Jste zde

Aktuální novinky v oblasti PLC a HMI Crouzet Millenium

V měsíci listopadu vypustila francouzská společnost Crouzet hned několik novinek týkajících se řady malých PLC Crouzet Millenium3. Asi největší novinkou je nová verze programovacího softwaru "M3 Soft V3.0 AC8", který je opět volně ke stažení. Dále pak vzdálený přístup k PLC přes internet a pak několik poznámek a pdf katalogů / návodů k použití nejen Millenium3, ale i HMI panelům Millenium Touch.

Nová verze programovacího softwaru M3 Soft V3.0 AC8

Aktuálně byla výrobcem Crouzet vypuštěna volně ke stahování nová verze programovacího softwaru pro PLC Millenium3 s označením "M3 Soft version V3.0 AC8". Ten je možné zdarma (po krátkém a dle mé zkušenosti opravdu k ničemu nezavazujícím vyplnění formuláře) stáhnout přímo ze stránek výrobce - odkaz: www.crouzet.com/english/support/m3-en.htm.

Hlavním vylepšením by měla být plná bezproblémová funkce na všech typech OS Windows, tedy jsou ještě stále podporovány jak Windows XP, tak Windows7 a nejnověji i Windows 8. Až pod čarou se pak dozvíte, že sice software Win8 podporuje, ale ne tak již drivery pro USB programovací kabel, takže u Win8 je nutné zatím používat místo USB programovacího kabelu, kabel RS-232 a případně u notebooků převodník USB/RS-232. Tedy zatím dost "kostrbaté" řešení.

Další podstatnou novinkou by měla být výrazně vylepšená podpora vytváření, správy, importu a exportu Macra, včetně možnost je svázat s vlastním "Help" textem a případně i pdf návodem a informacemi.

Mezi dalšími inovacemi je pak výrobcem Crouzet ještě zmíněn doplněk v podobě možnosti nastavení zálohování přenášených dat přes rozšiřující MODBUS RTU modul XN06 a pak přidané funkční bloky "TPH" a "Heat curve".

Více praktických informací o novinkách nové verze softwaru M3 Soft naleznete v pdf na odkazu: www.crouzet.com/crouzet_docs/documents/M3_Soft_AC8_V3.0_News.pdf.

Komentář autora článku k informacím společnosti Crouzet: Nový software z pohledu běžného uživatele nepředstavuje zase nijak velkou zásadní změnu proti předchozí verzi. Pokud tedy nepotřebujete importovat a exportovat Macra a nepoužíváte Windows 8 či MODBUS RTU rozšíření XN6, zcela klidně můžete ještě používat předchozí verzi. Až novou verzi softwaru prakticky odzkouším, ozvu se praktickými informacemi a komentáři.

Příklad vytvořeného Macra - generátoru sinusového signálu, který lze pak lze do programu PLC Millenium3 vkládat jen jako nový funkční blok reprezentující jen vstupy a výstupy.

Vzdálený přístup k PLC Millenium3 přes HMI panel MTP

Crouzet doplnil kombinaci PLC Millenium3 + HMI Millenium Touch o možnost vzdáleného přístupu do programu PLC přes ethernet / internet  a to prostřednictvím ethernetového portu RJ-45 u panelů MTP8/50 a MTP8/70. Pokud ten je připojen do LAN sítě a HMI panel pak přes sériový port připojen k PLC Millenium3, je nově možné prostřednictvím "průchodu dat skrz HMI" (pass-through function) provádět přístup do PLC a například měnit jeho program či nastavení, aniž by samo PLC mělo ethernetový port. Samozřejmě současně zůstává zachována i možnost přístupu do samotného HMI.

Ve výsledku tak je možné v tzv. remote mode provádět programování, ladění, monitorování funkce a konfiguraci PLC ze vzdáleně připojeného PC bez vynaložení dalších nákladů (tedy pokud již je HMI panel součástí aplikace).

Aby bylo možné tuto funkci "Remote mode" využívat je však nutné si z odkazu  MTP software version 4.65 stáhnout novou verzi MTP softwaru pro HMI panely a s jeho pomocí v panelu aktivovat "pass through function" (viz návod Programmable_touch_panels_Tutorial_EN.zip).

Komentář autora článku k informacím společnosti Crouzet: "Remote mode" je u jiných společnosti, které vyrábějí PLC i HMI panely celkem obvyklá funkce. Tak více méně konečně tím Crouzet jen doplnil mezeru ve svém řešení. Ale určitě jde o dobrou funkci, která je v dnešní době stále více vyžadována.

Crouzet Macro pro aplikace měření spotřeby energie (M3 Energy Expert)

Společnost Crouzet dala jako "externí doplněk a bonus" k nové verzi M3 softwaru macro poskytující kolekci funkcí pro potřeby řešení aplikací měření a počítání spotřeby energie. Hned tedy Crouzet využil nové funkce softwaru "M3 Soft versionV3.0 AC8", která umožňuje vkládat do softwaru nové funkce prostřednictvím importu "Macro balíčků" obsahující nejen zdrojové kód funkce, ale i help s popisem. Vypadá to, že vylepšený režim importu a exportu macra vytvořil Crouzet i pro sebe, aby již nemusel pro vkládání nových funkcí do softwaru hned vydávat nové verze M3 Soft, ale prostě již bude jen vydávat k dispozici macro balíčky pro načtení do softwaru.

"M3 Energy Expert solution" jak tedy nový macro balíček Crouzet pojmenoval, obsahuje sadu funkcí určených pro napojení a zpracování signálů ze všech měřidel s pulsním počítacím výstupem, jako například měřiče spotřeby vody, elektroměry, kalorimetry apod. Macro podporuje až 7 vstupů a spotřeba jeho pomocí může být sledována pomocí záznamů v paměti až měsíc zpět, zjišťovat různé celková množství (sumy), provádět přepočet (např. 100 – 1000 – 50 – 500 Pulse/kWh) a využívat výstupy PLC pro alarmová hlášení a podobná řešení.

Macro lze ze stránek výrobce stáhnout z následujícího odkazu: www.crouzet.com/crouzet_docs/documents/M3_energy_expert_pack_1_v1.0_macros.zip.

Komentář autora článku k informacím společnosti Crouzet: Sice jsem zatím osobně neměl čas si toto macro natáhnout a vyzkoušet, ale podle výše uvedených informací výrobce nejde o nic mimořádného, co by si zdatnější technik nebyl schopen sám naprogramovat přímo dle své potřeby. Ale někdy se to může hodit. Až si toto Macro sám odzkouším, dám vědět moje praktické poznámky.

Nová prezentační videa a katalog PLC Millenium3

Na závěr jsem si nechal poslední novinku (informaci) vypuštěnou Crouzetem teď v listopadu. Je to odkaz na oficiální prezentační a ukázková videa a hlavně nový kompletní pdf katalog typů i kompletního příslušenství k PLC Millenium3. Ten se může hodit, pokud potřebujete zjistit možnosti PLC Millenium3, resp. hlavně jaké doplňky lze k němu pořídit. Když si zde něco vyberete, nemusíte hned "kontaktovat Francii", ale stačí zatelefonovat nebo napsat do OEM Automatic s.r.o. v Praze a přes ty zjistit cenové a dodací podrobnosti či přímo věc objednat.

Katalog "Millenium3_USA_Catalog_2013.pdf" lze stáhnout zde.

Anglické video pak najdete zde.

Závěrem...

Vše výše uvedené jsou ještě horké novinky, které jsem ještě neměl čas sám osobně odzkoušet, ale hned jak se k nim dostanu, poskytnu nějaké vlastní praktické informace a poznámky.

Odkazy:

Hodnocení článku: