatů. To umožňuje vytvářet kompaktní a relativně jednoduché řídicí systémy s minimálním úsilím. Všechny jednotky FP-X jsou založeny na rychlých, 32bitových procesorech s architekturou RISC. Pomocí rozšiřujících modulů (dodatečné porty I/O) může jeden programovatelný automat podporovat až 300 bodů vstupů / výstupů. Centrální a dodatečné jednotky mají reléové výstupy se zatížitelností až 2 A, a proto mohou být použity k přímému ovládání elektromechanických součástí (elektroventily, servomechanismy atd.). Po instalaci kompatibilních modulů jsou k dispozici další komunikační porty (Modbus, PLC-link, RS232 atd.).

Cenově dostupné automaty FP-X0 programovatelné přes vestavěný USB port.

Pro úpravy a servis systémů jsou programovatelné automaty FP-X vybaveny nezávislou, nevolatilní pamětí, jejímž účelem je ukládání komentářů ke kódu. Díky tomu může autor programu zahrnout do svého algoritmu informace, které zkrátí dobu jeho „dešifrování“ a úprav - i když to bude provádět zcela jiná osoba.

Podobnou funkčnost jako řada FP-X vykazuje skupina produktů FP-X0 - avšak v omezeném rozsahu. Jedná se o jednodušší, cenově dostupné programovatelné automaty PLC napájené napětím 100 V až 240 V AC, jež jsou vhodné pro většinu úkolů v oblasti řízení strojů a elektromechanických komponentů. Mají maximální kapacitu paměti 8 tisíc pokynů (kroků), vestavěný analogový vstup pro snadnou komunikaci např. s teplotními senzory, hodinami reálného času (RTC) a čítačem s maximální frekvencí počítání 20 kHz nebo 50 kHz. V závislosti na modelu mají zákazníci na výběr jednotky s počtem výstupů od 6 do 28 (z toho 4 až 24 reléových výstupů). FP-X0 je navržen s ohledem na vynikající poměr kvality a ceny. Tuto řadu doporučujeme především pro malé výrobní závody, v nichž se osvědčí při modernizaci výrobních linek, strojním zpracování materiálů, automatizaci balení apod.

Text připravila společnost Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.

Článek byl vydán v originále na webu TME.eu:  https://www.tme.eu/cz/news/library-articles/page/43591/automatizacni-prvky-od-firmy-panasonic/

 

Hodnocení článku: