Jste zde

TEST - Ovládání PLC Millenium 3 z telefonu (OS Android)

Současné rozšíření chytrých mobilních telefonů (tzv. SmartPhone) obsahujících Bluetooth a WiFi přímo nabízí je využít i pro různé aplikace vzdáleného bezdrátového ovládání strojů a zařízení. Nejeden výrobce tak toho nějakým způsobem zkouší využít ve svůj prospěch. Nečekal ani výrobce Crouzet a ke své řadě jednoduchých PLC Millenium 3 dal k dispozici moc hezkou aplikaci pro OS Android s jejíž pomocí lze přes Bluetooth ovládání PLC přenést z displeje či HMI panelu na displej telefonu. Měl jsem možnost toto prakticky vyzkoušet...

Dnes již docela známý francouzský výrobce automatizační techniky a komponent, společnost Crouzet, se snaží stále častěji a rychleji se nabízet svým zákazníkům zajímavé novinky, které umožňují velmi zajímavé rozšíření uplatnění stávajících komponent za relativně dostupný "peníz". Poslední takovou zajímavou aplikací je možnost kompletně přenést HMI rozhraní PLC Millenium 3, tedy ovládání tlačítek a zobrazení informací, na displeji PLC či k němu připojeného HMI panelu Millenium přímo na dotykovém displeji Smartphonu (chytrého telefonu) využívající operační systém Android a to prostřednictvím bezdrátového přenosu technologie Bluetooth. Jde tedy o dálkové ovládání "jen" s dosahem cca něco přes 10 metrů, což však zcela dosahuje pro aplikace nahrazení PLC v provedení s displejem za PLC bez displeje a jako displej využít právě chytrý telefon. Nejen že se tak ušetří na ceně PLC (rozdíl je v nákupu i více jak 1000,- Kč), ale zároveň může být PLC neprodyšně a bezpečně uzavřeno např. v plastové skříni bez jakýchkoliv otvorů či bez na povrchu umístěného HMI panelu, který zvláště v těžkém průmyslu může být snadno poškozen. Praktický dosah cca 10 - 15 metrů, což se jako číselně možná může zdát málo, ale když si to vyzkoušíte prakticky, docela Vás to překvapí (alespoň mě ano). Mimo to lze tuto "komunikaci" použít i v případě, že sice máte na PLC displej či připojen k PLC HMI panel (viz článek TEST - Jednoduchý externí displej pro PLC Millenium 3 ), ale prostě z něj stejně z větší vzdálenosti jak 2 metry nic nepřečtete, a minimálně když ladíte chod linky a potřebujete neustále sledovat parametry a dát si je do souvislosti s během linky, je toto velmi užitečný pomocník.

Co ke vzdálenému ovládání konkrétně potřebujete?

Mimo samotného telefonu pak v zásadě jen dvě věci:

  • Software "Virtual Display" pro OS Android do telefonu

  • Bluetooth rozhraní pro PLC Millenium 3

Bluetooth rozhraní pro PLC Millenium 3

V podstatě jde o "prst" do programovacího konektoru PLC Millenium 3 umístěný v plastovém pouzdru zcela shodném s pouzdrem na konci Vašeho programovacího RS-232 či USB kabelu. Akorát prostě z něho již nic nevychází. Celá elektronika Bluetooth, včetně antény, je zavřena uvnitř. Jen na horním konci pouzdra, který po zasunutí modulu do šachty PLC kouká ven, je opatřena štítkem s MAC adresou rozhraní, která slouží k identifikaci rozhraní a tedy i PLC v telefonu během navazovaní připojení.

Samotné zprovoznění Bluetooth komunikace na straně PLC je zcela triviální. Prostě podobně jako programovací kabel jen Bluetooth modul zasunete do šachty i klidně již zapnutého PLC a to je vše. Nic se nemusí měnit v programu či nastavení PLC, což je velmi příjemné, protože jakékoliv již běžící a používané PLC lze tímto dovybavit bez jakéhokoliv zásahu programátora. Tuto komunikaci PLC<->telefon může zprovoznit téměř každý technicky trošku zdatný člověk. Toto vždy velmi kvituji, protože vždy rád propaguji uživatelsky co nejjednodušší systémy, které člověk je schopen využívat aniž by musel absolvovat několik školení.

Bluetooth rozhraní pro PLC Millenium 3 se zasunuje do stejné "šachty" jako programovací kabel a je okamžitě funkční bez potřeby cokoliv  v PLC nastavovat.

Jediný "hendikep" na všem tom výše uvedeném pozitivním je snad jen cena tohoto komunikačního Bluetooth modulu pro PLC Millenium 3, který společnost OEM automatic s.r.o. prodává za cca  5000,- Kč bez DPH, což rozhodně není málo. Tedy pokud chcete tuto Bluetooth používat např. jen pro servisní techniky, kdy si pořídíte jen jedno rozhraní, které si vždy u zákazníka jen strčíte do PLC, tak to není investice až tak strašná, ale pokud se to má dodávat zákazníkovi jako součást PLC, je to již cena méně akceptovatelná. Na druhou stranu to vyvažuje cena softwaru pro OS Android.

Software "Virtual Display" pro OS Android

Software nazvaný "Virtual Display", který je určený pro OS Android, kompletně realizuje přenesení zobrazení displeje PLC na displej telefonu. Prostě to co se normálně zobrazuje na integrovaném displeji PLC u verzí CDxx a XDxx se stejně zobrazuje i na dotykovém displeji telefonu, včetně tlačítek (A/B/+/-/OK/ESC), které aktivujete prostě jen dotykem na displej v místě jejich zobrazení. Hlavní  výhoda je v tom, že to samé funguje i u verzí PLC bez integrovaného displeje (verze CBxx), kde prostě si v programu PLC vytvoříte zobrazení menu, textu či hodnot nebo reakce na stisky tlačítek jako by na integrovaný displej / tlačítka PLC, ale vše se zobrazuje a funguje až na telefonu.

Software lze podobně jako každý jiný běžný software OS Android stáhnout z "obchodu" GOOGLE PLAY, ale abyste jej našli je nejjednodušší zadat do vyhledávání rovnou název programu "Virtual Display Millenium 3" nebo případně využít odkaz níže na konci článku. K dispozici jsou prakticky dvě verze softwaru, které se liší tím, že jedna je ZDARMA (verze "Virtual Display lite") a druhá je placená (verze "Virtual Display"). Jde o zcela stejný software, pouze u provedení zdarma není možné využívat tlačítka "OK" a "ESC", zatímco u placené verze ano. Pokud tedy nechcete investovat pár desítek korun do plné verze, udělejte si v PLC vizualizaci bez využití těchto kláves. Jinak vše ostatní funguje stejně a software je bez jakékoliv reklamy či něčeho podobného.

Po spuštění programu "Virtual Display" na chytrém telefonu při aktivované Bluetooth komunikaci se hned objeví seznam nalezených PLC s Bluetooth moduly a kliknutím na vybranou MAC adresu dojde k navázání spojení a zobrazení aktuálního stavu displeje PLC. V této bezplatné verzi nejsou funkční tlačítka "ESC" a "OK".

Software stačí stáhnout a nainstalovat do telefonu stejně jako jakýkoliv jiný software pro telefon s OS Android, kdy se poté v seznamů programů v telefonu objeví ikona "Virtual Display". Předtím než však jejím stiskem program spustíte, je nejdříve nutné aktivovat a správně nastavit v telefonu funkci Bluetooth komunikace. Důležité je v nastavení povolit její funkci a zadat hledání dostupných Bluetooth zařízení. Pokud jste fyzicky do cca 10 m od PLC, které je zapnuté (má spuštěné napájení), telefon by měl najít nové zařízení se jménem "Millenium 3".  Při požadavku spárování je nutné do políčka  "password key" zadat heslo "6633". Pak by již telefon měl být s PLC spárován a toto by měl také v Bluettoth nastavení indikovat. Poté je možné přistoupit ke spuštění a navázání komunikace na úrovni programu "Virtual Display".

A zde je možná největší úskalí celého zprovoznění, protože mi to u některých telefonů nepracovalo. Například u Motoroly Fire stačilo prostě jen správně aktivovat Bluetooth v nastavení telefonu a poté spustit program "Virtual Display". Ten po úvodní obrazovce, pokud je Bluetooth aktivován a spárován, následně zobrazí seznam nalezených PLC, resp. Bluetooth modulu v PLC, uvedením jejich MAC adresy. Kliknutím na požadovanou MAC adresu se pak naváže z daným PLC spojení a plynule program telefonu přejde do funkce zobrazení virtuálního displeje a tlačítek s aktuálním zobrazením dle programu v PLC. V případě PLC s integrovaným displejem tedy na displeje telefonu je zcela to samé jako na displeji PLC. Reakce zobrazení na telefonu je docela slušná, kdy po změně zobrazení přímo na displeji PLC se zobrazení na telefonu změní po méně než 1 sekundě (cca 0,5 s). 

Program "Virtual Display" má i klasické jednoduché menu, ve kterém lze se odpojit od aktuálně připojeného PLC, vypnout program, zobrazit info a v položce "Preferences" lze zapnout/vypnout vibrační odezvu stisku tlačítek PLC na displeji.

Bohužel takto to mi to nepracovalo na druhém mém zkušebním SmartPhonu MT65xx Android. Zde se vyskytly problémy v komunikaci, které se mi do doby psaní tohoto článku ještě nepovedlo odstranit. Prostě Bluetooth se normálně na telefonu spustí a  i se povede najít zařízení "Millenium 3" a spárovat komunikaci, ale následně po spuštění softwaru prostě nefunguje přenos dat z PLC. V softwaru "Virtual Display" trvale dochází k hledání spojení a prostě se nenaváže. Zatím nepomohly ani různé pokusy s nastavením Bluetooth v telefonu. Z toho je patrné, že bohužel ne u každého telefonu je zprovoznění bezproblémové.

Závěr

Celkově je dle mého názoru bezdrátově vzdálené ovládání, resp. řešení vizualizace PLC, pomocí Bluetooth velmi zajímavé a i užitečné řešení, které jen trošku kazí dost vysoká cena Bluetooth rozhraní pro PLC. Funkce je bezproblémová, tedy pokud správně pracuje samotný telefon, což není problém Crouzeta, ale výrobce telefonu. Dle mé zkušenosti bych doporučoval použití kvalitních značkových telefonů, protože u Motoroly Fire vše fungovalo téměř okamžitě a zcela spolehlivě.  Důležité pak jen znát heslo "6633" pro Bluetooth spárování, které je prostě pevně dané a vždy stejné. Dosah byl v tomto případě i větší než deklarovaných 10 m. Konkrétně jsem bez problémů PLC ovládal i na vzdálenost cca 15 m při přímé viditelnosti a na cca 8 metrů i přes cihlovou zeď tloušťky cca 15 cm. 

Užitečné odkazy k PLC Crouzet Millenium a softwaru Virtual Display:

Odkazy na předchozí články o PLC Millenium 3:

Hodnocení článku: