Jste zde

Vestavba tiskáren do průmyslových linek II. – technologie pod lupou

Potisk obalů a výrobků je v některých případech technologicky i ekonomicky výhodnější zařadit mezi kroky, o které se postará výrobní linka. Co je potřeba vědět dříve, než se pro takovou technologii rozhodnete?

O tiskových hlavách, vhodných k zástavbě do linek nebo dalších zařízení jsme psali v článku Vestavba tiskáren do průmyslových linek. Na možnosti jsme se podrobně zeptali u dodavatele řešení, firmy Konica-Minolta. Podle informací, které jsme dostali, je technologie postavena tak, že zvládne tisk na menší plochy, ale stejně dobře lze postavit XXL tiskárnu s délkou tisku až 18 metrů.

Tiskové hlavy

Tiskové hlavy jsou určeny pro inkoustový tisk s rozlišením 360 dpi potisknou šířku 36,1mm v případě KM512 a 72 mm u typu KM1024. Podrobné specifikace jsou uvedeny na stránkách výrobce.

Řídící jednotka

Hlavy řídí Jednotka IJCS1. O řízení tisku celkového počtu až 36 tiskových hlav se starají 3 řídící desky. Každá je schopna obsloužit až 16 tiskových hlav s maximální délkou tisku pres 18m. O přípravu dat se stará průmyslové PC, postavené na OS Linux s vlastním GUI. Data jsou nahrávána v grafických formátech přímo do systému po ethernetu. Pro jiné aplikace je možné provozovat řídící jednotku bez GUI, s využitím digitálních IO, ethernetu nebo sériových linek RS232 nebo RS485.

Synchronizace tisku a pohybu hlavy

Před tiskem jsou data nahrána do řídících desek. Ty potom synchronizují tisk s polohovacím zařízením pomocí lineárního enkodéru. Pro řízení rychlosti tisku a pohybu hlav je nutné vzít v úvahu specifika inkoustové technologie. Časování výstřelu tiskové hlavy je nastaveno pro daný inkoust na specifickou rychlost. Od této rychlosti se odvíjí dosažení potřebné kvality výsledného potisku. Je tedy zřejmé, že kombinace potiskovaného materiálu a zvolené inkoustové technologie určuje rychlost pohybu a ne naopak. Pro speciální aplikace je možné nastavením dosáhnout určitého rozsahu rychlostí, při kterých je možné tisk provozovat. 
Synchronizace tisku a pohybu hlavy při tisku na povrchy s pohybem ve více osách je také možná, je ale nutné dodržet vysokou přesnost polohování.

Materiály a povrchy

Inkjetové tiskové hlavy dokáží tisknout širokou škálu inkoustů. Pro porézní materiály se hodí inkousty na bázi oleje, vody nebo solventu. Pro uzavřené hladké materiály se více hodí inkousty na bázi solventu nebo UV. Díky pokroku ve vývoji digitálních inkoustů (polymerové materiály, jejichž reakci startuje UV osvit) je možné v dnešní době tisknout téměř na jakýkoli povrch. Materiály, které nelze potisknout běžnými inkjetovými inkousty, je možné předupravit koronou, plazmou nebo speciálním primerem a tím dosáhnout dostatečné adheze i na tyto materiály. Právě tyto aplikace představují příležitost pro firmy, které staví průmyslové linky, protože tiskový stroj v sobě sdružuje několik navazujících procesů.
U nerovných a zakřivených povrchů dokáží inkjetové tiskové hlavy tisknout až do hloubky 5mm. Tím je omezeno maximální zakřivení předmětu, kdy je nutné udržet tiskovou vzdálenost nad povrchem v každém okamžiku tisku od 1 do 5mm.

http://www.konicaminolta.cz/
https://www.konicaminolta.com/inkjet/inkjethead/

Hodnocení článku: