Jste zde

Praktické zkušenosti - svítící tlačítka Telemecanique

Nejen moderními mikroelektronickými prvky a přístroji živ je elektrokonstruktér. K ovládání zařízení jsou také potřeba takové komponenty, jako jsou tlačítka. Pokud navíc je potřeba vytvořit i zpětnou optickou vazbu uživateli, který tlačítka stiskává, je možné použít prosvětlená (svítící) tlačítka. Jedním z výrobců, s jehož tlačítky se lze setkat v prodejnách s elektromateriálem, je firma Telemecanique. Následující článek uvádí některé praktické klady a zápory, které jsem zjistil při jejich použití v jednom projektu.

Nedávno jsem potřeboval pro jeden řídící rozvaděč vytvořit co nejjednodušší uživatelské rozhraní pro volbu jednoho ze šesti možných výstupů. Volba padla na svítící (prosvětlená) spínací tlačítka, která při použití a napojení na PLC realizují jak potřebnou složku ovládací, tak i složku indikační, aby bylo na první pohled patrné, jaké konkrétní tlačítko bylo stisknuto a tedy jaký výstup byl zvolen.

Protože výsledné zařízení mělo být, vytvořeno ve velmi krátkém termínu a tedy nebylo moc času na výběr komponent, byla proto tento účel zakoupena snadno dostupná žlutá prosvětlená tlačítka Telemecanique. I když na první pohled je věc jako tlačítko komponenta vcelku triviální, může některými svými vlastnostmi méně zběhlého uživatele mile překvapit i nemile zaskočit. A právě o tom jsem se rozhodl napsat těch následujících pár řádek ...

Průmyslová prosvětlená tlačítka ZBV-B5 francouzské firmy Telemecanique, které lze v ČR dle mých zkušeností snadno zakoupit v obchodech s elektroinstalačním materiálem, se skládají z následujících komponent, které je nutné všechny zakoupit, aby mohla být tlačítka složena v jeden funkční celek:

 
  • Průsvitná stiskací hlavice (v mém případě žlutá, ale jsou k dispozici červené, modré, zelené apod.

  • Upevňovací sokl, který drží všechny komponenty tlačítka dohromady v jednom celku a je standardní pro všechna stejně velká tlačítka firmy Telemecanique (ať již obyčejná nesvítící či prosvětlená)

  • Svítící LED modul ZBV-B5 - slouží k prosvícení hlavice

  • Spínací (či rozpínací) modul či moduly ZBE-101 - slouží ke detekci stisku hlavice tlačítka (opět standardní pro všechny typy tlačítek, podobně jako upevňovací sokl)

Prakticky jde o univerzální modulární systém, který umožňuje vzájemně kombinovat více komponent a volit si například počet spínaných či rozpínaných kontaktů při stisku tlačítka.

 

 

Do jednoho soklu je možné u prosvíceného tlačítka realizovaného svítícím modulem (svorky X1 a X2) připojit ještě dva spínací či rozpínací kontakty (svorky 3 a 4 vlevo a vpravo)


 

Z pohledu mechanického provedení je celý systém jednoduše "zaklikávací", kdy se do základní komponenty, kterou je upevňovací sokl, snadno jen s pomocí libovolného středně velkého šroubováku přichytí hlavice a "zaklikne" svítící modul i jeden či dva kontaktní spínací moduly. Vše zaskakuje hladce a není problém jednotlivé komponenty i mnohokrát uvolnit a upevnit, aniž by došlo k nějakému opotřebení či poškození mechanismu. Pouze je nutné vědět do kterého místa šroubovák zasunout a pak už vše jde samo bez vynaložení nějaké mimořádné síly. K tomu slouží dobrý obrázkový návod na vnitřní straně každé krabičky s moduly, hlavicí či sokly.

 

 

Jednoduchý zaklikávací mechanismus dovoluje snadné vkládání jednotlivých částí a modulů buď úplně bez nářadí nebo jen s pomocí středně velkého šroubováku

V mém případě byla kvůli PLC zvolena 24 V varianta tlačítek, resp. jejich prosvětlení, které je realizováno modulky se super svítivou SMD LED diodou zvolené barvy umístěnou na úzké desce plošných spojů (DPS) pod snímatelným průhledným plastovým krytem. Jediná dioda při napájení 24 V a spotřebě do 18 mA svítí opravdu hodně, problém je však v tom, že je nevhodně umístěna a nasměrována vzhledem k průsvitné hlavici, kdy nesvítící LEDka přímo do čelní plochy hlavice, ale na její boční stěnu. To se sice výrobce snaží eliminovat tím, že vnitřní strana průsvitné části hlavice je nabarvena na bílo, aby bylo světlo z LED odráženo na ostatních směrů, hlavně na čelní plochu, ale přesto není celý světelný výkon vyzářen požadovaným směrem, tedy dopředu směrem k uživateli před tlačítkem. Na samotný světelný výkon LEDky tak není celková intenzita svícení hlavice nijak veliká a docela špatně viditelná i při nepřímém ozářením sluncem.

 

Toto provedení je patrně kompromis výrobce s ohledem na co nejnižší výrobní náklady. Navíc ne všechny svítící moduly a hlavice jsou provedeny stejně, takže rozdíly mezi různými náhodně z komponent složenými tlačítky mohou být co se intenzity světla týče docela velké a snadno postřehnutelné rozdíly. Což nevypadá dobře, pokud je více tlačítek, podobně jako v mém případě, umístěno v jedné řadě blízko u sebe.

Samotná intenzita svícení tlačítka Telemecanique je jeho slabou stránkou, protože použitá SMD LED na DSP osvětlovacího modulu svítí do strany a ne přímo na čelní stranu průsvitné hlavice

Závěr

Prosvětlená tlačítka Telemecanique ZBV-B5 tak sice plní úlohu, která se od nich očekává za vcelku přijatelnou cenu okolo 150,- Kč za kompletní tlačítko (všechny komponenty potřebné pro jedno funkční tlačítko), ale pokud potřebujete ve své aplikaci velmi intenzivně svítící (prosvětlená) tlačítka dobře rozeznatelná i na hodně osvětlených místech (např. na slunci), doporučuji se poohlédnout po jiném výrobci a věnovat pozornost umístění zdroje záření (obvykle LED) vzhledem k hlavici. Ve výsledku se tak zde uvedená tlačítka Telemecanique dobře hodí pro méně esteticky náročné a tedy spíše levné aplikace, kde jde hlavně o funkční stránku a nízkou cenu.

Antonín Vojáček

DOWNLOAD & Odkazy

  • Domovská stránka firmy Telemecanique, výrobce elektroinstalačního materiálu - www.telemecanique.cz
  • Domovská stránka společnosti Schneider Electric, jejíž součástí je i firma Telemecanique - www.schneider-electric.cz
Hodnocení článku: