Jste zde

Vzdálené vstupy/výstupy pro SIMATIC S7

Přes sběrnici PROFIBUS nebo PROFINET nabízí společnost TECON jednotky CREVIS FnIO-S vzdálených I/O v modulárním provedení. Vyzkoušeli jsme menší sestavu s PROFIBUS interface, takže se podívejte, jak to může být v podstatě jednoduché.

Pro úplnost je potřeba dodat, že komunikační interface pro své periferie společnost CREVIS nabízí ještě pro sběrnice DeviceNet, CANopen, CC-Link, Ethernet/IP, MODBUS-RS232, MODBUS-RS485, MODBUS-TCP. Nás ale pro PLC Simatic S7 zajímá zatím PROFIBUS/PROFINET. Protože v sestavě byl modul pro připojení odporových snímačů a PT teploměrů, ukážeme si souběžně, jak se takhle měří teplota přímo v PLC Simatic se snímačem PT100.

Celá sestava periferie funguje na principu jednoho interface adaptéru pro konkrétní sběrnici a k němu již připojení dalších modulů podle skutečných požadavků na sestavu. Nabídka modulů je velmi široká, vstupy/výstupy v rozličných variantách, dále čítačové karty, pulzní výstupy, komunikační 232/422/485 moduly atd.

Z technických parametrů jsou zajímavé:

  • Široký rozsah napájecího 24VDC napětí, které se může pohybovat od 11V až do 28,8V s ochranou proti přepólování.
  • Adresace 128bytes vstupy + 128bytes výstupy.
  • Bez šroubové připojení vodičů.
  • Vstupy a výstupy i ve variantách negativní logiky.

Kompletní parametry v odkazu na konci článku.

 

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Podobně jako u jiných výrobců se jednotlivé moduly zasouvají do sebe shora, datové spojení a napájení jsou zajištěny kontakty ve drážkách. Vlevo 24V napájení každého modulu, vpravo pak interní propojení. Používané moduly jsou shodné pro jakoukoliv sběrnici, mění se jen komunikační interface.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Interface PROFIBUS, shora indikační LED, vlevo pak konektor pro připojení sběrnice a otočné přepínače s nastavením adresy. Ty jsou v desítkové soustavě, takže nejvyšší možná parametrizovaná adresa je 99. Už jsem se setkal i s tím že přepínače byly v hexa.

PROFINET interface vypadá obdobně, jen Canon konektor je nahrazen dvěma RJ45 síťovými konektory.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Připevnění sestavy na DIN lištu pružinovými svorkami s celkovým mechanickým provedením modulů má výhodu v možnosti výměny jednotlivých dílů hezky shora. Modrou páčkou se modul odjistí, nahoru vysune a po výměně jen zajistí. Konektor (část se svorkami) pro připojení vodičů je ještě odnímatelný, klasicky vyklopením směrem nahoru.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Velká zajímavost. Otvor nad každou svorkou slouží jako měřící bod každého připojení. Nevzpomínám si kde jsem něco podobného naposledy viděl, rozhodně je to bezvadný nápad. Mnohokrát je v praxi potřeba změřit signál na vstupech a bývá to problém se k patřičnému místu dostat, navíc když je periferie někde dole ve skřínce, snímače připojeny přímo do modulu a stroj v chodu, tak je to veselé.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Interní sběrnice jednotlivých modulů nepotřebuje žádné zakončení, plastový odnímatelný kryt slouží jen k ochraně před znečištěním.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

A vzhůru na to. Zkušební sestavu připojíme k PLC a uvidíme, co se bude dít. Samozřejmě se nebude dít nic, neboť nejdříve je nutno nainstalovat do Step7 patřičný gsd soubor, abychom mohli periferii vložit do našeho projektu. To je standardní postup pro všechny zařízení připojené na PROFIBUS sběrnici, které zatím nemáme v HW katalogu.

Patřičný gsd soubor stáhneme přímo z webu výrobce v odkazu na konci článku, nebo Vám nabízím ten můj ověřený, taky na odkazu v závěru. Z webu stahujte poslední verzi gsd, které obsahují nejnovější přidané moduly, jak uvidíme dále.

 

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Otevřeme HW katalog ve Step7 a z patřičného menu vybereme "Install GSD File...".

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Instalujeme z adresáře (složky), kde máme gsd soubor rozbalen včetně bitmapových obrázků.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Jako obvykle jsem si po instalaci nepřečetl log soubor, kde je uvedeno, kam se vše v HW katalogu nainstalovalo. Přibylo nám jako PROFIBUS DP jedno zařízení, interface NA-9122, kde po jeho rozkliknutí se nám objeví desítky a desítky připojitelných modulů, viz obrázek níže. To je dobré a rychlé řešení, vybereme si totiž přímo ty naše podle skutečné sestavy.

 

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7

Někteří výrobci v gsd konfiguraci nabízí jen vložení patřičného adresního prostoru třeba po bytech.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Jakmile se nám podařilo myší "namrskat" celou sestavu do konfigurace, stačí upravit I/O adresy. Protože ale máme v sestavě již zmíněný modul ST-3702 pro dvoukanálové měření teploty, bude to vyžadovat další nastavení.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Musíme si ve vlastnostech tohoto modulu nastavit typ teplotního čidla (bereme Pt100) a pak v čem chceme teplotu měřit, tedy °C, nebo °F. Začneme °C, další možnost vyzkoušíme později.

Modul nabízí připojení senzorů PT50 až 500, dále JPT100 až 1000, NI100 až 1000, CU10 a odporové měření.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Tady už máme skutečnou fungující sestavu pro porovnání s HW konfigurací. Právě u modulu měření teploty ST-3702 nám dvě červené LED signalizují, že není připojen žádný snímač, v našem případě odporová dekáda.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

 

Protože teplotní snímač PT100 je v podstatě odpor, lineárně měnící hodnotu v závislosti na teplotě, můžeme po připojení odporové dekády na vstup vidět přímo teplotu. Tedy v proměnné PIW, je přímo hodnota teploty v rozsahu -200 .. +850°C ve formátu -2000 .. +8500. Podle tabulky závislosti PT100 na teplotě v pozadí, nám připojená hodnota odporu 110,12 ohmů udává teplotu 26°C.

Jak je vidět funguje to přesně, ale to je náhoda, že dekáda má pro 110 ohm přesně tolik, nějaká desetinka stupně se promíjí.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

 

Co takhle měření teploty ve Fahrenheitech? Než psát přepočet do PLC programu, vrátíme se do HW konfigurace a změníme přímo nastavení modulu ST-3702.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

 

Měřená teplota je stále stejná (odpor 110 ohm) a přesně podle přepočtu °C/°F se nám změnila vstupní proměnná z karty.

Pro nás je to spíš zajímavost, jak je modul univerzální, v těchto krajinách se měří teploty ve °C. Ale jsou země, kde je vše jinak.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Kromě odpojené odporové dekády je tohle funkční sestava modulárního systému vstupů a výstupů CREVIS FnIO-S. Vše fungovalo okamžitě bez jakýchkoliv potíží.

Ve stejné šířce modulu, tedy 12mm se vyrábí i 16DI a také 16DO. Jen již není připojení signálů přes svorkovnici, ale jen pomocí 20pin konektoru. Uplatnění třeba v ovládacích panelech s větším množstvím ovladačů a kontrolek, kde pak vychází dobře poměr cena/jeden signál do PLC.

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

Téměř ve stejném okamžiku VAT tabulka proměnných Step7 ukazuje propojení výstupů zpět na vstupy.

Jen na ukázku pro potvrzení správné adresace. 

Crevis Profibus I/O pro Simatic S7 

 

Video ukázka I/O CREVIS FnIO-S + PROFIBUS PLC Simatic S7:

http://www.youtube.com/watch?v=F2YbnDIuO6o

 

 

Závěr: 

Vzhledem k velké převaze PLC Simatic S7 společnosti Siemens na trhu má právě používání různých PROFIBUS/PROFINET periferií zelenou. Osobně jsem již v praxi měl PLC Simatic s různými zařízeními a nikdy nebyl žádný problém. Pokud máte navíc několik modulů jako náhradní díl pro případ poruchy, pak už je vše úplně OK.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku: 

TECON Česká republika, prodejce CREVIS FnIO - informace, katalogy: http://www.tecon.cz/prod_io_crevis.php

CREVIS FnIO informace: http://www.crevis.co.kr/eng/02_product/01_fnlo_s_series_int.html

CREVIS FnIO gsd soubory pro Step7: http://www.crevis.co.kr/board/bbs/board.php?bo_table=eng_download_FnlO

Použitý gsd soubor, přímo od nás si stáhněte zde

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na: http://automatizace.hw.cz

 

 

Hodnocení článku: