Společnost Texas Instrument má v nabídce zabezpečené víceúčelové bezkontaktní RFID chipy navržené pro uzavřené bezkontaktní platební transakce, různé věrnostní a členské karty, identifikační přívěsky, bezdrátové klíče a další aplikace zabezpečeného přístupu. ISO/IEC čipy 14443 typ B s označením RF-HCT-WRC5-KP221, též nabízené i ve formě modulů, v sobě kombinují rychlé zpracování operací, vyšší RF dosah a průmyslový zabezpečovací standard s flexibilní a nastavitelnou pamětí velikosti 1kB. Díky tomu podporují až 5 různých aplikací v jedné bezdrátové kartě nebo přívěsku. V praxi tak lze jednu kartičku či klíčenku s tímto čipem využívat zároveň jako bezdrátový klíč pro vstup do domu, peněženku pro běžná placení, identifikaci pro vstup na stadion nebo do klubu, kde máte zaplacenou permanentku, identifikaci pracovníka pro přístup do různých prostor firmy apod.
Aby však bylo možné tyto aplikace realizovat bezdrátově, mají čipy také implementováno hned několik bezpečnostních prvků, aby byla spolehlivě zajištěna ochrana dat a informací a zabráněno tak možnosti odsledování transakcí a klonování obsahů tagů. Proto se zde využívá dynamického šifrování využívající mezinárodním institutem standardů a technologií ověřené kódovací algoritmy 3DES a SHA-1 doplněné algoritmem zabezpečení klíče ANSI X9.63. Tím se pro RFID otevírá nový trh s víceúčelovými bezpečnostními ISO 14443 čipy a moduly, kde se pro každou transakci generuje unikátní 128bitový klíč a komunikace mezi tagem a jeho čtečkou je plně zašifrována pro zajištění vysoké odolnosti proti „odposlechu“ a zneužití. Produkty společnosti Texas Instruments také umožňují v případě přiblížení tagu k čtečce současně provést vzájemné ověření totožnosti a transakce je provedena pouze u vzájemně autorizovaných zařízení.
Příklady použití RFID chipů a modulů se zabezpečenou komunikací
K výše uvedeným RFID čipům a modulům jsou též v nabídce integrované obvody pro ISO/IEC 14443 čtečky s označením TRF796x. Ty slouží pro snadnější realizaci celého RFID systému. Některé firmy již tento systém využívají například pro snadný odečet stavů elektroměrů, plynoměrů a vodoměrů nebo pro potřeby přímého placení za energie. Například zákazník vybaven elektroměrem se čtečkou TRF796x a kartou s čipem RF-HCT-WRC5-KP221, na které je načtena určitá předplacená suma peněz, může jen „zamáváním“ karty před elektroměrem provést zaplacení skutečně odebrané energie za určitý časový úsek.
Blokové schéma použití obvodu RFID přijímače TRF7960 v podobě bateriově napájeného přístroje
Tagové čipy i moduly provozované na vysokém komunikačním kmitočtu 13,56 MHz podporují použití i malých RF antén velikosti od 38 x 28 mm při zachování dostatečné čtecí vzdálenosti několika desítek cm. Menší čtecí vzdálenost a větší směrovost této celosvětově využívané HF RFID frekvence, na rozdíl například od UHF RFID pásma, zde není vůbec na závadu, ba naopak, protože právě v aplikacích zabezpečené komunikace chceme všemi prostředky minimalizovat možnost okolního nežádoucího zachycení signálu. Navíc se tyto frekvence lépe šíří kapalinou a komunikaci méně ovlivňují okolní kovové předměty. Samotný RFID tagový čip RF-HCT-MRT4-KP222 pak měří pouhých 8.00 x 5.00mm při tloušťce jen 0.33 mm. Lze ho tak i s anténou snadno zalaminovat například do karty standardu ISO 7810.
Blokové příklady realizace pevné (nahoře) a mobilní čtečky (dole) pro RFID 13,56 MHz
Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Domovská stránka společnosti Texas Instruments - www.ti.com
- Článek "Bezdrátová RFID identifikace od Elatecu" - automatizace.hw.cz/bezdratova-rfid-identifikace-od-elatecu
- Článek "RFID Smart Label a RFID vs. čárkový kód"
- Článek "Více i méně běžné RFID frekvence a jejich vliv na komunikaci"
- Článek "RFID senzory - současná situace"
- Článek "Novinky z produkce společnosti Elatec"
- Další články týkající se bezdrátové komunikace najdete na serveru automatizace.HW.cz