Víme, jak je nepříjemné nastupovat nebo vystupovat z auta přímo do kaluže. Tomu jen stěží zabráníme v zimním období, kde si vodu do garáže přivezeme sebou na autě se značnou dávkou soli. Daleko větší problém nastane pokud někde praskne potrubí, které vede pod garaží nebo v její těsné blízkosti. Jak je zvykem, tyto havárie nastanou v okamžiku, kdy si toho nikdo nemůže všimnout. Nejlépe v noci, kdy garážové prostory jsou často prázdné, a tak voda může pomalu zaplavovat celou plochu a my si toho všimneme až ráno, kdy budeme pospíchat do práce a zjístíme, že se k autu ztěží přebrodíme. Poškozené potrubí se projeví prosakováním na některém místě a včasný zásah majitele nemovitosti může odvrátit daleko větší blížící se pohromu. Diky odklizení vozidla z garáže se můžeme vyhnout drahé návštěvy automechanika nebo v nejhorším případě vrakoviště.
Při zjišťování informací o problému zaplavení garaží nebo šachet výtahů jsem zjistil, že je to poněkud častější problém než jsem si myslel. Potrubí bývá v dost dezolátním stavu a dohled nad podzemní garáží se stává nutností.
Obr.1. Pomalu zaplavující se garáž
Dohled nad čistou a hlavně suchou výtahovou šachtou je nutný nejen z hlediska bezpečnosti, ale i z důvodu možného zápachu, který se pak šíří po celém domě. V tomto případě se detektory zápachu stávají obyvatelé domu, což by měla být až ta krajní varianta detekce. Na dno výtahové šachty se často dostávají reklamní letáky, které lidi záměrně nebo nedopatřením upustí. Navlhlý papír začne plesnivět a zápach je na světě. Takové prostředí láká menší hlodavce, kteří určitě nepřispějí ke komfortu celé budovy. Pokud je šachta nebo obecně jakákoliv stěna vystavena delší dobu vlkosti, začínají se tvořit plísně a v ojedinělích případech může dojít i k narušení statiky domu.
Strojovna výtahu může být umístěna na dně šachty, a proto je průsak vody nepřípustný. Může dojít k zastavení výtahu a každý z nás si dovede představit jak nepříjemné je uvíznutí v plně obsazeném výtahu. Moderní výtahy mají plášť z nepropustného materiálu, který chrání průniku vody. Starší výtahové šachty tento plášť nemají a opláštění stojí nemalé finanční prostrědky. Bohužel těch starých výtahových šachet je daleko více než nových.
Existují dvě metody detekce zaplavení - bodová a plošná. Každá z těchto metod se používá podle toho o jakou detekci má uživatel zájem. Někdy trocha vody neuškodí a někdy zase taková trocha vody může napáchat nebo signalizovat daleko vážnější problém.
Bodová detekce - u této detekce se počítá se zaplavením prostoru do určité výšky. Typickou místností, kde se používá bodová detekce je kotelna, kde s trochou vody počítá, jelikož časem vyschne a nenapáchá žádnou škodu.
Plošná detekce - Existence tekutiny na určité ploše nám může způsobit problém nebo na problém ukázat (prasklé potrubí apod.) Používá se speciální nasákavý detekční kabel, který měří vodivost kabelu ukončeného terminátorem. Nasákavý detekční kabel reaguje již na malé množství vody, etylen-glykolu nebo jiné vodivé kapaliny.Voda nebo jiná vodivá kapalina je detekována po celé délce detekčního kabelu. Často se této vlastnosti využívá pro detekci průsaku potrubí, které vede například v podzemních garážích. Kabel se připevní po celé délce potrubí, které vede skrz podzemní garáž a tím je zaručen dokonalý dohled nad jeho stavem.
Výhodou detekčního nasákavého kabelu je, že vyhodnocovací zařízení (HWg-WLD) může být umístněn mimo detekční prostor(garáž, šachtu) pomocí prodlužovacího kabelu až 100m.
Způsob signalizace pro plošnou detekci:
Rozdíl mezi signalizací přes IP nebo přes relé je markantní. U signalizace přes relé potřebujeme vyhodnocovací jednotku ( siréna, světlo, Poseidon ), jelikož při detekci zaplavení dochází pouze k sepnutí relé. Signalizace přes IP je daleko sofistikovanější, jelikož informaci o alarmu mohu využít kdekoliv na síti a tím se mi otevírají obrovské aplikační možnosti.
Detekční kabel HW Group
-
Nasákavý detekční kabel reaguje již na malé množství vody, etylen-glykolu nebo jiné vodivé kapaliny.
-
WLD kabel lze vysušit a použít znovu.
-
Voda nebo jiná vodivá kapalina je detekována po celé délce detekčního kabelu.
-
Měřící část kabelu může být až 85 metrů dlouhá.
-
Kabel lze kdekoliv (i uprostřed) nastavit 2žilovým propojovacím kabelem (max 100m).
Obr.2. Detekční kabel HW Group
Detekční kabel lze zakoupit na níže uvedených odkazech:
Detektor zaplavení HWg-WLD
Umožňuje plošně detekovat únik kapalin a poskytuje signalizaci v rámci sítě Ethernet. Zařízení obsahuje vestavěný web server a podporuje SNMP. V případě alarmu odesílá SNMP Trap nebo Email.
Signalizuje tři stavy:
0= OK
1= Detekční kabel zaplaven
2 = Detekční kabel odpojen
Obr.3. Sada detektoru zaplavení HWg-WLD
Základní parametry:
-
1x vstup detekčního kabelu (max. 85m + 100m připojovacího kabelu)
-
Ethernet: RJ45 (100BASE-T) (PoE verze IEEE 802.3af)
-
IP protokoly (ARP, TCP/IP [HTTP, NTP, SMTP], UDP/IP[SNMP] )
-
WEB: Vestavěný web server – nepotřebuje jiný software
-
M2M komunikační protokoly: SNMP, XML, Box-2-Box
-
Napájení 5V / 1W (PoE IEEE 802.3af)
-
Provozní teplota: -10°C – 65°C
-
Snadná instalace na zeď nebo do 19“ rozvaděče
Obr.4. Komunikační možnosti HWg-WLD
Detektor zaplavení Hwg-WLD lze zakoupit na níže uvedených odkazech:
HWg-WLD Relay
Zaplavení vodou nebo odpojení detekčního kabelu je signalizováno sepnutím relé (NO – Normal Open / NC – Normal Close). HWg-WLD Relay lze použít samostatně s napájením 12V a relé výstupem, nebo jako čidlo připojené po sběrnici 1-Wire UNI (konektro RJ11) k jednotkám Poseidon.
Obr.5. Detektor zaplaveni Hwg-WLD Relay
Základní parametry:
-
1x vstup detekčního kabelu (max. 85m + 100 připojovací kabel)
-
Napájení 12V / 0,1 A
-
1x 1-wire UNI bus výstup (napájen z jednotky Posseidon)
-
Největší výhodou je možnost vytvoření zón a tím detekovat přesné místo zaplavení –Více zařízení HWg-WD Relay spojených pomocí 1-Wire do jednotky Poseidon
Obr.6. Možnosti zapojení HWg-WLD Relay
Detektor zaplavení Hwg-WLD Relay lze zakoupit na níže uvedeném odkazu:
Závěr:
Suchá a čistá výtahová šachta vypovídá o stavu celé budovy a o majiteli nemovitosti. Investice do dohledoveho zařízení je finančně méně náročné než odstranění možných napáchaných škod. Uvedené zařízení lehce nainstaluje i laik a jeho provoz je nenáročný a halvně spolehlivý.
Další tématicky příbuzné články na serveru automatizace.hw.cz: