Jste zde

TEST – Signální maják Auer se zvukovou signalizací

Světelná a zvuková signalizace žádaných, nežádoucích i kritických stavů je celkem běžná a využívaná prakticky od pravěku. V současné době k tomu využíváme různé signální světla, sirény nebo univerzální kombinované majáky. Dnes se podíváme na zoubek jednomu takovému majáku složeného z komponent stavebnicového systému společnosti Auer. Díky krytí IP65 je maják vhodný skoro do každého prostředí.

V  nabídce velkého množství různých společností vyrábějící elektroinstalační materiál pro průmyslové aplikace, najdete i signální maják. Obvyklé je variabilní skládací provedení, kdy na nějaký sokl může postupně nasadit hned několik světelných pozic, obvykle různých barev. Tak lze vytvořit jak vícebarevnou optickou signalizaci, například červená, žlutá, zelená, nebo jen použít jedno světlo, třeba červené signalizující nějaký nežádoucí stav. Některé lze navíc doplnit i houkačkou. I když tento nastíněný princip je běžně využívaný, jednotlivý výrobci se již mezi sebou liší v tom, jakým způsobem a jak kvalitní mají zaklapávací mechanismus propojení jednotlivých komponent majáku, jak je odolný proti poškození a jak snadno se k němu připojuje napájecí kabel. A věřte mi, že někdy je to secsakramentský rozdíl a dokáže to pěkně otrávit život.

V tomto článku si ukážeme, jakým způsobem to má provedeno rakouská firma Auer, které běžně používám ve aplikacích v mé práci a její majáky si chválím hlavně pro snadný a přesto odolný způsob pospojování jednotlivých komponent, možnost složit až 5 různých světel nebo 4 světla a různě houkající sirénu.

Signální maják Auer SDC s houkačkou SDE

Signální majáky společnosti Auer jsou nabízeny v provedení poměrně rozsáhlé stavebnice umožňující vytvářet na přímém nebo úhlovém soklu až 5patrové signální majáky i s houkačkou, obsahující různé barvy. Lze tedy postavit jen čistě světelný maják s až 5 světly stejných nebo různých barev nebo světelnou signalizaci doplnit i akustickou tím, že se na navrchol každého majáku se umístit modul piezoelektrické sirény poskytující stálý, přerušovaný či proměnný tón (dle volby provedení). Toto není zase nic tak světoborného a podobnou "stavebnici" nabízejí o mnoho dalších výrobců a dodavatelů.

Zajímavé je však „rozvedení“ napětí k jednotlivým světelným modulů či houkačce napříč strukturou majáku. Zde se využívá soustavy 6 vertikálních nerezových tyček, které jsou mezi moduly nakontaktovány jednoduchým mechanismem přes 6 kontaktních plošek (viz následující fotografie), které se při sestavení v místě styku dvou modulu dotýkají speciálních kontaktních plošek. Jejich vzájemný dotyk se neprovede hned neprodleně při vzájemném sesazení, ale až po zajištění hlavice jejím pootočením.Toto provedení je po praktické stránce velmi odolné a k napojování a rozpojování modulů mezi sebou není potřeba téměř žádný grif ani síla. Vše jde i u nových modulů lehce a přitom nakontaktování je spolehlivé.

 

Ukázka nejjednodušší konfigurace tvořená připojovacím soklem se svorkovnicí (vlevo a uprostřed) a detail horní části každého modulu s kontaktními otvory (vpravo).

 

Upevňovací sokl

Základem majáku je pak vždy sokl, který slouží nejen jako základna pro nasazování modulů, ale obsahuje i 6 připojovacích šroubovacích svorek pro přivedení napájecího napětí ke každému z modulu (+ napětí pro každý z 5 modulů a jedna společná svorka „-“). Moduly se na něj upevňují nasunutím v takovém vzájemném natočení, kdy šipka na modulu ukazuje na čárku soklu či předcházejícího modulu a pootočením cca o 10° se hlavice zajistí.

Sokl může být buď na různě vysoké noze či v uhlovém provedení na zeď. Pokud však jej budete chtít připevnit v prašném, vlhkém nebo jinak znečištěném prostřední, je nutné k němu přidat ještě na dno „víčko“ s kabelovou průchodkou. Z praktického pohledu sokl trpí trošku nedostatkem místa, zvláště v případě, že používáte 230 V verzi světel a musíte tedy „přitáhnout“ vodiče s větším průřezem. Též šroubovací svorky nejsou příliš velké (prakticky jde o šroubovací svorkovnici do plošného spoje pro vodiče max. do 1,5 mm2).

 

Světelné moduly Auer SDC

Hlavní komponentami takového signálního majáku jsou samozřejmě světelné moduly. Ty je možné v nabídce Aueru možné míst v několika provedeních lišící se podle barvy (červená, oranžová, zelená, modrá), napájecího napětí (24 nebo 230 V) a technologie zdroje světla (LED vs. žárovky). V mém konkrétním případě v tomto testu jsem měl k dispozici LED provedení s napájením 230 VAC. Obecně u použití světelných modulů generující světlo pomocí LED je vždy zajímavé, jak se ten či onen výrobce vypořádá s malým vyřazovacím úhlem a tedy velkou „bodovostí“ LED diod. Zde si firma Auer navrhla výrobně velmi jednoduchou strukturu tvořenou plošnáčkem, do kterého jsou zaletovány dnes běžně vyráběné „SMD LED lišty“, zde „nastříhané“ na kousky po 4 LED. Lištiček ve jednom světlu je celkem 4 nebo 5, což zajišťuje dostatečně intenzivní svícení i při běžném denním světle. I přes tvarované vnitřní stěny průhledných stěn modulů však je i z dálky patrné bodové světílka jednotlivých LED modulu – viz foto.

 

Ukázka provedená nejběžněji používaných světelných modulů (červený, zelený, oranžový)

 

Modul piezosirény Auer SDE

Co se týče piezoelektrické sirény, ta byla samozřejmě zde v mém případě také v provedení pro napětí 230 VAC, ale také se dodává ve verzi na 24 VDC. Spuštění houkání se provádí stejně jako u rozsvěcení světel, tedy spínáním napájecího napětí, zde vždy na svorku číslo 5. Houkačka totiž musí být upevněna vždy na vrchu a proto má implicitně do sebe zavedenou jen tyčku kontaktovanou na pozici 5. Délka houkání tak je definována dobou sepnutí tohoto kontaktu, například relé. Dále siréna uvnitř obsahuje dva na plošném spoji umístěné malé přepínače, které definují intenzitu houkání (nižší a větší hlasitost) a přepínání mezi trvalým a přerušovaným tónem. Protože generátor zvuku je v podobě piezoelektrického elementu, její zvuk je tedy tradičně takový dost „pištivý“.

Jak siréna prakticky houká? Nemám k dispozici přístroj pro měření hladiny (intenzity) zvuku, ale hodnotě 107 dB by generovaný hluk mohl odpovídat. Tedy při nastavené větší intenzitě vnitřním přepínačem. Pokud si budete funkci zkoušet v uzavřené místnosti, jistě vás za chvíli začne bolet hlava, podobně jako začala bolet mě. V druhé poloze přepínače je již hluk slyšitelně nižší, tedy měl by odpovídat výrobcem deklarované intenzitě cca 92 dB. Bohužel tradiční dost frekvenčně vysoký tón běžných piezoměničů není pro lidské ucho tak výrazný jako hlubší tóny. I oba módy funkce, tedy stálý i přerušovaný tón fungují bez problému, přičemž přerušovaný tón je samozřejmě na postřehnutí výraznější.

 

Základní parametry

Upevňovací sokl pro moduly Auer:

  • Napájení: verze 230 VAC nebo 24 VDC
  • El. připojení: 6x šroubovací svorky (napájení 5 modulů + společná zem/GND)
  • Pouzdro: černé polykarbonárové
  • Provedení upevnění: na vodorovnou plochu (verze s "nohou") nebo úhlové na zeď
  • Průměr 69 mm
  • Krytí: IP 65

 

Moduly světel Auer SDC:

  • Zdroj světla: verze LED nebo žárovka
  • Barva: červená, oranžová, zelená, žlutá, modrá
  • Napájení: verze 230 VAC nebo 24 VDC
  • Pracovní teplota: -25 až 70°C
  • Rozměry: prům. 69 mm x výška 74 mm
  • Pouzdro: černé polykarbonárové + barevný průhledný plast
  • Krytí: IP 65

 

Modul sirény Auer SDE:

  • Typ: piezosiréna se stálým nebo přerušovaným tónem
  • Frekvence zvuku: 3,3 kHz
  • Intenzita (akustický tlak): 92 nebo 107 dB
  • Napájení: verze 230 VAC nebo 24 VDC
  • Rozměry: prům. 69 mm x výška 185 mm
  • Pouzdro: černé polykarbonárové
  • Pracovní teplota: -25 až 70°C
  • Krytí: IP 65

Ukázky možných provedení upevňovacích soklů z nabídky Aueru (zde provedení světla se sirénou)

Závěrem ...

Stavebnicový systém signalizačních majáků Auer se světelnými moduly SDC a sirénou SDE se na první pohled moc neliší od konkurence, ale při praktickém používání přijde zde vhod velmi spolehlivý a na montáž jednoduchý zaklikávací „tyčkový“ systém připojení hlavic. V případě použití LED provedení světel sice nedosáhnete úplně jednolitého světla jako při použití žárovek, protože i přes snahu jsou patrné bodové světelné zdroje uvnitř hlavic, ale zase získáte maják s prakticky zanedbatelnou spotřebou elektrické energie a hlavně výrazně delší životnosti zářičů (proto také LED nejsou v žádných objímkách, ale napevno přišroubované do DPS). Výrobky rakouské společnosti Auer koupíte v ČR i v kusovém množství například u společnosti OEM Automatic s.r.o.

Autor: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: