Jste zde

AGV roboty zastoupí chybějící personál ve zdravotnictví

Autonomní vozidla mohou ve zdravotnických zařízeních zastávat řadu funkcí, od převozu léčiv, sanitárního materiálu, přes výdej jídla pacientům, až po přesun diagnostických přístrojů mezi pracovišti. Přitom musí respektovat specifika zdravotnických prostor.

Německý specialista na pohony a ventilační techniku ebm-papst představil svůj pohon ArgoDrive, určený pro autonomní roboty ve zdravotnictví. Autonomní přepravníky AGV - Automatic guided vehicles nebo německy Fahrerloses Transportfahrzeug (FTF) se již etablovaly v oblasti logistiky. V kombinaci s kolaborativními roboty se dostávají do popředí zájmu i dalších oborech, kde je důležitý nejen přepravní výkon, ale také manipulace s materiálem. Takovým oborem je i zdravotnictví. S využitím AGV lze navrhovat procesy a efektivněji využívat zdroje, počínaje přepravou různých materiálů, např. hygienických produktů, prádla, jídel a léků, nebo dokonce přesunem celých rentgenových systémů napříč odděleními v nemocnicích.

Takové prostředí má ale řadu specifik, od nastavení správné citlivosti předkolizních systémů, nízkou hlučnost pohonu a pojezdu až po hygienické provedení a šetrnost k povrchům hygienických podlah. Specialista na pohony ebm-papst nabízí pro tento účel řešení s různými kombinacemi pohonů. Byl vyvinut ArgoDrive, kompaktní a snadno integrovatelný systém pojezdu a řízení včetně kola, který dokáže přemístit náklad o hmotnosti na kolo 100 kg (Light), 300 kg (Standard) a 500 kg (Heavy) Sestava se čtyřmi pojezdovými a řídicími systémy ve verzi Heavy uveze až dvě tuny. Přepravník tak může manipulovat rentgenovými systémy, nebo CT scannery.

Kompaktní i přes vysoký výkon
Každá pohonná jednotka se skládá ze dvou motorů, převodovky, snímačů a všech potřebných připojovacích konektorů. U superpozičního převodu přispívají dva motory k řízení, zrychlení, pohybu a brzdění v závislosti na požadavcích. 

Nekonečný úhel natočení volantu umožňuje volný pohyb vozidla – dokonce i z nehybné polohy. Použití dvou systémů řízení, namontovaných diagonálně na levé a pravé straně AGV, zaručuje všesměrovou volnost pohybu a úzké manévrování, např. při vyhýbání se věcem. Dvě přídavná volně pohyblivá opěrná kola na přední a zadní straně poskytují AGV nezbytnou manipulaci s nákladem a stabilitu.

Nízká údržba, bezpečnost při poruše a bezpečnost
Spolehlivý provoz a bezpečnost jsou důležitými aspekty pro AGV ve všech oblastech lékařské techniky. Pohonné jednotky jsou proto konstruovány tak, aby byly spolehlivé po celou dobu životnosti. Pokud se povrch kola po dlouhé době provozu opotřebuje, je možná jednoduchá „výměna pneumatik“ bez demontáže pohonné jednotky. Hladké povrchy kola lze snadno čistit nebo dezinfikovat. Jako bezpečnostní opatření musí být AGV schopno okamžitě zahájit nouzové brzdění, pokud dojde k narušení ochranných zón před vozidlem. Vhodné bezpečnostní senzory zajišťují nepřetržité snímání prostředí. Při narušení ochranného pásma musí systém pohonu dát bezpečnostnímu řídicímu systému příkaz k bezpečnému zastavení. ArgoDrive podporuje všechny typické a nezbytné bezpečnostní požadavky.

Výrobce ebm-papst představí pohon ArgoDrive také na veletrhu HANNOVER MESSE. 
Veletrh HANNOVER MESSE nabízí ucelený obraz technologických možností pro průmysl dneška i zítřka – od digitalizace složitých výrobních procesů a využití vodíku k provozu celých výrobních zařízení až po použití softwaru k evidenci a snižování emisí CO2.

https://www.ebmpapst.com/de/en/industries/medical-and-laboratory.html 
www.hannovermesse.de/en/

Hodnocení článku: