Jste zde

TEST: Proč je výhodné použít u průmyslových strojů 15,6" HMI panel ?

Ještě před 10 lety byly v průmyslu pro potřeby ovládání strojů vrcholem 7" HMI panely a 10palcové již byly raritou. Dnes již však nabízejí i 15,6" panely. K čemu jsou takto velké dotykové displeje v průmyslu prakticky vhodné? Vyplatí se investovat několik tisíc navíc jen většího rozměru HMI panelu? To jsem si prakticky vyzkoušel díky zapůjčení OPLC UniStream15 společností Schmachtl CZ s.r.o.

OPLC Unitronics UniStream 15

Na úvod si nejdříve pojďme blíže představit zařízení, které jsem měl k testu k dispozici, tedy OPLC UniStream. S řadou velmi moderních a výkonných OPLC UniStream společnosti Unitronics jste se mohli již seznámit na stránkách automatizace.hw.cz v testu "Test novinky - Kompaktní modulární HMI + PLC systém UniStream". Zde jsem se zaměřil na tradiční informace nejčastěji žádané u zařízení pro řízení průmyslových výrobních linek a strojů. Verze UniStream15 pak představuje provedení se stejnými funkční parametry, ale vyznačující se již velkým 15,6" kvalitním LCD dotykovým displejem s rozlišením obrazu 1366x768 pixelů, 24bitovým barevným rozlišením a moderním bílým LED podsvícením. Tedy zobrazovací část již představuje moderní řešení, které již umožňuje kvalitní detailní zobrazení fotek a grafiky, a díky softwarové podpoře i dobře čitelné PDF či kvalitní MP4 videa. Prostě již v tomto směru zde není rozdíl proti běžným počítačovým monitorům, které se jsou však kvůli průmyslovému zatížení vyráběny výrazně odolnější.

Konkrétně jsem k testu použil základní provedení UniStream15 složené z HMI části s označením USP-156-B10 a CPU procesoru s označením USC-P-B10. Tato kombinace umožňuje jako využívat HMI funkci zobrazení a dotykového ovládání a současně i PLC řízení pomocí liniového (ladder) diagramu. Samozřejmě pokud ještě nepříkoupíte konkrétní IO moduly, nelze přímo ovládat vstupy a výstupy, ale již v této konfiguraci jsou přítomné dvě LAN ethernetová rozhraní RJ-45 podporující průmyslové komunikační protokoly EtherNet/IP a MODBUS-TCP, jedno RS-485 rozhraní s podporou MODBUS-RTU a jedno CANbus a CANopen rozhraní. Ty jsou součástí modulu CPU procesoru. Jejich pomocí tak lze k OPLC připojit téměř libovolné moderní vzdálené měřící, snímací, i akční moduly a frekvenční měniče a serva. S jimi poskytovanými signály pak lze již pracovat v ladder diagramu a provádět prakticky libovolné řízení.

 

Základní parametry a zadní strana OPLC UniStream (zde je patrná intergovaná 35 mm DIN liště, který mimo umístění doplňkových modulů lze také použít například pro umístění libovolných dalších komponent, jako zde např. 24V napájecí zdroj OMRON).

Dnes se však nebudeme zabývat možnostmi řízení, které jsou stejné jak u 7", tak i u 10,4" verze UniStream, ale zaměřil jsem se hlavně grafickou část, tedy jaké výhody poskytuje největší 15,6" velikost displeje, resp. dotykové plochy. Proč investovat do většího panelu?

TEST: Jaké praktické výhody poskytuje 15,6" displej?

V průmyslovém nasazení stále tato méně obvyklá 15,6 palcová velikost zobrazovací / dotykové části OPLC UniStream15 skrývá několik výrazných výhod:

  • Za prvé je možné na obrazovku snadno vkládat fotografie nebo pěkné 3D obrázky řízených strojů či částí linek, které dnes již vytváří v SolidCADu či Invertoru většina designerů výrobních firem. Ty pak mohou být doplněné o aktivní ovládací a indikační prvky, jako dotyková tlačítka, podle stavu barvu měnící indikátory, text či hodnoty vkládací a zobrazovací pole. Velký 15,6" panel poskytuje nejen dostatečné zobrazení detailů, ale umožňuje umístit i více ovládacích prvků a funkcí, aniž by bylo nutné přecházet mezi více zobrazeními (ovládacími obrazovkami). Celé ovládání je pak daleko přehlednější a rychlejší. A to je v dnešní rychlé době v průmyslové výrobě stále důležitější faktor, do kterého se vyplatí investovat peníze.

    Ukázka vložení / nastavení obrázku do vizualizace v programovacím softwaru UniLogic.

  •  Za druhé je 15,6" displej výborný pro funkci zobrazení PDF dokumentů v dostatečně velkém rozlišení. Tento režim je OPLC UniStream podporován a je přímo integrovaná do programovacího prostředí UniLogic. Dle mého názoru je to vynikající nástroj jako přímo do ovládacího HMI panel stroje či linky umístit celý uživatelský PDF manuál, který je tam pořád k obsluze dispozici. Každý z průmyslové praxe mi jistě dá za pravdu, že běžně se strojem dodaný tištěný i někde na CD či USBFlash uložená PDF manuál se obvykle k hlavnímu cíly, tedy každodennímu uživateli zařízení, málo kdy dostane. Takto prostě je "napevno" uložen v panelu a kdykoliv vyvolatelný přímo u stroje v situaci řešení problémů. V zobrazeném PDF dokument lze v rámci již předpřipravených ovládacích prvků listovat i zoomovat. A to ve většině případů po dané účely zcela postačuje. Samotné načítání mnohostránkového PDF dokumentu s obrázky pro zobrazení sice nejdříve trvá několik sekund, ale následně listování i zoomování je z pohledu reakce poměrně rychlé. Samozřejmě v PC je celá proces o trošku rychlejší, ale zde zase zobrazení PDF není primárním, ale jen podpůrná funkce HMI.

    Ukázka vložení / nastavení funkce prohlížení PDF do vizualizace v programovacím softwaru UniLogic.

  • Za třetí je 15,6" displej proti menším vhodnější pro spuštění videí. Možná si říkáte, že k čemu je u průmyslového HMI dobrá podpora spouštění MP4 videí? V moderní době určitě jako rychlé interaktivní video návody obsluhy daného stroje. Není nic názornějšího pro běžnou obsluhu, než náročnější úkony prezentovat jako instruktážní videa. A není nic lepšího než možnost si tyto "help" videa spustit přímo na ovládacím panelu stroje. Hlavně může jít například u návod výměny spotřebních náplní a materiálu, jako například cartridgů inkoustu i průmyslových tiskáren, správná výměna návinu etiket u etiketovaček, založení rolí fólie u balících strojů, postup čistění plnících strojů apod. UniStream navíc přímo podporuje nejen obraz, ale i zvuk, když přímo v panelu je i integrovaný základní malý reproduktor. Samozřejmě je možné i připojit externí reproduktory. Spuštěný videa mohou být buď v podobě MP4 souborů uložených v paměti nebo v podobě příjmu online streamového vysílání.

    Ukázka vložení / nastavení funkce přehrávání MP4 videa do vizualizace v programovacím softwaru UniLogic (video je zde ve forně MP4 souboru, které je uloženo přímo v paměti OPLC UniStream).

Závěr

Jak jsem si prakticky vyzkoušel, 15,6 palcová zobrazovací a dotyková část poskytuje výrazně větší komfort ovládání. V porovnání s 7" HMI, které běžně obecně stále běžně používám pro ovládaní strojů, je v reálu rozdíl skutečně obrovský. Navíc velmi kvalitní programová podpora zobrazení fotografií, PDF dokumentů a MP4 videí umožňuje vytvářet moderní prostředky pomocí obsluze linky a strojů.

Unitronics UniStream15 je u českého zastoupení Unitronics, v podobě společnosti Schmachtl CZ s.r.o., nabízen za cca 34 tis. Kč. V této ceně je však pouze prakticky HMI část, kterou je nutné ještě vždy doplnit o tzv. CPU procesor. Ten je nabízen za dalších cca 6 tis. Kč.

Na obhajobu na první pohled vysoké ceny musím napsat, že kvalita provedení i kvalita zobrazení snese největší měřítka a například kvalita zobrazení fotek je z mého subjektivního pohledu lepší než u mého 15,6" displeje běžného notebooku Acer (hlavně v podání černé barvy, ostrosti a kontrastu obrazu). Zobrazení je tak dobře viditelné a PDF ještě čitelné i ze vzdálenosti několika metrů. Navíc reakce na dotyk plochy je rychlý a přesný, což není stále u všech výrobců běžné. Nakonec k tomu přidejme v průmyslu vyžadované vysoké krytí IP65 nebo až IP66 (dle způsobu montáže). Z tohoto pohledu není cena až tak vysoká.

Odkazy:

Hodnocení článku: