Jste zde

8kanálový IO-Link / Ethernet-Profinet Master s web serverem = IFM AY10xx

IO-Link master moduly IFM AY umožňují připojit k PLC až 8 IO-Link snímačů prostřednictvím ethernetu protokolem Modbus-TCP nebo Profinet a současně paralelně komunikovat s PC serverem pro archivaci a vyhodnocení dat.

Jednotky IFM AY10xx jsou 8-portový IO-Link master modul s integrovaným tzv. LINERECORDER AGENT umožňující napojit až 8 čidel s IO-Link komunikací a vytváří současně převodník na průmyslovou sběrnici EtherNet/IP, Modbus-TCP nebo Profinet a současně obsahuje vlastní webový server a možnost odesílání ukládání dat na externím PC serveru pro archivaci a kontrolu. Pro tento účel výrobce dodává i tzv. LINERECORDER SMARTOBSERVER, což je uživatelsky jednoduchý serverový PC software pro ukládání dat, prediktivní údržbu a kontrolu kvality, který komunikuje s LINERECORDER AGENTem integrovaného právě v AY master jednotce. Umožňuje tak vyhodnocení dat dle zákaznicky-specifického web prostředí. Pomocí shodných komunikačních mechanismů je možné spárovat stroje a sdílet důležitá výrobní data.

Stručně řečeno IFM AY10xx master jednotka tak umožňuje přímé síťové propojení všech připojených IO-Link zařízení s místním serverem prostřednictvím sítě Ethernet. Pomocí tohoto připojení data o strojích, procesní parametry a diagnostické údaje mohou být přečteny a dále zpracovány. Data tak lze ze senzoru přenášet přímo do softwaru pro správu - a to v rámci továrny nebo dokonce globálně. Vyhodnocení získaných dat v reálném čase umožňuje zvýšení efektivity výroby a úspor energie v kontextu Industry 4.0.

IO-Link mater moduly IFM AY10xx umožňuje paralelní komunikaci - současný přenos hodnot do PLC například přes Profinet a ukládání dat na PC server nebo přístup z PC pomocí ethernetu.

Jednotky IFM AY10xx obsahuje 8-portové IO-Link rozhraní verze V1.1 navíc se sériovými rozhraními COM1, COM2, COM3 a podporou SIO. Dále poskytuje zvlášť 20 oddělených dvoustavových vstupů / výstupů, konkrétně 8 binárních vstupů 24 V DC a 8 spínaných tranzistorových výstupů plus 2 binární konfigurovatelné jako vstupy nebo výstupy.

Na druhé komunikační straně poskytuje 2 porty Ethernet 10/100 Base-TX s vestavěným ethernetovým switchem. Integrovaný web server v každé jednotce umožňuje jednoduchou konfiguraci všech 8 IODD popisů IO-Link kanálů i vstupů a výstupů a diagnostiku z libovolného PC s webovým prohlížečem. Současně ke komunikací s PLC pomocí Profinet či Modbus-TCP protokolu (např. přenosu hodnot ze snímačů do PLC) je možné provádět paralelně i s PC serverem, v IFM dokumentech uváděná jako tzv. Y cesta.

Jednotky jsou vyráběné v úzkém pouzdře pro montáž do rozvaděčové skříně na DIN lištu.

Zobrazení hodnot z IO-Link master jednotek z připojených libovolných IO-Link senzorů prostřednictvím dat uložených na LINERECORDER SMARTOBSERVERu na PC.

Základní parametry IFM AY10xx:

 • Vstupy:
  •  8-portů IO-Link V1.1  COM1 / COM2 / COM3,
  • 8 oddělených binárních 24 V DC vstupů/výstupů,
  • 2 konfigurovatelné binární vstupy/výstupy.
 • Výstupy - ethernet 10/100 BASE-Tx s konektorem RJ-45 s protokolem:
  • komunikační protokol Profinet slave (verze AY1000),
  • komunikační protokol Ethernet/IP  (verze AY1020),
  • komunikační protokol Modbus-TCP slave (verze AY1000 a AY1020).
 • Napájecí napětí: 18 až 30 VDC.
 • Spotřeba: cca 2 A.
 • Provozní teplota: 0 až 70 °C.
 • Krytí: IP20.

Provedení a rozměry IO-Link master jednotky IFM AY10xx.

Odkazy:

Hodnocení článku: