Jste zde

3D tisk má v českém průmyslu zelenou

Studie Profesionální 3D tisk ve střední Evropě potvrzuje, že v českých firmách se tisknou modely a prototypy, ale stále víc také náhradní díly, plně funkční sestavy a finální součástky.

Studie, kterou si nechala zpracovat skupina Admasys se zaměřuje na země střední Evropy, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko, kde působí. Věnuje se aplikacím 3D tisku v různých sektorech ekonomiky i průmyslu. Výsledky v uvedených zemích porovnává podrobněji se zeměmi EU a s globálním pohledem na americké trhy a Asii. Data jsou pro Česko příznivá. Vedle toho, že tuzemské firmy se již v roce 2021 řadili do evropského průměru, má náš průmysl nejlepší předpověď růstu aplikací 3D tisku pro následující roky. Celá studie je k dispozici na webu  3dwiser.com/pruzkum.

O aditivní výrobě, kam 3D tisk patří, se dlouhodobě hovoří jako o perspektivní cestě pro diverzifikaci výrobních kapacit. Kvalitní 3D tisk přímo konkuruje klasickému obrábění a vedle velmi vysoké přesnosti přináší i odlišnou energetickou bilanci. U 3D tisku je velmi jednoduché kalkulovat spotřebu energie na finální výrobek, zatímco klasické obrábění s sebou nese řadu kroků výroby, kde jsou energetické nároky rozmělněny a skryty. I proto jsou 3D tiskárny v hledáčku řady firem.
Možnost rychle vyrobit potřebný díl přináší také nové možnosti logistice, protože snižuje nároky na meziskladování a pohyb polotovarů i hotových dílů. Místo toho se skladuje pouze základní materiál v podobě plastových a kovových prášků, granulí vláken nebo drátů.

V řadě oblastí je technologie 3D tisku zralá a schopná nasazení napříč vývojovou i výrobní organizací jakékoli velikosti. Kromě lepší dostupnosti dříve příliš drahých technologií se do praxe dostávají také nové a výrazně vylepšené metody 3D tisku. Ty představí firma 3Dwiser, člen skupiny Admasys na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. V rámci expozice budou představeny 3D tiskárny:

  • kovů a odolných kompozitů – Meltio, Markforged,
  • práškových polymerů a pryskyřic – Formlabs,
  • ultra polymerů – MiniFactory,
  • termoplastů – Ultimaker, BCN3D, EVO-tech (v české premiéře).

Chybět ale nebudou ani vybrané 3D skenery ZEISS a Shining 3D či zajímavé příslušenství.

Robustní průmyslové tiskárny EVO-tech míří do Česka. Největší model EL-1040 je připraven na velkoformátový 3D tisk náročných termoplastů čtyřmi tryskami současně v tiskovém objemu 1,3 × 1,0 × 0,8 m.

Laserové navařování Meltio umí zpracovávat kov z drátu i prášku – nezávisle na sobě, nebo i současně. Vysoký celkový výkon laseru 1,2 kW zajišťuje rychlý tisk a vysokou materiálovou kvalitu a hustotu výtisků. Většina 3D tiskových úloh přitom těží právě ze zpracování kovového drátu – nejbezpečnější, nejčistší a nejsnadněji zpracovatelné kovové suroviny.

Mezinárodní strojírenský veletrh se koná na brněnském výstavišti od úterý 4. října do pátku 7. října 2022. Veletrhu se zúčastní přední dodavatelé automatizační techniky, elektroniky a robotiky. Společně s MSV se konají i specializované veletrhy IMT, PLASTEX, WELDING, FOND-EX a PROFINTECH. Otevřeno bude denně od 9 do 17 hodin, poslední den do 16 hodin. Vstupenky jsou nejvýhodněji k dostání online.
www.bvv.cz/msv/ 

3dwiser.com/

Hodnocení článku: