Jste zde

Accon NetLink USB, spojení Step7 a PLC Simatic přes USB

Dlouho sloužila ke spojení mezi PLC Simatic a programovacím notebookem výhradně PCMCIA karta Siemens (CP5511/12) a to bylo vše. Naštěstí dnes existuje už více možností, některé povedené méně a některé více. Ukážeme si jednu z těch, které se povedly opravdu dobře, a to USB kabel Accon-NetLink-USB od společnosti Deltalogic.

Tak myslím, že klasickým komunikačním kartám CP5512 od Siemens už může být brzy odzvoněno. Dobrá polovina notebooků se už prodává bez PCMCIA slotu, takže pak nastane problém jak se spojit ze Stepu7 na PLC Simatic, když CP5512 nejde nikde "vrazit". Existují různé varianty kabelů na RS232 port (pomalé, jen pro nadšené amatéry), pak virtuální COMy a USB. Ne všechny umí všechno a ne všechny fungují bez problémů. Jeden opravdový jsem vyzkoušel a funguje opravdu perfektně, umí spojení MPI všechny rychlosti až do 12Mbps, PPI i na rychlost 187,5Kbps a samozřejmě Profibus ve všech variantách. Následuje proto seznámení a poměrně detailní popis instalace, neboť spousta uživatelů se "bojí" přidávat nějaké drivery do Stepu7 atp. Tady se ničeho nebojte, jdeme na to.

 • Z krabice velikosi knihy na Vás vypadne manuál, USB kabel, adaptér a nezbytné CD s ovladači. CD obsahuje informace, drivery a manuály nejen od adaptéru, ale i od všech ostatních produktů firmy Foxon s.r.o., která je u nás oficiálním prodejcem firmy Deltalogic. To je bezva, neboť určitě zjistíte jako já, co by se ještě mohlo v této oblasti hodit.

 

 • Samotný adaptér má možnost připojení externího napájení 24VDC, pokud ale máte notebook s běžným USB portem, není napáječ potřeba. Adaptér se napájí 5V přímo z USB, což je obrovská výhoda, není nutno ještě hledat někde zásuvku pro zdroj. A naopak, pokud jej umístíme staticky k PLC napájíme adaptér ze Simaticu.

ACCON NetLink USB

 • Protože se instalují v postatě dva drivery, je nutné dodržet určitý postup. Je to sice popsáno v přiloženém manuálu, ale tady je to krok za krokem teď a česky. Takže adaptér zatím do USB nezapojujeme, a jen ze složky "Driver" spustíme instalátor, tedy soubor SetupAcconS7Net.exe.

Složka Driver obsahuje instalátor driveru do Stepu7, složka Firmware configurátor nástroj na update firmwaru (bude o něm řeč dále) samotného adaptéru, složka Manual manuály v němčině a angličtině a nakonec ve složce USB driver je driver USB který budeme potřebovat později.

ACCON NetLink USB

 • První se tedy instaluje další interface do Stepu7. Všechny hlášky v klidu potvrďte a jedem dále.

ACCON NetLink USB

 • Samotný instalátor si v dalším kroku otevře okno "Set PG/PC interface" ze Stepu7 nebo SimaticNET a v něm instalaci dalšího interface. Vybereme v levé části "ACCON S7-NET ussing ACCON-NetLink-USB for..." a tlačítkem Install potvrdíme.

ACCON NetLink USB

 • Varování Vás upozorní, že program změní původní připojení na připojení přes Accon USB adaptér. Není třeba se ničeho obávat, nic se nepokazí. 

Samozřejmě že po instalaci si můžeme nastavit zpět připojení jaké zrovna budeme potřebovat.

ACCON NetLink USB

 • A je to tam, na pravé straně okna je vidět nainstalovaný nový interface ACCON-S7-NET NLUSB. Klikneme na "Close" a okno zavřeme.

ACCON NetLink USB

 • Teď v otevřeném okně nastavíme jaké připojení má být aktivní, buď necháme přednastavené MPI, nebo použijeme Profibus, eventuálně pro PLC Simatic řady S7-200 zvolíme PPI. Potvrdíme tedy tlačítkem OK nejběžnější připojení MPI.

ACCON NetLink USB

 • Instalátor ohlásí uspěšnou instalaci dalšího interface do Stepu7.

První polovina instalace je tedy za náma.

ACCON NetLink USB

 • Teprve teď připojíme do USB slotu adaptér a počkáme než Windows zjistí, že je připojeno něco čemu nerozumí. Nenecháme se zmást variantou, že by se na webu Windows Update našel ovladač a zvolíme nespodnější variantu, "Ne, nyní ne".

Začíná druhá polovina, a to  instalace USB driveru pro adaptér.

ACCON NetLink USB

 • Automaticky se tady nic nenainstaluje, budeme muset zadat cestu k USB driveru sami a tím se z nás stávají zkušení uživatelé. Ovladač máme přichystán někde na disku nebo na přiloženém CD.

ACCON NetLink USB

 • Teď musíme najít tu správnou cestu k USB driveru pro adaptér. V patřičné složce se musí nacházet soubor  ACCON-NetLinkUSB.inf a drvxusb.sys.

ACCON NetLink USB

 • Byl tam takže už to jede, NETLink USB. Jen chvilku vydržet, nic se nekouslo.   

ACCON NetLink USB

 • A je to. Všechno dobře dopadlo.   

ACCON NetLink USB

 • Windows dokonce slušně oznámí, že adaptér je OK.   

ACCON NetLink USB

 • Teď už spustíme Step7 a v něm v nastavení "Set PG/PC interface" zkontrolujeme co se bude používat pro spojení na PLC SImatic. Ve vlastnostech MPI připojení je vidět, že byla správně detekována rychlost MPI portu na PLC.

ACCON NetLink USB

 • Hotovo. Po kliknutí na ikonu Accessible Nodes (Dosažitelný účastník) v Simatic Manageru vidíme on-line připojení na PLC Simatic. Připojení je rychlé, v on-line režimu není patrné žádné zpoždění, vše se "mrská" jak má a jak je zvykem při použití třeba CP5512.

Nechal jsem ještě jet on-line režim celý den nepřetržitě pro zkoušku stability spojení, vše bez sebemenších problémů.  

ACCON NetLink USB

 • Ještě ukázka možností nastavení adaptéru pro linku Profibus. Všechny varianty a rychlost do 12Mbps. 

ACCON NetLink USB

 • Pro linku PPI Simatic S7-200 je dostupná i rychlost 187,5Kbp, která není tak úplně běžná pro některé jiné adaptéry.

Dělat s S7-200 při rychlosti jen 19,2Kbps je pro opravdové fandy nebo lidi s velkou trpělivostí.

ACCON NetLink USB

 • To je vše pro samotný adaptér a jeho připojení na PLC Simatic S7. K adaptéru je ale ještě nástroj ACCONfigurator, pro jeho detailní konfiguraci a update firmware v adaptéru 
 • Spustíme ještě ze složky Firmware configurator soubor SetupACCONfigurator.exe a potvrdíme všechny hlášení až k oknu, kde si můžeme nastavit cestu kam chceme nástroj nainstalovat.

Tohle je samostatný softwarový nástroj a nemá nic společné se Stepem7. Pokud Vám spojení jede, není ani třeba jej instalovat, já jsem ale chtěl vyzkoušet update firmware.

ACCON NetLink USB

 • Vše je hotovo za pár chvilek, v menu programy je pak přístupná nabídka na spuštění konfiguráturu.

ACCON NetLink USB

 • Tento nástroj je společný pro všechny druhy adaptérů od společnosti Deltalogic, proto po spuštění je nutno ve správném menu "...select", vybrat ten náš adaptér.

ACCON NetLink USB

 • Ve stejném menu z položky "Get adapter information" dostaneme informace o aktuálním připojeném adaptéru.

ACCON NetLink USB

 • Zkusíme opět ve stejném menu updatovat adaptér. Je vidět, že Bios adaptéru je aktuální, ale program by šel povýšit. Takže klik na tlačítko "Update", uvidíme co se stane.

ACCON NetLink USB

 • Chvilku to trvá než se data vypálí do "flešky" a poté provede celkový reset adaptéru.

ACCON NetLink USB

 • A je to. Všechno je stejné v posledních verzích.

ACCON NetLink USB

 

 • Jestli jste trpělivě dočetli až na konec, vězte, že je velmi mnoho uživatelů kteří hledají podrobný návod na instalaci, protože se obávají různých zatuhnutí a zhroucení spojení na PLC. Proto je tato ukázka trochu detailnější, aby vše bylo přístupné i méně zkušeným uživatelům.
 • USB připojení je výhodné i pro ty, kteří mají oblíbenou práci s virtuálním PC, kde není přístup na PCMCIA sloty. S tímto adaptérem je pro ně možné spojení na všechny PLC Simatic z virtuálních PC.
 • Protože se jedná o plnohodnotný interface, podporuje i přenos dat ve WinCC flexible a Protool.
 • Pokud nepotřebujete PPI  protokol a Profibus, tak se dá koupit varianta adaptéru jen s MPI, a ta je za poloviční cenu.

Jaroslav Blažek


Webové odkazy k článku:

Český prodejce adaptéru, společnost Foxon s.r.o.: http://www.foxon.cz/

Přímý link na adaptér: http://www.foxon.cz/s7-hardware-s7-adapter-mpi-ppi-profibus-c-142_184_4.html

Výrobce adaptéru, společnost Deltalogic: http://www.deltalogic.de/index.php?lang=en

Přímý link na aktuální ovladače, interface a manuály společnosti Deltalogic: http://www.deltalogic.de/content/view/69/88/lang,en/

 

Hodnocení článku: