Jste zde

4dot: vibrace strojů sleduje cloudová aplikace

Že něco ve stroji „nesedí“, mohou prozradit také vibrace. Někdy jsou vidět a slyšet na první pohled, často jsou však tak jemné, že je neodhalí ani zkušený pracovník. Pohlídat obráběcí stroje a výrobní zařízení 24 hodin 7 dní v týdnu může speciální on-line diagnostický systém brněnské společnosti 4dot Mechatronic Systems.

Data ze strojů a zařízení získává on-line systém pomocí senzorů vibrací, které ústí do diagnostické jednotky – Chipmunk. Ta data zpracuje, zašifruje a odešle do aplikace 4dot, která na základě zvoleného balíčku služeb přehledně zobrazí naměřená data a doporučení k aktuálnímu stavu. Diagnostická jednotka Chipmunk je součástí Monitoringu 4dot, který obsahuje veškeré algoritmy a podporu potřebnou pro pečlivé sledování strojů. Součástí je také kontrola nastavení a limitů, hlídaní nabouraní, analýzy příčiny poruchy, proces monitoring a sledování vytížení, čím nabízí uživateli plnou podporu.

Aby uživatel mohl sledovat zpracovaná a vyhodnocená data, byla vyvinuta chytrá aplikace 4dot, která data přehledně zobrazuje a přispívá ke zvýšení jakosti a životnosti stroje. Aplikace také podporuje alarmy (e-mail, SMS, aplikace), neomezený počet uživatelů a propojení s nadřazenými systémy. Díky tomu umožňuje implementovat Monitoring 4dot do řídících celků, které jsou u uživatele již zavedeny.

Varování předem a určení přesného místa

Stroje se dají sledovat mnoha technologiemi, ale třeba jen spotřebou energie nebo kontrolou maziv se strojař nedopátrá detailnějších informací. Monitoring 4dot je může dodat dostatečně dopředu a najít přesné místo závady nebo problému.

Inovované řešení 4dot zahrnuje čtyři analogové vstupy, simultánní snímaní všech kanálů, širší frekvenční pásmo než na trhu dostupná řešení (identifikace více poruchových stavů), podporu IEPE (24V/4mA) a kontrolu buzení. „Prioritou pro diagnostickou jednotku je také schopnost sledování nízkootáčkových komponent, které jsou klíčové pro chod stroje,“ vyzdvihuje Jakub Červeň.

Příchozí data hlídají odborníci

Uživatel má nepřetržitý přehled o tom, v jaké kondici jeho zařízení je. Velkou výhodou je, že na data dohlížejí inženýři z 4dot, kteří díky svým znalostem dovedou nastavit algoritmy přesně pro daný typ stroje. Dále zabezpečují technickou podporu uživateli, ten tedy nepotřebuje svého vlastního diagnostika. Monitoring 4dot je však zejména automatizovaný systém, který maximálně eliminuje lidskou chybu. To umožňují nastavené limity, alarmy pak včas upozorní, že se někde stala chyba. Výsledkem těchto procesů je důkladná analýza stroje, která poskytuje informaci o kondici, nabourání a také vytížení a tím pomáhá k vyšší jakosti a životnosti stroje.

Výhody a funkce Monitoringu 4dot:

  • alarmy - mail, sms, aplikace
  • webové rozhraní – přístup odkudkoliv a z čehokoliv
  • neomezený počet uživatelů
  • důkladné analýzy, srovnávání a historie dat
  • označení významných událostí
  • propojení s nadřazenými systémy, přístup k APIs
  • zvýšená jakost výroby
  • eliminace nečekaných prostojů
  • delší životnost stroje a nižší náklady na údržbu
  •  

Mladá firma 4dot, která ještě v 2017 byla startupem, dnes aspiruje na Zlatou medaili MSV v Brně

Firma 4dot vznikla v roce 2014v Brně jako studentský startup a byla zaměřena primárně na sledování kondice pomaloběžných ložisek. Dnes už nabízí svým zákazníkům široké spektrum technologií od tvářecích a obráběcích strojů až po různá kritická průmyslová zařízení. www.4dot.cz

Diagnostický systém Chipmunk představí firma v projektu Digitální továrna 2.0 při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Firma jej hlásí také do soutěže o Zlatou medaili MSV, která se letos koná již po pětapadesáté. 4dot najdete na MSV Brno 2019, A1, stánek 05.

Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě, s každoroční účastí více než 1 600 vystavovatelů a 80 000 návštěvníků. Ze zahraničí přijíždí přes 50% vystavovatelů a 10% návštěvníků. Hlavním tématem MSV je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. V roce 2019 se MSV zaměří také na investiční příležitosti, tedy Start up projekty, nové nápady, inovaci jako příležitost k investicím. https://www.bvv.cz/msv/msv-2019

 

Hodnocení článku: