Jste zde

TEST - Výkonné kompaktní PLC Omron NX1P2 - 1.díl - Úvod

Řada výkonných PLC Omron NX1 představují úvodní a nejlevnější řadu řídicích jednotek stroje NX/NJ, které nabízejí rychlé zpracování programu a mnoho řídících funkcí v kompaktním provedení. Mimo běžné PLC funkce totiž nabízí i kompletní synchronizované řízení pohonů a možnost připojení bezpečnostních jednotek nebo kamer prostřednictvím EtherCAT sběrnice.

Základní představení PLC Omron NX1P2

Řada NX1P2 je navržena zcela podle architektury Omron Sysmac, které s ostatním PLC Omron spojuje společné moderní integrované vývojové prostředí Sysmac Studio, které primárně má usnadnit  projektování a ladění a podporuje jádro řízení sekvence a pohybu za účelem rychlejšího a přesnějšího řízení stroje (více viz článek "Automatizační a robotická platforma OMRON Sysmac). Proto mimo již dnes běžný integrovaný Ethernetový port pro standardní komunikaci s HMI panely, měřícími jednotkami, některými snímači a  pro napojení na počítačové systémy, již v základu obsahuje integrovaný port EtherCAT rychlé datové komunikace pro řízení v reálném čase. NX1P2 tak v rámci jednoto integrovaného vývojového prostředí poskytuje synchronizované řízení všech strojních zařízení a funkcí, např. pohyb, vstup/výstup, bezpečnost a kamerový systém.

Vestavěné EtherNet/IP rozhraní v podobě jednoho portu RJ-45 slouží primárně pro programování PLC z PC z vývojového a programovacího systému Sysmac Studio a dále pro běžnou komunikaci PLC/PLC (stroj / stroj ), PLC/PC (stroj/nadřazený systém), PLC/HMI (stroj/vizualizace), nebo případně PLC s některými moderními snímači. K tomu standardně přímo podporuje standardní protokoly a služby TCP/IP a UDP/IP, protokol CIP a také přístupy FTP klient a server, NTP a SNMP.

Vestavěné EtherCAT Master komunikační rozhraní v podobě dalšího portu RJ-45 slouží primárně pro aplikace s požadavkem na rychlé řízení pracující v reálném čase. S možností napojení až 16 podřízených EtherCAT Slave jednotek umožňuje hlavně prostřednictvím napojení měničů a servomotorů provádět koordinované řízení pohonů pomocí až 8 samostatných nebo 4 synchronizovaných os. Proto také navíc poskytuje vestavěné softwarové funkce pokročilého řízení pohybu pomocí lineární nebo kruhové interpolace a elektronické vačky. Což je zatím u kompaktních PLC je velmi neobvyklé. Navíc lze přes EtherCAT současně ze stejného jednoho PLC ovládat různé jednotky vzdálených vstupů a výstupů, jednotky bezpečnosti strojů nebo i kamerové systémy v rámci doby cyklu o délce max. 2 ms.

Komunikační možnosti PLC Omron NX1P2 - EtherNet/IP a EtherCAT je již vestavěnou součástí každé CPU jednotky.

Jako každé správné PLC i tento poměrně hodně výkonný automat poskytuje velké množství různých připojovacích vstupů a výstupů. Jednak základní dvoustavové vstupy a spínané výstupy na CPU jednotce, dále také širokou nabídku externích rozšiřujících NX modulů, které jsou společné pro vsechny PLC Omron platformy Sysmac (včetně vyšších výkonnějších PLC řad NJ - viz článek Modulární jednotky vstupů/výstupů Omron NX I/O). Těch lze napojit na kteroukoliv CPU jednotku až 8 kusů. V nabídce najdete moduly standardních analogových/digitálních vstupů a výstupů, vysokorychlostních vstupů s funkcí časového razítka, regulace teploty, tenzometrických vstupů, pulzních a n-kodérových výstupů. Celkově lze tak dosáhnout výbavy 24 nebo 40 I/O pozic (v závislosti na zvolené velikosti CPU jednotky). Proti levnějším běžným kompaktním PLC výrobce zdůrazňuje deterministická odezvu vstupů a výstupů s rozlišením nanosekund.

Možnosti rozšíření PLC Omron každého NX1P2 o přídavné IO karty a moduly.

Pro připojení moderních senzorů s sériovou komunikací IO-Link je možné PLC osadit s rozšiřujícími moduly IO-Link master, zatímco pro připojení starších snímačů, měřících zařízení nebo čteček čárových kódů lze ještě základní CPU jednotku osadit 1 nebo 2 kartami s rozhraním RS-232 nebo RS-485, které přímo podporují i protokol Modbus-RTU.

Základní představení částí výkonného kompaktního PLC Omron N1P2.

Video popisující hardware

Závěr

Z pohledu hardwarové výbavy lze výkonné kompaktní PLC Omron řady NX1P2 jen dost obtížně zařadit, protože svojí koncepcí zatím nemám přímého konkurenta. Například v porovnání s PLC Siemens S7 se svými řídícími a regulačními možnostmi blíží spíše k S7-1500, ale kompaktním provedením a počtem pozic pro připojení rozšiřovacích modulů by se zase spíše blížilo k S7-1200. V měřítku kompaktních PLC lze PLC NX1P2 označit jako velmi výkonnou řídící jednotku, která může bez problémů sama odřídit i velké průmyslové stroje nebo malé i středně velké linky.

V příštím 2. díle se podíváme konkrétně z praktického a uživatelského pohledu na hardware konkrétního typu NX1P2-9024DT1, který jsem měl možnost otestovat -https://automatizace.hw.cz/test-vykonne-kompaktni-plc-omron-nx1p2-2dil-hardware.html .

Následně 3. a další díly se budou zabývat programovacím prostředím Sysmac Studio a konkrétním úvodem do programování testovaného PLC NX1P2-9024DT1.

Odkazy:

Hodnocení článku: