Jste zde

Simatic S7-315 PN/DP jako webový server

Vyzkoušel jsem funkci základního webového serveru běžícím v PLC Simatic S7. Spousta uživatelů ani neví, že něco takového existuje, takže uvidíme jak na to.

Téměř každé PLC nové řady může mít přímo v sobě webový server, stačí jej správně parametrizovat v konfiguraci stanice a podívat se, co nabízí ve své základní variantě. V továrním nastavení je funkce web serveru vypnutá, zkusíme ji zapnout a podívat se, co vše k vlastnímu chodu potřebuje.

Pokud vše funguje, stačí při připojeném PLC do Ethernetové sítě zadat jeho IP adresu a web server jede. Než ale uvidíme tento obrázek v internetovém prohlížeči, je nezbytné provést nějaké nastavení. 

 


 

Naše PLC je připojeno přes PN port do Ethernetové sítě s adresou 120. Ostatní adresy jsou I/O periferie s Profinet interface.


 

Web server je nejprve nezbytné uvolnit v HW konfiguraci, včetně jazyku.


 

Jenomže pro správnou funkci vyžadují soubory s web serverem dost paměti, takže v případě pokusu o nahrání systémových dat do PLC s malou MMC kartou se web server do PLC vůbec nenahraje.


 

Musel jsem si půjčit od kolegy větší kartu, tímto mu děkuji. Pak snad bude všechno OK.


 

Pak už nahrání proběhlo v pořádku a je vidět, že web server opravdu zabere velké množství paměti i z 512KB karty. 


 

Další  poznámka, v případě využití web serveru je výhodné provést update firmware v PLC na poslední možnou verzi, neboť rozdíly a možnosti v samotném web serveru jsou veliké. Stačí se podívat na ukázku dvou PLC s různým firmwarem.

Kliknutím na obrázek se ten zvětší. 

 


 

Pak už funguje vše okamžitě, včetně diagnostického bufferu. Všechny data zobrazované web serverem nejsou automaticky obnovována, takže pro aktuální zobrazení je nezbytné vždy obnovit stránku ručně.


 

Samozřejmě zde už je možné zobrazit stavy proměnných v PLC. Formáty jsou standardní pro Simatic S7.


 

Dokonce je možné zobrazit pomocí web serveru také tabulku proměnných, kterou máme vytvořenou v projektu Step7. Stačí uvolnit ve vlastnostech VAT tabulky její zobrazení přes web server. Standardně je totiž tato funkce vypnutá.


 

Pak už se v prohlížeči zobrazí kompletní VAT tabulka, včetně komentářů na jednotlivých řádcích. Hodnoty v tabulce se zde také nemění periodicky, ale opět je musíme obnovit ručně.

Kliknutím na obrázek se ten zvětší. 

Závěr:

Jako základ je tento webový server dostatečný, uživatelské obrazovky serveru je možné si ještě vytvořit individuálně, včetně automatického obnovování zobrazovaných hodnot.

Jaroslav Blažek


Doplňující odkazy k článku:

Siemens PLC S7-315 PN/DP: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/36816516

Update CPU 315 PN/DP: http://support.automation.siemens.com/WW/view/en/40360647

 

Hodnocení článku: