Jste zde

Zajímavé programy pro OS Android - 3. - Hlukoměr a Vibrometr (od Smart Tools)

Dalšími dvěma zajímavými programy pro chytré telefony s OS Android, které se možná dobře hodí i pro silvestrovské blbnutí ve společnosti, jsou "Hlukoměr" a "Vibrometr" od vývojáře "Smart Tools".  Jde o dvě samostatné aplikace, které lze nainstalovat zdarma klasicky z internetového Google obchodu "Google Play", ale jsou i součástí celého balíku nástrojů s názvem "Smart Tools", který je však již placený.

Aplikace "Hlukoměr"

Je to dost jednoduchý, ale zajímavý prográmek, který využívá normálně vestavěného mikrofonu telefonu pro příjem a měření úrovně hluku, kterou následně normuje a přepočítává na decibely a zobrazuje na pěkném grafickém budíku na displeji. Zde zároveň současně ukazuje nejen aktuální úroveň hluku, ale i dosaženou minimální a maximální úroveň od posledního "vynulování", které se provádí dvojnásobným rychlým poklepáním na dotykový displeji v místě ukazatele ("budíku").

Mimo samotného ručkového ukazatele se v základním režimu zobrazuje pod ním i malý graf vývoje hodnoty hluku v čase, v rozsahu posledních cca 30 sekund. Místo něho lze však klepnutím na ikonu s písmenem "T" zobrazit jednoduchý seznam jednotlivých úrovní hluku v dB s popisem, čemu zhruba jaká úroveň odpovídá. Dle aktuálně naměřené úrovně se pak právě odpovídající řádek červeně zvýrazní. Toto může na první pohled orientačně i sloužit pro hrubé porovnání, zda hlukoměr funguje a zda naměřené úrovně hluku opravdu zhruba odpovídají akci, která ten hluk produkuje. V menu prográmku pak najdete položku možnosti kalibrace, která však představuje jen možnost přidat či ubrat "hlukový offset", tedy k naměřeným hodnotám přičítat či odečítat pevnou konstantu a tak úroveň posunovat hodnotově výše či níže. Mimo to pak menu ještě obsahuje základní položky jako "Nastavení", kde lze zvolit režim zobrazení "vzhůru nohama" či provést "Inicializaci nastavení" a pak také "Návod". Ten je užitečný pro svou informaci, že samozřejmě funkce hlukoměru je ohledně přesnosti měření závislá na provedení mikrofonu a hlavně na naladění A/D převodníku a jeho filtrů, což je logické. Mikrofon je totiž obecně vždy optimalizován na snímání lidského hlasu při telefonování, a tedy má přesně konstrukcí telefonu danou směrovou snímací charakteristiku a frekvenční omezení v rozsahu cca 300 až 3000 Hz. Navíc má i omezení maximální úrovně zvuku od cca 40 až do cca 70 - 90 dB (dle provedení telefonu). Návod uvádí i maximální omezení některých známých typů telefonů (Samsung a HTC). Konkrétně u mého testovacího neznačkového MT65xx Android jsem na stupnici nevyloudil číslo větší než 90 dB, ať jsem je vystavoval sebe většímu hluku. Na druhou stranu i velkém tichu hodnota málokdy klesne pod 18 dB (při nastaveném 0 offsetu). Proto alespoň trošku se dá věřit hodnotám od cca 25 do cca 80 dB, což opět potvrzuje i informace v návodu.

Závěr k aplikaci "Hlukoměr": Bylo by zajímavé hodnoty hlukoměru porovnat s přesným měřidlem. Ten bohužel nemám kde sehnat, takže toto porovnání jsem neměl možnost provést. Ale na internetu se obecně k této aplikaci uživatelé, kteří funkci porovnali, vyjadřují velmi kladně. Prý poskytuje dost přesné hodnoty. Ale to bude také dost závislé na použitém hardwaru (telefonu). Osobně bych možná tuto aplikaci někdy pracovně použil jako nouzové hrubé orientační měřidlo, ale rozhodně nezklame ve společnosti lidí, kde má být zábava. Jinak aplikaci jsem měl nainstalovanou na telefonu více jak měsíc a konkrétně v mém případě nijak neovlivňovala negativně chod telefonu. Ale vše může záviset na typu telefonu a hlavně vašem nastavení a verzi OS Android. Nicméně obecně u všech "měřících" aplikací pro OS Android doporučuji vždy po jejich ukončení zkontrolovat ve správci aplikací, že neběží skrytě, a pokud ano, tak je vypnout.

Aplikace "Hlukoměr" - zleva: základní obrazovka, zobrazení se seznamem, režim kalibrace. 

Aplikace "Vibrometr"

Podobnou aplikaci jste již mohli nalézt v předchozím díle našeho seriálu o zajímavých aplikacích pro OS Android, kde se vyskytuje v rámci balíčku "TOOL BOX". Zde ji však lze si nahrát i samostatně. Na rozdíl od programu v TOOL BOXU, která zobrazuje naměření hodnoty v jednotlivých 3D osách (X,Y,Z) jako hodnoty zrychlení v jednotkách "g", a tedy vypadá jako docela profesionální měřidlo, tento vibrometr je výrazně jednodušší a již od pohledu je patrné, že slouží hlavně pro zábavu. Aktuální hodnoty bez jakýchkoliv jednotek zobrazuje jen v jednoduchém časově krátkodobém průběhu s pamatováním maximální dosažené hodnoty a průběžným zobrazením průměrné hodnoty od posledního vynulování. To se opět provede rychlým "dvojklikem" na displej v prostoru grafu. Mimo graf také pod ním ukazuje jednoduchý seznam úrovní vibrací a k nim přiřazeným účinkům. Podle informací na stránce aplikace má sloužit jako seismický detektor, kde naměřená hodnota je upravená pro Mercalliho měřítko intenzity (MMI). Tomu odpovídá seznam hodnot intenzit pod grafem. 

V menu "Nastavení" je pak zajímavá položka "Základna oříznutí", což není nic jiného než zvolení úrovně vibrací, při kterých se ještě nebudou zobrazovat na displeji. Také jako v případě hlukoměru zde nechybí položka "Kalibrovat", která však stejně slouží jen jako kompenzace offsetu naměřených hodnot, tedy k posunutí aktuálně měřených hodnot o nastavenou konstantu do větších či menších hodnot. Konkrétně u mého telefonu MT65xx Android se mi osvědčila kompenzační hodnota cca "+7".

Závěr k aplikaci "Vibrometr": Tento prográmek je narozdíl od toho v balíčku "TOOL BOX" testovaného v minulém díle, opravdu koncipován spíše jen pro zábavu a troufám si říct, že v praxi je k ničemu. Hodí se spíše jen jako zábavná pomůcka do společnosti, možná případně ještě při interaktivní výuce fyziky, než k nějaké smysluplné práci. Jinak aplikaci jsem měl nainstalovanou na telefonu více jak měsíc a konkrétně v mém případě nijak neovlivňovala negativně chod telefonu. Ale vše může záviset na typu telefonu a hlavně vašem nastavení a verzi OS Android. Nicméně obecně u všech "měřících" aplikací pro OS Android doporučuji vždy po jejich ukončení zkontrolovat ve správci aplikací, že neběží skrytě, a pokud ano, tak je vypnout.

 

Aplikace "Vibrometr" - zleva: základní obrazovka, nastavení oříznutí hodnot, režim kalibrace.

Odkazy:

Hodnocení článku: