Jste zde

TEST - signalizační maják Turck TL50

I když trošku se zpožděním, ale přece se mi nakonec dostal do ruky kompaktní maják společnosti Turck s označením TL50, konkrétně v provedení se třemi světly a houkačkou.

Základní a obecné informace o kompaktním majáku Turck TL50 jste si mohli již přečíst v článku "Turck TL50 - zajímavý maják pro průmyslové aplikace". Teď jsem konečně mohl tento výrobek vyzkoušet na vlastní kůži. Konkrétně jde o typ s celým označením TL50HGYRAQ. To znamená, že jde o maják TL50 se třemi světly s konfigurací barev zelená, žlutá a červená, piezohoukačkou a připojením prostřednictvím 5pinového EURO konektoru. Pojďme se tedy hned říct, jak obecné informace platí v praxi a jak maják svítí.

Začneme vybalením majáku. Od společnosti Turck přišel již plně sestavený maják zabalený v bublinkaté folii a vložený do papírové krabičky společně upevňovacími maticemi a těsněními a také obsáhlým tištěným návodem. Ten je však jen v angličtině. Pokud jste si ještě k majáku objednali připojovací kabel a upevňovací držáky, Turck je pak zasílá s majákem společně v jedné krabici.

Balení majáku Turck TL50 i s příslušenstvím.

Jak již bylo zmíněno, maják je již od výroby plně kompletně sestavený, včetně soklu s EURO konektorem, světly i s houkačkou navrchu. Maják je tedy nerozebíratelný. To má svoje praktické výhody i nevýhody. Maják je velmi kompaktní a odolný proti nárazům a mechanickému poškození, což je v průmyslu obvykle velká výhoda. Navíc je celý maják vyroben z docela měkkého a tím velmi houževnatého plastu, který toto jen podporuje. Celý maják je velmi lehký. Také se nemusíte zaobírat nějakým sestavováním a připojováním vodičů do nějaké svorkovnice. Prostě jen vyjmete maják z krabičky, vezmete kabel EURO konektorem M12 ( v mém případě 5pinovým), našroubujete jej na sokl a druhý vodič na druhém konci kabelu připojíte na napájení cca 24 VDC (18 až 30 VDC). A už to svítí a v mém případě i houká. Přesněji řečeno piezosiréna vydává jeden nepřetržitý soustavný tón. Její hlasitost lze zajímavě regulovat prostřednictvím vyšroubování jejího horního dílu. Čím více je vyšroubovaný, tím hlasitější je zvuk. Zajímavé, ale efektivní řešení.

Naopak nevýhodou kompaktní formy je nemožnost si sám nadefinovat počet a pořadí barev. Jak si to prostě objednáte, tak to i dostanete a již to nezměníte. Protože maják nelze rozebrat, tak v něm také nelze vyměňovat zdroje světla. Ty však jsou realizovány jako soustava LED diod, takže životnost by měla být velmi dlouhá a tedy jakákoliv výměna nepotřebná. Pokud přesto nějaká část majáku "odejde" je prostě nutné maják vyměnit celý.

Malé rozměry majáku Turck TL50 a detail připojovacího konektoru a držáku.

Jednotlivá světla (barvy) majáku mají stejné vnější krycí plasty s průsvitného, ale neprůhledného šedivého plastu, který však funguje pro rozptylování světla generovaného jinak bodovými světly LED diod daných barev. To však způsobuje, že při vypnutém režimu není možné rozlišit jakou jednotlivé pozice mají barvu, protože jsou prostě všechny stejně šedivé a vypnutý maják tak vypadá dost divně. Na druhou stranu svítící světla majáku vydávají velmi pěkné homogenní světlo, svítí stejně intenzivně do všech stran a až při velmi blízkém detailním pohledu lze za krycím plastem rozeznat soustavu LED diod umístěných v pravidelných rozestupech.

Výsledkem je tak velmi příjemné světlo majáku, které by se klidně dalo použít pro nějaké dekorativní nasvěcovací interiérové účely - viz níže uvedené fotografie. Jak je na nich patrné, v mém případě šlo o barvy zelená, oranžová a červená (v pořadí odspodu), přičemž jejich svit je dán připojením napětí +24 VDC na jejich příslušný vodič kabelu připojeného na konektor majáku (červený, hnědý či bílý) proti společnému modrému vodiči. Takže může libovolně svítit jen jedna barva, dvě barvy nebo i klidně současně všechny tři barvy. Záleží jen tedy na řízení majáku například výstupy PLC. Samozřejmě světlo může doplnit zvuk "houkačky", když se připojí 24 VDC ještě i na pátý žlutý vodič připojeného kabelu. Takže ovládání majáku velmi triviální.

Maják TL50 "ležící a svítící"...

Pojďme se podívat na možnosti upevnění majáku. To je možné prostřednictvím soklu, který obsahuje upevňovací závit M30. Pro tyto účely je balení majáku doplněno o 2 ks těsnění a plastovou matici. Prostřednictvím tohoto závitu a matice lze maják prostrčit kruhovým otvorem o průměru 31 mm vytvořeným například ve střeše rozvaděče nebo který je součástí různých upevňovacích držáků, které je možné také společně s majákem objednat. Výrobce jich má v nabídce velmi mnoho, přímé i úhlové. Takže i upevnění je velmi jednoduché.

Maják TL50 "stojící a svítící"...

Závěr

Maják TL50 společnosti Tuck bych po praktické zkušenosti označil za velmi mechanicky odolný, snadno instalovatelný a poskytující velmi dobrý světelný signalizační účinek. Toto jsou výhody. Na druhou stranu světelnou kombinaci majáku je nutné si závazně vybrat již při objednání a intenzita "hluku" piezosirény je subjektivně dost nízká. To se sice zlepší po vyšroubování jeho krytu, ale stále pro hlučnější provoz a větší výrobní haly je nedostačující. Navíc je tón trvalý monotónní, což také není ideální.

Shrnuto: Z vlastní zkušenosti s různými průmyslovými provozy se tento maják hodí spíše do klidnějšího potravinářského průmyslu jako opticko-akustická indikace k menším strojům u nichž se obsluha pohybuje relativně blízko. Díky své mechanické odolnosti bez problémů odolá různým náhodným nárazům jak od obsluhy, tak i např. od různých přenášených předmětů a z menších vzdáleností je velmi dobře viditelný i při přímém osvětlení. Menší hluk sirény zde sice hned upozorní, ale nadměrně neobtěžuje. Pro hlučný těžký průmysl je sice tento maják vhodný svojí odolností, ale díky svým malým rozměrům je z velké dálky špatně viditelný a hlavně prakticky neslyšitelný.

Autor článku a fotografií : Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: