Jste zde

PLC Unitronics Vision V1040

Rád bych vám představil nejnovější PLC firmy Unitronics (řekl bych vlajkovou loď) z řady Vision, typ V1040.

p> Myslím si, že firmu Unitronics není třeba dlouze představovat,tedy jen v krátkosti:
Unitronics Ltd, je izraelská společnost s mezinárodní účastí, která se zabývá výrobou PLC, softwaru pro automatizaci a příslušenství přístrojů od roku 1989.
Jejich PLC řídí výrobní linky v závodech společností, jako např.: Coca Cola, Danone, Heinz, Nestle, Agfa,Colgate-Palmolive, Elf Lub NV, Campina Melkuni Mona, Quaker, Oats, Izrael Aircraft Industries, farma Frittes, Klooftmine zlaté doly a další.
OPLC (PLC+HMI) firmy Unitronics plně kombinují funkce PLC a HMI operátorských panelů v jednom kompaktním zařízení. Tyto HMI+PLC automaty jsou programovány v jediném, uživatelsky přátelském prostředí. Vývojáři ušetří I/O, kabeláž, prostor a čas potřebný k programování. Tyto prvky se přímo promítají do nákladů a efektivnosti.
Unitronics prodává své produkty prostřednictvím celosvětové distribuční sítě, která zahrnuje více než 140 distributorů v Evropě, Jižní Americe, Asii, a Jižní Africe.
V české republice je zastoupena firmou SCHMACHTL CZ spol. s r.o. 

Hlavní technické parametry:
- PLC s HMI
- rozměry ( 289x244.5x59.1mm )
- napájecí napětí 12/24V DC (spotřeba 840/420mA)
- krytí IP65/NEMA4X (po montáži do panelu)
- pracovní teplota 0-50°C
- barevný dotykový  TFT displej 10,4"
- rozlišení 800x600, LED podsvícení, 65.536 barev
- 9 volně programovatelných kláves
- podpora až 1024 vstupů/výstupů
- možnost nasazení SNAP modulu
- 2x izolovaný port RS232, nebo RS485,
- CANbus
- USB programovací port
- integrovaný webserver
- možnost použití až 24 PID smyček
- podpora TCP/IP, MODBUS, GSM, GPRS
- podpora mikroSD karet (záloha,trendy,
- RTC zálohovaný baterií
- vývojový SW zdarma
- ostatní podpůrné programy zdarma

PLC mě bylo zapůjčeno firmou SCHMACHTL CZ spol. s r.o. k bezplatnému otestování na dobu asi 14 dní. Takže otevřeme krabici a koukneme se dovnitř...

krabice

V každé krabici kromě PLC najdeme ještě následující položky:
- programovací USB kabel
- příchytky pro upevnění na panel rozvaděče
- montážní těsnění
- konektor přo připojení napájecího napětí
- konektor pro CANbus a zakončovací odpor
- stručnou instalační příručka
- CDROM s vývojovým prostředím VisiLogic, utilitami, dokumentací v *.pdf a mnoho dalšího

balení

Co nás upoutá hned, je velký 10,4" barevný, dotykový displej s rozlišení 800x600, LED podsvícením a zobrazením 65.536 barev. Pod ním se nachází 9 volně programovatelných funkčních kláves. Uživatel může navrhnout až 1000 obrazovek, které mohou obsahovat až 500 obrázků, tím jsou možnosti HMI téměř nekonečné.
To co nevidíme na první pohled, se ukrývá uvnitř. Výkonný procesor s časem scanu 9 mikrosekund pro typickou aplikaci. Ocení to zejména uživatelé, kteří navrhují aplikace, u kterých je požadována rychlá reakce systému.
V paměti je dostatek místa pro 2 MB aplikační logiky, 1MB pro fonty a 80MB pro obrázky.

front

Levá boční strana se slotem pro mikroSD kartu, konektorem pro sběrnici CANbus,dvěma konektory pro RS232 nebo RS485 (požadovaný typ lze nastavit pomocí jumperů), konektorem pro expanzní I/O moduly a napájecím konektorem 12/24VDC. Vedle COM portů je ještě předlisovaný otvor, po jehož vylomení, je možné osadit další komunikační modul např. Ethernet, další RS232/485, a rozšířit tak komunikační možnosti PLC. Podle posledních informací se připravuje např. podpora pro Profibus.

left

Horní strana je osazena programovacím USB konektorem, což je velká výhoda protože v dnešní době už téměř žádný výrobce notebooků nevybavuje své výrobky COM portem, přes který standardně probíhá nahrávání aplikací.

usb_vrch

Na zadní stranu je možné připevnit  "SNAP-IN"   moduly s různými kombinacemi analogových a digitálních vstupů/výstupů a tím získáme plně hodnotný řídící systém, plně dostačující pro malé aplikace. V případě potřeby lze systém samozřejmě rozšířit o další I/O. Stejně jako ostatní členové řady Vision, i Vision1040™ podporuje celou řadu typů externích modulů: digitální, vysokorychlostní, analogové I/O, přímé vstupy pro měření teploty, váhové senzory atd.

back

Zadní strana s otevřeným krytem pro záložní baterii (je přiložena-ale není osazena) pro RTC a RAM. Výrobce udává její životnost až 7 let.
Vpravo je otevřen prostor pro vložení dalšího komunikačního modulu např. Ethernet, RS232/485.

back_open

Ukázka obrazovky s aplikací pro řízení pekárenské linky. Aplikace původně běžela na S7-300 a TP277. Musím říct, že displej je na slušné úrovni. Rozlišení 800x600 je pro tuhle velikost displeje výborné, podsvícení zajišťuje technologie LED a díky zobrazení 65.536 barev, je i fotografie zobrazována s minimálním barevným zkreslením.

front_images

Ukázka obrazovky s aplikací Visilogic s otevřeným projektem. Všechno je přehledně a jednoduše uspořádáno. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že ovládání je tak jednoduché a intuitivní, že svůj první projekt začnete tvořit hned po prvním otevření Visilogicu.
Program Visilogic je neustále vyvíjen a jsou doplňovány nové funkce.
Aktuální verzi je možné stáhnout na serveru výrobce v sekci download - samozřejmě zdarma

visilogic_1_lader

Ukázka obrazovky s aplikací Visilogic s otevřeným HMI editorem. Díky jednomu vývojovému prostředí pro řídící program i HMI se výrazně šetří čas vynětím nutnosti nastavovat komunikaci mezi HMI a PLC.

visilogic_2_hmi

Závěr: Nové Vision1040™ PLC od firmy Unitronics s integrovaným HMI panelem umožňuje výrobcům strojů přidat do svého portfolia brilantní 10,4" barevný dotykový displej s plnou funkčností PLC za bezkonkurenční poměr cena-výkon. Myslím si, že jde o velmi zdařilý výrobek, u kterého lze předpokládat široké možnosti využití a uplatnění v jakýchkoliv procesech řízení.
Pro více informací kontaktujte firmu SCHMACHTL CZ spol. s r.o.

Článek vytvořil: Stanislav Hedl
estanley@ volny.cz

DOWNLOAD & Odkazy

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Zdravím všechny, možná to sem nepatří ale je to cesta. Sháním programátora na vytvoření relativně jednoduché aplikace. Jde o starší 25let starý obráběcí stroj, pohyby os - řízené přes relé, potřebuji na stávající tlačítkový panel připojit paraelně - či nahradit klasická tlačítka nějakým dotykovým systémem nebo zrekonstruovat ovládací panel. Rozpočet do 50tis. Jde o vytvoření spínacího programu aby v případě pohybu X např. nešly spustit jiné a naopak, seznam podmínek dáme dohromady, schema je dostupné. Programátoři, studenti, piště na e-mail - JSumperk@seznam.cz. Je to námět na slušnou bakalářskou práci. Renovace panelu a ovládání starých strojů, náhrada nespolehlivých tlačítek.