Jste zde

Programovatelná relé Omron ZEN V2

Pokud nepotřebujete takový výkon, jaký poskytují PLC, ale přesto potřebujete programovatelnou jednotku, jsou tu tzv. programovatelné relé. To jsou "odlehčené" provedení kompaktních PLC, které jsou programovat i bez PC přímo z LCD displeje dané jednotky.

V minulém článku jsem si představili kompaktní PLC Omron, které však netvoří zcela základní řadu programovatelných zařízení. Těmi jsou moduly programovatelných relé s označením ZEN. Ty výrobce označuje jako programovatelná relé, které se proti kompaktním PLC vyznačují jen základními funkcemi v podobě práce jen se binárními vstupy a výstupy, které pracují na základě kombinační logické funkce s použití čítání a časování definované pomocí reléového schématu. Nelze v nich realizovat žádné složité funkce v podobě nějakých složitějších regulačních algoritmů a neumožňují realizovat výpočetní vztahy pro zpracování analogových signálů. Také nepodporují sběrnicovou průmyslovou komunikaci, i když programovatelné relé Omron ZEN poskytují možnost vzdáleného řízení po RS-485. Na druhou stranu mají vzhledem k jejich jednoduchosti i jednu dobrou provozní výhodu a tou je možnost vytvářet či měnit jejich program (reléové schéma) jen prostřednictvím LCD displeje daného programovatelného relé, tedy pokud pracujete s verzí, které ho má.

Existuje totiž i levnější verze bez tohoto displeje, která pak lze programovat jen pomocí kabelu z programovacího softwaru na PC a RS-232 kabelu. To samozřejmě jde i u těch s displejem, ale z vlastní zkušenosti vím, že většina údržbářů nebo i hodně servisních techniků stále ještě notebooka k dispozici nemá a pak každou opravu či jen doladění aplikace musí většinou provádět technik „vývojář / programátor“, který však vždy není k dispozici. Pak je možnost úpravy softwaru pomocí displeje přímo na řídícím zařízení velmi užitečná.

Programování pomocí displeje nebo z PC ze softwaru OMRON.

Z výše uvedeného je jistě patrné, že programovatelné relé ZEN jsou velmi vhodná pro jednoduché aplikace základní regulace typu start / stop, například spouštění či zastavování dopravníků, spouštění strojů, chlazení apod. při různých provozních stavech zjišťované například mechanickými, indukčními, ultrazvukovými či optickými snímači, které spolu s různými tlačítky a přepínači bývají hlavními prvky, které se připojují na binární vstupy. Spínané tranzistorové napěťové či reléové beznapěťové výstupy pak obvykle spouštějí napájení nějakého stroje či zařízení, ovládají frekvenční měniče motorů, provádějí signalizaci stavů rozsvícením či blikáním světel nebo spuštěním sirény apod.

Modul programovatelného relé je tak dobré použít v případě, kdy hardwarové řešení pomocí relátek již je finančně i na zapojení zbytečně složité, ale zase použití kompaktního PLC je zbytečně moc velký luxus ve styl „Jít s kanónem na vrabce“. Posouzení nasazení je tedy většinou v rukách vývojářů / projektantů aplikací.

Bližší popis modulů Omron ZEN V2

„Omron ZEN je modulární, rozšiřitelný a programovatelný přístroj, který je zkonstruován tak, aby umožňoval flexibilní automatické řízení malých strojů a zařízení. Kombinuje v sobě funkce časových spínačů, čítačů a relé, s jejichž pomocí může řídit několik vstupních a výstupních signálů současně, přičemž se snadno instaluje i programuje“, tak zní úvodní popis výrobce a víceméně je to pravda.

Konkrétně nabídka zahrnuje typy:

  • ZEN-C1-V2 - je vybaven funkcemi časového spínače, kalendáře, hodin a zobrazování zpráv, je opatřen podsvíceným displejem LCD se 4 řádky a 12 znaky a programování je možné provádět pomocí displeje a 8 tlačítek nebo specializovaného softwarového balíčku Omron

  • ZEN-C2-V2– provedení bez displeje a tlačítek a tedy je programovatelný z PC ze Omron softwaru. K indikaci základních provozních stavů jsou k dispozici 3 LED diody indikujícími zapojení napájení a stavy PROVOZ a CHYBA

 

Obě provedení pak jsou nabízeny ve dvou velikostních provedeních:

  • ZEN-10Cx – 6 binárních vstupů a 4 spínané výstupy
  • ZEN-20Cx – 12 binárních vstupů a 8 spínaných výstupů

Programovatelná relé Omron ZEN v 10- a 20-vývodovém provedení, zde i s rozšiřujícím modulem.

V obou případech však lze počet vstupů/výstupů rozšířit připojení přídavných rozšiřujících modulů s dalšími 8 binárními vstupy a 4 spínanými výstupy. Současně je možné připojit až 3 tyto moduly, takže teoreticky lze vytvořit jednotku s až 44 vstupy/výstupy. Toto je však možné jen u ZEN s koncovým označením V2, protože mimo to ještě existují verze V1, u kterých toto není možné. Nakonec je vhodné doplnit, že výrobce začal i nabízet verze ZEN-xxC2xx-A, které jsou vybaveny i analogovým vstupem 0-10V s přesností +/- 0,15 mV.

Možnost rozšíření počtu vstupů a výstupů zřetězením až 3 rozšiřujících modulů

Z pohledu napájení jsou k dispozici provedení na 230 V AC a 12/24 V DC. V druhém případě pak lze stejný modul připojit jak na stejnosměrných 12 V tak i 24 V. To je i v souladu s tím, že většina dnešních snímačů má také široké napájecí napětí 10 – 30 V DC. Pro 24 V napájení je pak možné dokoupit i 24 V DC zdroj ve stejném pouzdru jako hlavní modul.

Z pohledu „vnitřní“ pak programovatelné relé má k dispozici obvod reálných hodin (RTC) s komparátorem nastaveného cílového času (kalendář s alarmem), 8bitové čítače a časovače opět s komparátory (čítače mohou čítat rychlostí až 150 Hz, časovač může časovat po kroku od 0,1 s). Verze s analogovými vstupy navíc obsahuje 4 komparátory pro porovnání připojeného napětí se čtyřmi nadefinovanými úrovněmi. Více pak najdete v české popisujícím datasheetu ZEN_Cz.pdf.

Zajímavostí je možnost použití tzv. paměťové kazety, pomocí které lze nahrát do ZEN program. relé nový software nebo stávající zkopírovat a přenést do dalšího stejného ZEN.

Rozměry obou základních jednotek programovatelných relé OMRON ZEN.

Základní popis programovatelných relé Omron ZEN V2:

  • Provedení:
    • Základní Jednotky C1 s LCD, 8 tlačítky a obvodu reálného času RTC
    • Zjednodušené jednotky C2 bez LCD, tlačítek a RTC
  • Vstupy/ výstupy:
    • Signály na základní jednotce: 6 nebo 12 vstupů a 4 nebo 8 výstupů
    • Typy s napájením 24VDC, vstupy pro signály 24 VDC, tranzistorové nebo reléové výstupy
    • Typy s napájením 240VAC, vstupy pro napětí 240 VAC, jen reléové výstupy
  • Základní instrukce pro bitové operace, kapacita 96 řádků schématu
  • 8 standard. časovačů+ 8 čítačů
  • 8 bitů pro komparaci času RTC- denní čas, 8 bitů pro roční komparaci
  • 2 analogový vstup pro komparaci (pouze modely na 24VDC)
  • Možnosti rozšíření až na 34 binárních vstupů/výstupů, max. 3 jednotky
  • Typická doba vykonání bitové instrukce 4 až 10 mikrosekund
  • Programování z panelu nebo pomocí software z PC s propoj. kabelem

 

Vytvořil na základě informací od firmy OMRON: Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: