Jste zde

TEST - Nový ekonomický 7" HMI panel Weintek MT8071iP

Dnes se podíváme na cenově výhodný 7" TFT LCD dotykový programovatelný HMI panel Weintek MT8071iP, který za málo peněz udělá hodně práce.

Novinkou v oblasti HMI nutně nemusí být jen nutně více vybavený panel se lepším rozlišením. Může jim být i naopak méně vybavený panel avšak parametry optimalizovaný panel nabízený za výrazně lepší cenu.  Ne všechny aplikace nutně potřebují ovládací dotykový panel s velkým rozlišením a takovými funkcemi, jako je databáze receptur, příjem a zasílání emailů, funkci VNC serveru, odesílání dat na cloud nebo funkce procházení souborů v paměti nebo na připojené Flash paměti. Prostě v mnoha aplikacích je nutné "jen" vytvořit ovládací dotykové rozhraní k PLC, ke kterému je připojené sériovou linku RS-232 / RS-485 nebo Ethernet. A pro tyto účely se dobře hodí například 7palcový barevný HMI dotykový panel Weintek MT8071iP. Proti předchozímu provedení nově o něco rychlejší v reakci a načítání, rychlejší při nábehu po zapnutí napájení a s větším rozsahem odstínů barev.

Dle prepagace výrobce jsou nové HMI Weintek řady iP rychlejší v hlavně v načítání grafiky - jpeg fotek.

HMI panel Weintek MT8071iP

HMI dotykový panel Weintek MT8071iP svými rozměry 201 x 147 x 34 mm je plně kompatibilní z pohledu zástavby s dřívějšími 7" HMI panely Weintek, např. MT6070iE, MT6070iP nebo MT8070iE/MT8073iE. Typizovaná skříň, kterou výrobce Weintek již dlouhodobě udržuje prakticky zcela stejnou, je vynikající tah pro všechny výrobce průmyslových zařízení. I při dnes častých různých změnách a vylepšeních se vůbec neliší zástavbové rozměry, což umožňuje bez úpravy strojních výkresů strojů měnit nebo využít HMI panel s různými funkcemi a za tedy za různou cenu bez jiných navyšování výrobních nákladů. Stejně tak dlouhodobě zůstává i systém komunikace / komunikační formát pro napojení na PLC, takže ani v tomto případě není složité volit různé panely Weintek aniž by bylo nutné zásadně upravovat software PLC. A toto jsou jistě velmi důležité nejen pro rychlé a nenákladné úpravy strojů, ale i pro servis starších strojů, kde je nutné vyměnit vadný panel, který se již ve stejném typu nevyrábí, za nový sice nové verze, ale díky zpětné hardwarové kompatibilitě bez problémů spolupracující i se starým typem PLC i bez úprav v jeho softwaru. Zatím tedy díky této "politice" výrobce nehrozí, že po například po 5 letech při nutné výměně HMI panelu je nutné předělat či vyměnit další části stávajícího stroje.

Přední a zadní strana panelu Weintek MT8071iP.

MT8071iP nabízí všechny potřebné základní funkce a jeho vylepšení proti starším řadám s koncovkou "iP" představuje hlavně vnitřní hardwarové vylepšení zahrnující rychlejší náběh po zapnutí napájení až o 10 sekund či navýšenou Flash pamětí na 128 MB, kterou lze využít i jako dočasný úložný prostor pro sběr hodnot před jejich přehráním například na připojenou USBFlash paměť. Procesním jádrem panelu je dnes skoro všudypřítomný RISC 32bitový 600 MHz procesor ARM A8, který zde výkonově více než dostačuje. 

Klasický barevný 7" TFT LCD displej poskytuje pro základní běžné aplikace dostačující rozlišení 800x480 pixelů, přičemž proti starším verzím řady "iP" bylo zvýšeno barevné rozlišení na 16.2M barev. Tedy teď má tento HMI MT8071iP stejné obrazové parametry jako dříve testované panely MT8070iE a MT8073iE. Dotyková plocha je stále rezistivní, tzn. že je nutné, na rozdíl od displejů tabletů a smartphonů, se displeje "více dotýkat" (trošku přitlačit). Nicméně reakce na stisk je rychlá a téměř blíží kapacitním dotykovým plochám. Výhodou rezistivních ploch je pak možnost použití jakéhokoliv neostrého předmětu jako stylus pro pozičně přesnější ovládání.

I nové levné HMI Weintek řady iP dostaly již 16.2M barevné rozlišení.

Jak již bylo výše nastíněno, k datové komunikaci s PLC nebo jakýmkoliv jiným zařízením slouží jedno sériové rozhraní RS-232 označený jako COM1 a jedno sériové rozhraní RS-485 označený jako COM2, které však sdílí společný 9pinový DSUB konektor. Zapojení komunikačního kabelu je tedy nestandardní proti běžně dodávaným RS-232 kabelů a je tedy si vytvořit svůj vlastní podle konfigurace popisu zapojení uvedeného v datasheetu HMI stáhnutelného na stránkách výrobce nebo též dle přiloženého tištěného letáku v krabici u HMI.

Dále je na panelu přítomný ethernetový konektor s tradičním konektorem RJ-45. Ten jedna slouží k připojení panelu k PC pro nahrání a ladění aplikace nebo pro napojení na PLC či jiné zařízení. K tomu slouží podpora všech protokolů využívající ethernetové rozhraní, tedy EtherNet/IP, MODBUS-TCP a Profinet. Napojení na většinu automatu tedy není žádný problém.

Na zadní straně HMi Weintek MT8071iE najdete sériový 9pinové COM sdružující RS-232 i RS-485 komunikaci, ethernetový port RJ-45 a klasický USB 2.0 Host port.

A nakonec je na panelu klasické rozhraní USB 2.0 v režimu Host, tedy lze k němu připojit libovolnou USBFlash paměť a využít ji nejen pro stažení uložených hodnot z interní paměti HMI, ať již byly zadány z uživatelem z panelu nebo nasbírány v režimu automatického sběru dat "datalogger" z připojených senzorů (těch co podporují sériový i ethernetový přenos dat např. protokolem Modbus) nebo získaných z napojeného PLC. Tak lze snadno přes HMI panel rozšířit o možnosti samotného PLC.

Programování

Programování HMI panelu MT8071iP se provádí přes zdarma poskytovaný PC software Weintek EasyBuilder PRO. Aktuálně na přelomu roku vyšla konečně jeho výrazně inovovaná verze ES6000, která hlavně prezentuje kompletně předělané ovládací menu, které s dřívějšího staršího formátu s rolovacím menu ve stylu Windows XP přešlo na klikací ikonové provedení, které dnes najdete prakticky ve všech moderních programovacích prostředích a softwarech pro HMI i PLC.

Z pohledu funkcí se ale nic výrazně nezměnilo a lze pro základní informaci o práci se softwarem EasyBuilder PRO použít informace například z článku "TEST - Levný 7" HMI panel Weintek MT6070iE - 2.díl funkce a možnosti". Tedy například přibyla zajímavá položka "OPC UA Server", která se však netýká zde prezentovaného levného HMI panelu, a tak se k ní vrátím v nějakém dalším článku zvlášť věnovanou pouze novinkám v novém softwaru EasyBuilder PRO 6000.

Přehled nově moderněji koncipovaných klikacích menu nabídky funkcí a režimů v programovacím softwaru Weintek EasyBuilder PRO 6000.

Postřehy z testování

Mechanické a rozměrové provedení se změnilo jen decentně, a prakticky jen " na oko" - vnější čelo má tmavší odstíny dvou šedých částí, skoro až černé, což vypadá lépe.

Z pohledu připojovacích rozhraní proti například panelům řad "iE" chybí miniUSB konektor v režimu Device, který sloužil pro napojení na PC, např. pro nahrání programu. Nicméně tuto funkci lze prakticky stejně pohodlně provést přes ethernetový port, takže tento ústupek prakticky nijak nevadí. Jen je nutné před navázáním komunikace se softwarem EasyBuilder PRO provést "sladění" nastavení IP adres.

Nastavení IP adresy na straně HMI panelu se provádí prostřednictvím vyvoláním ovládacího / nastavovacího okna firmwaru panelu, které se vyvolá dotykem do pravého spodního rohu na symbol šipky a poté symbol ozubeného kolečka. Toto ovládací menu je součástí firmwaru panelu a tedy se v něm nachází trvale bez vliv na nahrané vytvořené aplikaci z PC. Mimo komunikačních parametrů Ethernetu se pak zde nastavují i dodatečné funkce, jako čas vnitřních hodin, nastavit úroveň podsvícení LCD, případně přehrát firmware / OS panelu, zobrazit či skrýt kurzor na displeji ve formě šipky, aktivovat FTP režim.

Jinak patrné jsou i výrobce prezentované vylepšení proti dřívějším HMI řady "iP", tedy širší barevná škála, teď v rozsahu již 16 miliónů odstínů barev (možnost použití barevnější grafiky), ale provozně zásadnější i zde u levného HMI je výrazně rychlejší náběh (boot) softwaru panelu, tedy i následné možné zkrácení najetí / přípravy stroje k provozu. Výrobce avizovaný "booting time" 13,4 sekundy mohu potvrdit. Já osobně jsem orientačně naměřil dokonce méně (cca 12 sekund). Náběh je teď opravdu rychlý.

Nový HMI panel Weintek MT8071iP má o proti starším modelum výrazně rychlejší spuštění / náběh programu.

Nakonec z pohledu programování zásadní změnou je i nově koncipované prostředí EasyBuilder PRO verze 6000, kde sice novinky typu podpory protokolu OPC UA u panelů řady "iP" nevyužijete, ale určitě využijete nové ovládací "ikonkovou" nabídku, která je teď opět "IN" a dokonce v tomto případě mi přijde i velmi intuitivně uspořádaná (například narozdíl od podobného klikacího menu softwaru Microsoft Word). V mém případě například je prakticky velmi podobná ovládacímu prostředí softwaru Automation Organizer pro výrobky (PLC/HMI) společnosti IDEC, které právě ve spojení s HMI Weintek dost často využívám ve levných průmyslových strojích a aplikacích. Tak tedy z pohledu softwaru EasyBuilder PRO jde rozhodně o výrazný pozitivní krok kupředu. Nicméně většina funkcí pro vytváření vizualizace či nastavení komunikace s PLC atd. zůstává principiálně zcela stejná a i je nová verze softwaru 100% zpětně kompatibilní pro již dříve vytvořené vizualizace / programy pro panely. Nicméně jakmile otevřete program vytvořený ve starších verzich EasyBuilderu a uložíte v nové verzi 6000, tak ji již novu v původní starší verzi neotevřete. To je potřeba si uvědomit.

Ukázkový demo program pro HMI panely Weintek MT8071iP, který je součástí softwaru EasyBuilder PRO 6000 (vlevo po otevření soubor a vpravo při nahrávání do panelu MT8071iP".

Závěr

HMI panel Weintek lze aktuálně u společnosti TECON s.r.o. koupit za 4 900,- Kč bez DPH, což na 7-palcový programovatelný průmyslový panel vskutku opravdu velmi nízká cena. Sice nenabízí žádné převratné funkce, ale pro realizaci pouze ovládání a zobrazení stavu nějakého nepříliš náročného stroje může být v mnoha případech zcela dostačující.

Pro složitější aplikace, kde je již případně vyžadována funkce receptur, větší rozlišení obrazu pro přesnější vykreslení obrázků a fotek, velká paměť pro data, vzdálený přístup přes VNC či cloud, MQTT nebo OPC UA komunikace, přehrávání zvuku atd., tak tam je pak nutné z výrobního sortimentu Weinteku volit jiné typy panelů za cca dvojnásobné ceny. O tom však bude řeč v některém dalším článku, který plánuji připravit.

Odkazy:

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon mt8071ip.pdf741.94 KB
Hodnocení článku: