Jste zde

Zajímavé programy pro OS Android - 2.díl - TOOL BOX (Free)

Dalším zajímavým programem pro stále více rozšířený OS Android je TOOL BOX (v překladu "Krabice s nástroji"). On to vlastně není v pravém slova smyslu jeden program, ale soubor mnoha menších praktických aplikací složených do jednoho úhledného celku, které mají sjednocené ovládací rozhraní. Zatímco v prvním díle uvedený program "Electrodroid" představoval ryze software pro elektrotechniky, software TOOL BOX využijí prakticky všichni, kdo nemají chytrý telefon nebo tablet jen na telefonování, chatování, sociální sítě a čtení, ale chtějí maximálně využít i jeho další možnosti.

Prakticky všechny chytré telefony s dotykovým displejem a OS Android jsou již standardně vybaveny i vestavěným akcelerometrem (integrovaným obvodem měřící náklon / pohyb) a čidlem měřící magnetického pole. Ty se využívají primárně pro potřeby navigace, automatického natáčení obrazu podle naklonění displeje či pro ovládání / hraní her nakláněním přístroje, ale stejně tak je lze dobře využít pro funkce typu kompas, náklonoměr, vibrometr atd., které jsou právě součástí i balíčku TOOL BOX. V Google obchodě je lze najít i jako samostatné prográmky, ale v rámci TOOL BOXu jsou shrnuty do jednoho ovládacího rozhraní a doplněny ještě dalšími praktickými aplikacemi typu stopek, generátoru náhodných čísel apod. Pojďme se tedy na TOOL BOX podívat podrobněji.

Software TOOL BOX lze nalézt a stáhnout zdarma ve známém internetovém Google obchodě "Google Play" (https://play.google.com...). Po automatickém nahrání do zařízení typu chytrý telefon či tablet se pak jako jedna ikona objeví i v nabídce nainstalovaných programů. Po kliknutí na ikonu "TOOL BOX" se pak zobrazí základní centrální navigační nabídka, která přehledně na jedné ploše zobrazuje všechny prográmky, které lze spustit. Konkrétně jimi jsou:

  • Sekce měření (Measuring Tools):
    • Kompas (Compass)
    • Vodováha (Leveler)
    • Měření délek (Measure)
    • Měření úhlů / náklonů (Protractor)
    • Měření vibrací (Vibrometer)
    • Měření magnetického pole (Mag Detection)
  • Sekce užitečných aplikací (Utility Tools):
    • Baterka (Flash)
    • Převodník jednotek (Converter)
    • Lupa (Magnifier)
    • Kalkulačka (Calculator)
    • Mechanické počítadlo (Abacus)
    • Počítadlo (Counter)
    • Ukazatel skóre (Score board)
    • Generátor náhodných čísel - ruleta (Roulette)
  • Sekce časových nástrojů (Timer Tools):
    • Stopky (Stopwatch)
    • Časovač (Timer)
    • Metronom (Metronome)

Jak je z výše uvedeného seznamu patrné, součástí softwaru TOOL BOX je mnoho různých více či méně užitečných aplikací. Předem mohu říci, že některé jsou velmi užitečné a některé skoro k ničemu, ale pojďme se podívat po nich postupně...

Aplikace "Kompas (COMPASS)" využívá vestavěný senzor magnetického pole a de facto tedy pracuje na stejném principu jako klasický mechanický kompas. Také po spuštění aplikace se na displeji zobrazí obecně známá vizáž kompasu, kterou však lze v menu nastavení měnit mezi několika možnostmi. Podobně jako u klasického kompasu, i zde v místech s mnoha elektrickými spotřebiči a zařízeními vyřazující magnetické pole můžete často narazit na dost zkreslenou funkci ukazování severu / jihu. Nejhorší to je v budovách, kde jsou různé železné konstrukce, elektrické vedení či přímo v autě atd.  Mimo to také měření ovlivňuje samozřejmě samotná radiová komunikace mobilu a ještě více v případě zapnuté WiFi či Bluetooth apod. V přírodě a při vypnutém Wifi či v případě mobilu i nejlépe při zapnutém tzv. Flight režimu, kdy nepracuje GSM, je funkce docela spolehlivá a dle mých pokusných měření i pro běžné účely orientace dostatečně přesná. Z tohoto pohledu se dá zobrazené hodnotě azimutu věřit tak v řádu na +/- 5 až 10°. V menu navíc lze zvolit, zda má kompas pravý zeměpisný sever či magnetický sever.

Aplikace "Vodováha (Leveler)" patří podobně jako kompas mezi ty více užitečné aplikace. Využívá vnitřní, v přístroji vestavěný, polovodičový 3D MEMS akcelerometr (senzor statického zrychlení), díky němuž dokáže zobrazovat náklon ve všech 3 směrech. Sice není tak citlivá jako u klasické "vodní" bublinkové vodováhy, ale například v mém testovacím telefonu "MT65xx Android" reagovala docela agilně, a již malé náklony od cca 3° bylo možné na zobrazených bublinách rozeznat. V nastavovacím menu pak lze vybírat různou barevnou vizáž zobrazení a pak také spustit kalibraci, při které Vás zařízení vyzve k položení na absolutně vodorovnou plochu. Správná kalibrace je pak základem pro následné měření. Sice tato aplikace nenahradí klasickou vodováhu, ale v případě nouze a orientační měření využít lze.

Aplikace "Měření délek (Measure)" je naopak tento program je dle mého názoru prakticky k ničemu. Sice obsahuje ze všech ostatních prográmků nejvíce různých režimů a funkcí, ale osobně jsem prakticky pochopil a možná bych někdy využil maximálně 2 z nich. Konkrétně je v nabídkovém menu k dispozici:

  • Pravítko (Ruler Mode) - zobrazí na displeji kulisu pravítka, kterým se má po přiložení k měřenému předmětu odečíst přibližně jeho délka. Sice lze rozteč značek pravítka nakalibrovat podle skutečného fyzického měřidla, ale vzhledem k obvyklým proporcím a hlavně tloušťkách tabletů či mobilních telefonů je stejně případné odečítání vzdálenosti jen velmi hrubé.
  • Měřící pásmo (Measuring Tape Mode) - prakticky to samé je u výše uvedeného základního pravítka, ale zde navíc lze zobrazení rolovat. Praktický smysl této funkce je asi ten, že když na displej na určitou pozici položíte prst a pak posouváte zařízením, pravítko roluje podobně jako vysouvací metr a ukazuje vzdálenost provedeného posuvu.
  • Poměrové měřidlo délek (Rate of Lenght Mode) - pracuje ve spolupráci s vestavěnou kamerou a asi má pracovat tím způsobem, že se nejdříve kamera namíří na předmět známých rozměrů, na kterém si nastaví na displeji správné měřítko, a pak přesunutím na jiný předmět lze odhadnout jeho délku. Ale z mého pohledu je to funkce prakticky k ničemu.
  • Posouvací režim (Sweep Mode) - smysl této funkce mi zcela uniká, prostě to jen měří posun prstu po displeji.
  • Režim měření vzdálenosti (Distance Mode) - tato funkce by dle návodu měla po zadání výšky postavy uživatele (přesněji výšku očí) a při držení ve výšce očí mělo dle náklonu směrem k zemi ukazovat cca vzdálenost k různým místům na zemi, na které je namířená kamera a kříž na displeji. Prostě využívá se zde principu trigonometrického měření vzdálenosti, tedy výpočet vzdálenosti na základě úhlu náklonu. Přesnost měření je však asi +/- 1 m při vzdálenostech do cca 15 m, takže možná dobré jen jako velmi orientační měřidlo.

Aplikace "Měření náklonu / úhlu (Protractor)" je naopak docela zajímavá aplikace. Má také několik režimů, ale obecně ve většině z nich funguje jako úhloměr. Protože však tento prográmek využívá opět vnitřní 3D akcelerometr (náklonoměr), lze na základě náklonu telefonu (když je  například opřený hranou o nějakou šikmou plochu) změřit úhel tohoto náklonu. Ve spojení s možností promítnutí úhloměru přes on-line obraz z kamery či pořízený snímek a tak změřit úhel a náklon hran předmětů na něm zobrazených. Konkrétně jsou k dispozici funkce:

  • Olovnice (Plumb Mode) - podobně jako mechanická olovnice i zde olovnice zobrazená na displeji vždy ukazuje k zemi a tak při různém náklonu telefonu změřit jeho hodnotu ve stupních.
  • Měření náklonu (Frame Mode) - stejná funkce jako v případě olovnice, ale jen se náklon zobrazuje ve formě zobrazení obdélníku, úrovně hladiny, podobně jako náklonoměry v letadlech.
  • Měření náklonu plochy (Inclini Mode) - slouží k zobrazení úhlu náklonu plochy, na kterou je mobil či tablet položen.
  • Úhloměr (Touch Mode 180° nebo 360°) - prostě jen zobrazení úhlu na úhloměru po kliknutí na displej.
  • Náklonoměr se zobrazením úhlu na stupnici (Plane Angle Mode 180° nebo 360°).

Tato funkce může být v některých případech, když nemáte při sobě jiné měřidlo náklonu, docela užitečná, alespoň pro orientační měření. Zatímco na délkové vzdáleností často má člověk docela slušný odhad, s odhadem úhlu náklonu je to již obvykle horší. Proto je tato aplikace dle mého názoru dost užitečná.

 

Aplikace "Měření vibrací (Vibrometer)" slouží k měření a zobrazení úrovně vibrací zařízení. Využívá k tomu opět služeb 3D akcelerometru, tentokrát v dynamickém režimu, tedy neměří statické zrychlení země (gravitace), ale dynamické zrychlení, tedy okamžitý pohyb ve všech 3 osách.  Nevím a nebyl jsem schopen nijak posoudit, jak pravdivé a přesné jsou zobrazované hodnoty okamžitého zrychlení v m/s2, ale je pravdou, že na vibrace reaguje velmi dobře. Při testu umístěním telefonu na membránu bubnu a při následných úderech mi tato funkce ukazovala v ose Y občas zrychlení až 4 m/s2, tedy zrychlení cca 0,41 g (1 g = 9,81 m/s2). Rozhodně minimálně pro zábavu či pro orientační porovnávání vibrací různých předmětů a zařízení se to může hodit. 

Aplikace "Detektor magnetického pole (Mag Detector)" je aplikace monitorující okolní magnetické pole prostřednictvím v přístroji vestavěného senzoru. Jde o stejný senzor, jaký využívá i prográmek kompasu. Prakticky má dvě provozní funkce:

  • Detektor kovů (Metal Detector) - na terčíku podobně jako na radiovém radaru se zobrazuje bod a spojnici ke středu terče, které určují velikost kovového předmětu a směr k jeho výskytu. Z pokusů na svém mobilním telefonu MT65xx Android pak byl schopen detekovat ocel rozměrů 80 x 10 x 5 mm na vzdálenost nejdále cca 15 cm.
  • Měření magnetického pole (Magnetic Field Meter) - zobrazuje stupnici a hodnotu magnetického pole v hodnotách mikroTesla. V nastavení citlivosti "Medium" u mého telefonu MT65xx Android reaguje na přiblížení k permanentnímu magnetu velikosti kuličky o průměru cca 5 mm na vzdálenost cca 5 cm, kdy mi ukazována hodnota indukce mag. pole cca 60 mikroTesla. Pří přiblížení zhruba na 3 cm pak až 120 mikroTesla, přičemž v místech více vzdálené od všech elektronických zařízení (v cca klidovém stavu) přístroj ukazoval cca 11 mikroTesla. Také reagoval na přiblížení k zařízením vyzařujícím elmag. pole typu LCD displej, PC, televize apod. Bohužel jsem neměl možnost porovnat měření s nějakým jiným (přesným) referenčním zařízením, takže mohu jen konstatovat, že je mag. pole detekováno, ale jak přesně, to se neodvažuji předpovídat. Taky samozřejmě u jiného hardwaru / zařízení s OS Android, to bude jiné.

Aplikace "Převodník (Converter)" je dost užitečná aplikace, provádějící převod mezi různými jednotkami v různých "fyzikálních oblastech", jako například objem, plocha, hmotnost, teplota, úhel, rychlost, tlak, včetně vzájemného převodu různých jednotek typu palec, míle, galon, barel, unce, pascal, bar, mmH2O, lb/in2 apod. Také navíc obsahuje praktický převod mezi různými formáty dat (bit, byte, integer, word, double word atd.) nebo zlomků / desetinných jednotek typu procenta, ppm, ppht, ppq apod. Ve výsledku tak jde o velmi užitečnou aplikaci, která se i v profesní praxi může nejednou velmi hodit.

Aplikace "Baterky (Flash)" je velmi jednoduchá funkce, ostatně jako většina prográmků v sekci "Utility Tools". Prostě po jejím spuštění se naplno rozsvítí podsvícení displeje a případně i na druhé straně telefonu i LED pro přisvětlení pro focení. To však pouze ve stavu, kdy je to povoleno (zaškrtnuto v setupu použití "External Flash").

Aplikace "Lupa (Magnifier)" je zajímavý nápad, jak využít digitální zoom či makro snímací režim vestavěného fotoaparátu v mobilu. To je ale vše. Bohužel možnost využití primárně závisí právě na provedení vestavěného foťáku. U mého pokusného telefonu MT65xx Android, který obsahuje 5 Mpix. rozlišení je při určité dobře zvolené vzdálenosti od pozorovaného předmětu na displeji možné vidět zvětšený a zaostřený obraz, ale prostý jakýchkoliv detailů, takže v praxi stejně více detailů uvidíte "pouhým okem". Prakticky je tato funkce k ničemu, ale jde o dobrý nápad, který by v budoucnu při zlepšení vestavěných objektivů mohl najít i nějaké uplatnění.

Aplikace "Kalkulačka (Calculator)" je prostě klasická základní kalkulačka, která má zde moc hezké grafické provedení přesně imitující vizáž dřívějších "klasických hardwarových strojů". Dle mého pohledu tu chybí alespoň možnost zapnout rozšířený "vědecký režim", který by obsahoval i složitější funkce typu výpočet sinu, cosinu, logaritmu apod. Takže technici a konstruktéři budou muset šáhnout po jiném softwaru...

Aplikace "Počítadlo (Counter)" je elektrická verze známých ručních počítadel, které prostě slouží jen pro počítání celkového počtu čehokoliv, aby se počítající člověk prostě nespletl, například při počítání počtu krabic, stolů, židlí, součástek apod. Dotykem na "+" se stav o 1 zvýší, při "-" jeden sníží a užitečná může být funkce "uložení stavu (list)", kdy se aktuální stav uloží do seznamu a počítadlo vynuluje. V praxi to může být užitečná aplikace všude tam, kde musíte počítat velké množství předmětů a nechcete se splést.

Aplikace "Kuličkové počítadlo (Abacus)" představuje klasické kuličkové ruční počítadlo, podobné jako se využívala ve starověku, středověku či v našich školních letech. Z mého pohledu nejen pro zábavu, ale také pro jednoduché výpočty v binárním režimu - převod dekadických čísel na binární.

Aplikace "Ukazatel skóre (Score board)" je prostě jen grafické zobrazení skóre, které se může hodit, pokud někde s někým hrajete nějakou soutěž a prostě potřebujete zaznamenávat a zobrazovat aktuální stav utkání.

 

Aplikace "Ruleta (Roulette) - náhodný generátor čísel" je docela pěkně provedený prográmek pro náhodné generování čísel, protože umožňuje tlačítky "+" a "-" definovat rozsah čísel, ze kterých se bude vybírat. Nejméně lze nastavit výběr z hodnot 0/1 (tedy ekvivalent mince pana / orel), maximem je pak rozsah 0 až 15. Lze tedy i simulovat funkci hrací kostky, pouze s tím rozdílem, že zde se čísluje od 0. V celku je to pěkný prográmek určitě užitečný při společenských hrách či pro losování. Pouze by bylo vhodnější mít možnost nastavit jako počáteční hodnotu 1 (místo 0), aby například šla simulovat právě ona hrací kostka...

Aplikace "Stopky (Stopwatch)" je klasická funkce, ale zde v netradičním grafické pojetí simulující otáčení mechanických číselných kotoučů. Rozlišení zobrazení času je na setiny sekundy. Nechybí ani možnost ukládat do seznamu mezičasy. Prostě klasická funkce v netradičním hávu. 

Aplikace "Časovač (Timer)" je opakem aplikace stopky. Zatímco stopky čas načítají, zde časovač čas odečítá od přednastavené hodnoty do nuly. Zde lze nastavit max. čas 24:59:59, tedy přesnost časování je na jednotky sekund. V setupu lze pak nastavit funkci hlášení alarmu při dosažení nulového času (00:00:00).

Aplikace "Metronom (Metronome)" je poslední funkcí v nabídce a patří mezi ty užitečné, zvláště pokud hrajete na nějaký nástroj. Metronom zde umožňuje nastavit počet úderů za minutu, počet hlavních taktů a podtaktů, hlasitost "cvakání" či zdůraznění vždy 1. taktu.

Závěr

Software TOOL BOX představuje soubor více či méně užitečných aplikacích, které jinak lze v Google obchodu většinou nalézt i samostatně, ale zde máte vše pěkně pohromadě a přehledné. Některé funkce mohou být velmi užitečné (např. převodník, kompas, měření úhlů a náklonu, vodováha, stopky, časovač, ruleta), některé jsou pak spíše jen pro zábavu (např. vibrometr, ukazatel skóre, měření délek). Vzhledem k tomu, že je tato aplikace ke stažení zdarma, samotný běh programu je bez problémů, nijak se nezasekává ani neobsahuje vyskakující reklamu, je můj dojem veskrze pozitivní a mohu software TOOL BOX (Free) doporučit.

Odkazy:

Hodnocení článku: 

Komentáře

Nedoporucujem instalovat, vybije vam to bateriu v priebehu noci ako sa stalo mne.Prinos tych aplikacii nestoji za to.Nie vsetko co je deklarovane "free" hlavne pri androide je naozaj free.