Jste zde

TEST - Tester komunikační kabeláže IDEAL VDV II

Prakticky dnes žádný technik, který potřebuje efektivně pracovat v oblasti IT nebo automatizace se neobejde bez alespoň nějakého zařízení kontroly komunikační kabeláže. Bez něj to sice také jde, ale případné hledání závady se v současné rychlém prostředí stává stresující záležitostí. Pěkný i cenově velmi dostupný je tester IDEAL VDV II, který i ve svém základním provedení je velmi dobrým pomocníkem.

Proč si pořídit testovač komunikační kabeláže?

"Proč si vlastně pořizovat nějaký tester komunikační kabeláže, když přerušení, zkrat či prohození vodičů můžu si z kontrolovat jakýmkoliv multimetrem?", mohl by se zeptat každý tradiční elektrikář. A moderní elektrotechnik by mu musel nutně odpovědět: "Ano, můžete to sice také zjistit pomocí multimetru, ale budete Vám to s ním trvat dlouho a je to zbytečně pracné." Kdo to tak někdy v nouzi dělal, tak mi dá jistě za pravdu.

V dnešní rychlé době je zvláště v průmyslu při zprovozněních či opravách pracovat co nejrychleji a nejefektivněji. Je sice mnoho situací, kde si zkušený a znalý elektrotechnik poradí a může je vyřešit jen základním multimetrem a znalostí "elektro-fyziky", ale tento přístup by v moderní době měl být používán jen jako taková opravdu nouzovka, když prostě zrovna nejsou po ruce lepší elektronický pomocníci. Rozhodně by to neměl být standardní postup práce. Správný elektrikář by si měl být schopen vždy poradit a třeba i improvizovat, když není jiná možnost, ale moderní elektrikář využívá běžných situacích dnes dostupné pomůcky a nářadí, které práci zefektivňuje. Jak osobně znám české prostředí, takto toto často stále bývá onen rozdíl český vs. německých technikem, co se tak často v médiích označuje českou nižší produktivitou. Ideální technik by pak byl takový "česko-německý technik", který sice využívá moderní pracovní pomůcky a nástroje, ale současně nezapomíná na základní poučky a je schopen si případně sám operativně poradit i bez nich.

Mezi dnes takové efektivní pomocníky by již měl patřit tester komunikační kabeláže. Prostě dnes skoro již není prostor v průmyslu, v kancelářích či v domácnostech, kde by se nenacházel nějaký ten komunikační kabel. Prostě skoro v každé kanceláři, výrobní hale či domácnosti dnes najdete nějaký kabel přenášející hlas/zvuk, obraz či data, ať již jde o telefonní kabely, koaxiální kabely nebo hlavně ethernetové kabely s typickými konektory RJ-45. A co dělat, když se najednou hlas, obraz nebo data nepřenáší? Hned další věc po kontrole indikačních LED nebo stavových hlášení propojených zařízení by měla přijít na řadu kontrola kabelů. A není nic jednoduššího než prostě vzít tester, zastrčit do jeho konektoru příslušný kabel a kouknout, zda nám kabel vyhodnotí jako v pořádku nebo jako vadný. 

Tester IDEAL VDV II

Přístroje společnosti IDEAL řady VDV II (Voice-Data-Video) slouží pro otestování metalické kabeláže, jako jsou koaxiální, UTP/STP kabely cat 5e/6/6a/7 a další, které jsou opatřeny koaxiálním 75Ω, 6-pin RJ11/12 nebo 8-pin RJ-45 konektory.

Narozdíl od úplně těch nejlevnějších testerů za cca "1 tis. Kč", které bývají vybaveny více méně jen indikačními LED diodami a sám uživatel musí umět jejich svit či zhasnutí příslušně "dekódovat" na smysluplnou informaci, co to vlastně oznamují, tento tester VDV II již patří mezi ty profesionálnější pomůcky a obsahuji velký LCD displej s okamžitě jasným zobrazením informace o stavu či problému. I když to může vypadat jako zbytečně drahý luxus, osobně mohu říct, že opak je pravdou a neskutečně to urychlí práci. Prostě se vyplatí připlatit si cca 2 až 3- násobek ceny jednoduchých LED testerů a koupit si LCD tester, zvláště pokud má sloužit pro pracovní výdělečnou činnost.

Tester VDV II totiž po připojení kabelu mezi hlavní měřící jednotku na jedné straně a tzv. vzdálený wireamp identifikátor (modul) na straně druhé, jaké vodiče kabelu jsou přerušeny, hned na první pohled zcela jasně a přehledně  na displeji ukáže, kolik kabel má zapojených vodičů, jaké vodiče jsou zkratovány a jaké prohozeny, zda je použito stínění.

V případě ethernetového kabelu se navíc i ukáže zda je kabel správně zapojen dle normy, zda je typ Patch (přímý) nebo Crosswire (křížený) a i zda nejsou prohozeny vodiče mezi jednotlivými kroucenými páry. To, co by se případně multimetrem kontroloval při nejlepším několik minut, se testerem VDV II zkontroluje za cca 10 sekund.

Ukázka rychlého rozpoznání správně zapojeného přímého Patch (vlevo) a kříženého Cross ethernetového kabelu (vpravo).

Navíc lze testerem VDV II i provádět nejen kontrolu samotného kabelu, ale i vstup zařízení, do kterého je zapojen. Například u Ethernetu, stačí například odpojit kabel jen na jedné straně a zapojením do testeru zkontrolovat, zda je na druhém konci "vidět" připojené zařízení, ať již LAN karta počítače nebo ethernetový switch / router. Zde popisovaný základní tester proto využívá detekci oddělovacího trafa, které se nachází jako hardwarová součástka v zařízení za konektorem RJ-45. Navíc lze i zjistit, jaké vodiče dané koncové zařízení využívá, zda jen neúplný 4-vodičový 10/100 Mbit. Ethernet nebo všech 8 vodičů pro plný 1Gbit Ethernet. Také si tester poradí se situací, kdy jsou některé vodiče napájené. V případě, že identifikuje napětí větší než 2V indikuje to na displeji symbolem blesku. Takový kabel by pak uživatel měl raději co nejdříve odpojit (dle informace v manuálu).

Test detekce kabelu s rozpojenými nebo zkratovanými vodiči (vlevo) a se špatně zapojeným kříženým ethernetovým kabelem.

V případě potřeby identifikace více různých kabelů mezi sebou například v rozvodu po budově či ve výrobní lince, lze jednotlivé kabely správně rozlišit použitím vzdálených jednotek připojených na druhých koncích kabelů, které mají vzájemně lišící se identifikátory (číslem), které se pak zobrazuje na displeji testeru.

Součástí základního balení testeru VDV II je jen jeden vzdálený identifikátor s číslem 1, ale lze dokoupit sada až 12 nebo 24 různých identifikátorů, kde každý má svoje přednastavené/ předdefinované číslo v rozsahu 1-12, resp. 24, které se zobrazí na displeji testeru v případě připojení kabelu na jehož druhém konci se identifikátor nachází. Vzdálené jednotky / identifikátory jsou k dispozici jak v podobě portů RJ-45, tak v provedení pro F-konektory koaxiálních kabelů 75Ω video rozvodů.

Ukázka spuštěné funkce analogového generátoru tónů - lze vybírat různé režimy tónů a vodiče, na které budou vysílány.

V poslední řadě pro identifikaci jednotlivých vodičů v kabelu lze využít i v testeru vestavěný tzv. analogový tónový generátor. Ten dle nastavení na testeru vysílá do připojeného kabelu na libovolně zvolené vodiče některý ze zvolených akustických signálů, které lze na druhé straně indentifikovat tzv. tónovou sondu, což je prostě jen přijímač, který zpět vyhodnotí přijatý tón a je číslo zobrazí na displeji pro dané vodiče. Nicméně v případě nouze není ani nutné mít specializovanou tónovou sondu a stačí například obyčejná sluchátka a vyhodnotit přítomnost tónu na vodiči sluchem.

Vlastnosti základního modelu IDEAL VDV II:

  • Vstupní konektory:
    • koaxiální F-konektor 75Ω,
    • 6-pin RJ11/12,
    •  8-pin RJ-45.
  • Funkce:
    •  detekce počtu připojených vodičů (vč. stínění),
    • detekce rozpojení / zkratu,
    • identifikace přímého/kříženého kabelu,
    • testování správného zapojení párů,
    • detekce napětí na vodičích,
    • prozvánění vybraných vodičů tónovým generátorem.
  • Napájení: 9V baterie = výdrž přístroje cca 20 hodin.
  • rozměry (V x Š x H ) : 160 x 76 x 36 mm.
  • Hmotnost: 0,26kg

Praktické postřehy z testování / používání

Doposud jsem používal některý z levných LEDkových testerů, ale ne vždy je u nich hned ze svitu diod patrné, co je za problém. Tester IDEAL VDV II se mi libí svým jasným zobrazováním výsledků na LCD, kde je ze zobrazené číselné řady pinů na vstupu a výstupu kabelu hned na první pohled patrné, zda je přiřazení na obou koncích kabelu (na jeho konektorech) stejné či nikoliv a jak jsou případně ve skutečnosti vodiče prohozené, či vůbec nezapojené. Také jasnou indikací pomocí čárovým spojení čísel vodičů je hned ve vteřině patrné, které vodiče jsou vzájemně zkratované. Dle mého názoru to jasněji a lépe již nemůže být vyznačeno a je to hned pochopitelné.

Velmi praktická je i funkce kontroly zapojení kabelů do zařízení, čímž se nejen kontroluje průchodnost vodičů, ale také i konektoru v připojeném cílovém zařízení. Lze tak zcela potvrdit či vyloučit i vadný mechanický dotyk konektoru v zařízení, což se v praxi jinak velmi složitě zjišťuje.

Vzdálená identifikační jednotka testeru je velmi dobře uložená v těle hlavní jednotky testu a současně ji lze snadno vyjmout. Jistě zajímavá je možnost si dokoupit celou sadou očíslovaných vzdálených identifikátorů, pokud je nutné často hledat a odlišovat kabely mezi sebou. Pak stačí jen na vzdálené konce všech kabelů např. u strojů nebo v kancelářích připojit najednou indentifikátory a pak jen u switche či routeru si je postupně podle čísla na displeji testeru spolehlivě identifikovat.

Provedení pouzdra hlavní jednotky i vzdálených identifikátorů je velmi povedené, odolné a velmi dobře se drží. Chybějící podsvícení displeje zde popisovaného základního provedení VDV II může sice v některých případech chybět, ale v praxi to zase vyváží delší životnost napájení 9 V baterie.

Prezentační video výrobce

Závěr

Osobně tester IDEAL VDV II jsem si pořídil hlavně pro kontrole ethernetové kabeláže, kterou používám dnes a denně při zprovozňování komunikace průmyslových zařízení mezi sebou nebo při napojování průmyslových zařízení s PC pro potřeby programování, ladění, či stahování dat. Dost často se mi dostane do ruky kabel, který byl buď špatně zakrimplován do konektoru, měl špatně zapojené vodiče nebo prostě dřív byl v pořádku a došlo zrovna k jeho poškození. Obvykle když taková situace nastane není vždy hned patrné zda je chyba v kabelu či ve funkci či nastavení komunikujících zařízení. S pomocí testeru lze tak rychle zjistit nebo vyloučit problém s kabelem a je tak dříve jasnější, kde hledat závadu. A tak v současném světě, kde se někdy počítají i sekundy, kdy zařízení nefunguje nebo kdy se jedné o včasné dodání/nedodání stroje, může mít kvalitní tester někdy "cenu zlata". Proto vydat cca 3000,- až 5000,- Kč (dle prodejce a slevy) za základní provedení testeru IDEAL VDV II není mnoho.

Vyšší verze IDEAL VDV II Plus a VDV II PRO pak navíc mají i funkce dohledávání místa přerušen či zkratů na kabelu prostřednictvím odrazu vln, možnost aktivace "probliknutí" portu na switch, kam je kabel připojen či měření přítomnosti napájení v systému PoE. Tyto provedení pak však svou cenou se již blíží hranici cca 9 tis. Kč, resp. cca 13 tis. Kč a tedy hodí se hlavně již pro profíky, kteří tyto funkce pravidelně využijí. Základní provedení je však myslím si vhodné pro každého moderního elektrotechnika.

Odkazy:

Hodnocení článku: