Jste zde

XEIDANA - umělá inteligence pro senzorové aplikace

Software Xeidana byl vyvinut v Institutu Fraunhofer pro obráběcí a tvářecí stroje (IWU) v Chemnitzu a představuje komplexní řešení pro senzorové systémy. Software je například schopen detekovat povrchové defekty v reálném čase pomocí optických senzorů (např. Multi-kamerových systémů). Dále tyto data posílá zpět do výrobního systému pro včasný zásah.

Zda je nutné v reálném čase analyzovat data ze snímačů závisí na konkrétní aplikaci. Například senzory, které zaznamenávají zvuk jsou typickým příkladem toho, že analýza se provede až po naměření určitého množství dat. Nahrávání těchto signálů vyžaduje vysokou vzorkovací frekvenci a velmi rychlý sběr dat v reálném čase. V tomto případě však zaznamenaná data mohou být uložena do vyrovnávací paměti, aby mohla být později vyhodnocována. O analýzu se postará výkonný server, kde mohou probíhat složité výpočty.
 
Xeidana je modulární systém. To znamená, že algoritmy jsou rozděleny do modulů, které mají individuální nastavení, a to je umožňuje snadno přizpůsobit danému problému. Xeidana poskytuje řadu metod v oblasti matematické statistiky a strojového učení. Xeidana se postupně učí, zda zkoumaný vzorek má vadu či ne. K tomu používá tzv. klasifikátory. Důležitou vlastností klasifikátorů je jejich zobecnění.
 

Paralelní zpracování dat je možné, pokud použijeme vícejádrový procesor.  Každý modul vytvoří alespoň jedno samostatné vlákno, kde se příslušné algoritmy provedou. To umožňuje souběžné zpracování signálů od různých senzorů. Aby byla analýza a sběr dat jednodušší a zároveň výkonná je Xeidana vybavena skriptovacím jazykem pro přístup ke všem modulům a pomocí něj nastavovat procesy a všechny důležité parametry daného modulu.

 

Oblasti aplikace

V rámci výzkumných projektů byl software Xeidana použit k řešení následujících problémů:

Kontrola kvality tažených dílů

  • Optická kontrola pomocí systému s více kamer a algoritmů pro zpracování obrazu k detekci různých vad (povrchové vady, trhliny atd.)
  • Kontrola přímo na konci linky, kde se výrobek pohybuje rychlostí cca 1 m / s na dopravníkovém pásu.
Živá obrazová analýzy dílů podle Xeidana
 

Kontrola kvality laserových svařovaných plechových spojů

  • Detekce vad laserových svarů pomocí kamerového systému přímo při svařování
  • Analýza dat po procesu svařování pomocí sondy vířivých proudů a ultrazvuku 
Kontrola kvality svarů díky analýzy dat během svařování a také po svařování
 

Detekce vnitřních vad hliníku uhlíkových vláken kompozitních materiálů

  • Vizualizace vnitřních vad pomocí termografie
  • Klasifikace závad na základě analýzy obrazových snímků
  • Určování polohy a tvaru vad
Analýza kompozitních materiálů hliníkových uhlíkových vláken pomocí termografie

 

EMO Hannover 2019 – vedoucí světový veletrh obrábění kovů

Základním tématem veletrhu EMO Hannover 2019 je rostoucí význam digitalizace.Výstavní oblast „IoT ve výrobě“ ukáže přehled hlavních aspektů digitalizace, jako jsou Industrial Security, Data Analytics, Industrial Cloud Services, Process Monitoring, Predictive Maintenance, Artificial Intelligence AI a Machine Learning jakož i Big Data-Management.

Mezinárodní výrobci výrobních technologií představí od 16.do 21. září 2019 na veletrhu EMO Hannover chytré technologie. Pod heslem „Smart technologies driving tomorrow’s production“ ukáže vedoucí světový veletrh obrábění kovů celou paletu moderní techniky obrábění kovů, která je srdcem každé průmyslové výroby. Budou zde představeny nejnovější stroje a efektivní technická řešení, služby doprovázející produkt, udržitelnost ve výrobě a mnoho dalšího..EMO Hannover je nejvýznamnější světové mezinárodní setkání výrobní techniky. Veletrhu EMO Hannover 2017 se zúčastnilo téměř 2.230 vystavovatelů ze 44 zemí a okolo 130.000 odborných návštěvníků ze 160 zemí. EMO je registrovaná značka evropského svazu výrobců obráběcích strojů CECIMO.

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon xeidana-webflyer.pdf1.71 MB
PDF icon xeidana-eng.pdf2.53 MB
Hodnocení článku: