Jste zde

Profibus repeater - zesiluje, odděluje, nebo posiluje? Co vlastně dělá?

Dá se nějak zjistit jestli opravdu repeater, nebo opakovač, či zesilovač na lince PROFIBUS DP signál zesílí, posílí nebo jen nějak převede? Zkusil jsem to orientačně změřit, trochu porovnat a výsledky jsou přinejmenším zajímavé.

Když jsem měl zase k dispozici anylyzátor sítě Profibus a k tomu PROFIBUS Repeater B1 od výrobce Procentec, zkusil jsem zapojit repeater a pomocí analyzátoru změřit, co vlastně přesně dělá, nebo nedělá. A shodou okolností jsem jej potřeboval k zesílení jedné větve na skutečné aplikaci, tak uvidíte i rozdíl před instalací a následně po instalaci repeatru v praxi.

Všechny důležité odkazy ohledně repeatru, najdete jako obvykle na konci článku.

 

  • To je on, přesným označením Profibus Repeater B1. Připomeneme si několik hlavních technických parametrů podle výrobce:

- Zesiluje a zkvalitňuje signál. Opravdu, odzkoušeno.

- Maximálně 12Mbps s automatickou detekcí rychlosti.

- Redundantní napájení, při výpadku jednoho repeater automaticky přepíná na druhé.

- Vestavěná diagnostika sítě pomocí LED, výborná funkce.

- Ochrana proti zkratu + přepínací zakončovací odpory.

- Žádné omezení v kaskádovém zapojení.

- Napájení 19-28VDC/2W.

Procentec Repeater B1 

  • Při použití zesilovače je důležité poznat topologii sítě, aby jsme přesně věděli kam jej umístit. Pro pokusné zapojení byla k dispozici centrála Simatic S7 a čtyři různí účastníci na profibus DP lince. Vesměs se jednalo o vzdálené I/O typu ET200S, Wago atp.
  • Repeater jsem zapojil podle obrázku přesně mezi stanici 6 a 40. Tedy první segment má stanice 2 (master) a 6, druhý segment stanice 40, 12 a 24. K zesílení signálu tedy dochází (jak uvidíme dále) mezi prvním a druhým segmentem. 

Procentec Repeater B1 

  • Napětí linky na jednotlivých stanicích před instalací repeatru. Běžně by nikoho ani nenapadlo tady něco instalovat, vše je OK, ale pokus je pokus.

Procentec Repeater B1 

  • Za adresu 6 je je nainstalován Profibus repeater B1. Je vidět jak se signál zesílí i na takové síti, kde už se snad nic zesílit nedá.

Procentec Repeater B1 

  • Co takhle zkusit na stejné místo zapojit i nějaký jiný repeatr? Použil jsem jeden, od velkého výrobce automatizační techniky. Je vidět, že k zesílení také došlo, ale zdaleka ne v takovém rozsahu.

Nejedná se o žádné technické měření, proto typ a  výrobce druhého repeatru není uveden.

Procentec Repeater B1 

  • Vrátili jsme zpět do zapojení Profibus repeater B1.
  • Tohle je zkrat na prvním segmentu na cca 10m profibus kabelu. Napětí na lince spadne dolů ale vše ještě jelo bez známek chyb. Repeater opravdu ztrátu zkouší vyrovnávat.

Procentec Repeater B1 

  • A tady už natvrdo zkrat přímo na stanici na druhém segmentu. To už nevyrovná ani deset repeatrů, ovšem je vidět, že první segmet jede pořád dál. Zkrat diky repeatru sníží úroveň napětí prvního segmentu, ale linka drží a stanice jedou.

 

  • Poměrně bezvadně všechny tyto situace rozeznávaly diagnostické LED na každé větvi repeatru. To je opravdu fajn, na větší síti je ihned vidět, že v některém segmentu mohou být potíže, když patřičná indikační LED problikne červeně.

Procentec Repeater B1 

  • Tady už je skutečná situace na stroji před instalací Profibus repeatru B1. Linka jela, i když napěťové úrovně byly kriticky nízké. Proto taky docházelo k občasným výpadkům a zastavení stroje. Na stanici 10 se nešlo fyzicky jednoduše dostat, proto se zvolil pokus se zesílením signálu pomocí repeatru Procentec. Na jeho druhý segment se pověsily adresy v pořadí 10,11,12 a konečná stanice 15. První segment obsahoval všechny ostatní a končil u repeatru adresou 3, což byl nějaký měnič.

Procentec Repeater B1 

  • Neuvěřitelné úrovně signálu po instalaci repeatru. Je vidět, že adresy za repeatrem (10,11,12 a15) jsou zesíleny na téměr stejné hodnoty.
  • Kdybych to osobně neinstaloval a nezměřil, ani bych tomu nevěřil.

Procentec Repeater B1 

 

  • Je to zajímavé vidět co se skutečně děje při použití repeatru, a jak se vůbec signál zesiluje. Protože někteří výrobci repeatru říkají oddělovač, posilovač, opakovač a podobně, nedá se z toho někdy identifikovat, co to vlastně je. Takže nemusí vždy jít o zrovna potřebné zesílení signálu.
  • Vzhledem k tomu, kolik dnes stojí čas techniků a prostoje zařízení, je vhodné i preventivní nasazení repeatru. Zvlášť při vysokých rychlostech linky, tedy třeba u 12Mbps, se tím rozhodně nic nezkazí a předejdeme potížím.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Výrobce Profibus repeatru, společnosti Procentec: http://www.procentec.com/profihub/b1/en/index.php

Prodejce repeatru v České republice: http://www.foxon.cz/

Manuál a detailní popis parametrů Profibus Repeatru B1: http://www.foxon.cz/repeater-b1-profibus-dp-novinka-na-trhu-p-546.html?cPath=6_225

Použitý profibus analyzátor pro měření úrovně signálů: http://www.foxon.cz/profibus-profibus-tester-analyzator-c-6_224.html

Vše o sběrnici PROFIBUS v češtině. http://www.profibus.cz/

Další články, testy, recenze o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na serveru automatizace.HW.cz

Hodnocení článku: