Jste zde

FP-e malé kompaktní PLC pro všechny aplikace

Tolik informace společnosti Panasonic Electric Works o malém PLC. Opravdu malé, ale jen co do rozměru, jak uvidíme v našem testu. Podstatně se totiž liší od běžných "malých PLC" typu Zelio, LOGO a podobně.

Hlavní a podstatný rozdíl je v tom, že FP-e používá stejný programovací software, jako jeho "příbuzní" z vyšších řad, proto i to co dokáže je v podstatě podobné vyšší řadě PLC. V programování podporuje standard IEC 61131-3 a mimo jiné také oblíbený Ladder. Znamená to, že si musíte programování aspoň trochu osvojit, není to tak primitivní jako třeba u výše zmiňovaného Zelio nebo LOGO! Na druhé straně jakmile se to trochu naučíte, programování vyšších řad PLC, nebo i jiných typů dle IEC 61131-3 je pak jednodušší. Jinak se na tom dá právě velmi dobře učit a zkoušet různé programovací úlohy co Vás napadnou, software dostanete zdarma, takže téměř nic není nemožné. Krátkou ukázku jak jsme testovali, najdete ve videu na konci článku.

 

 

Veškeré připojení je ze zadní strany, včetně kulatého konektoru sériové linky RS232, která slouží k přenosu programu do PLC a monitorování stavu, on-line režim atp. Výrobce tuto řadu nabízí ve více variantách s různými I/O, dále vstupy pro termočlánky a hodinami s kalendářem. Detaily na technické podpoře, neboť různá omezení u této řady FP-e přece jenom existují.

Něco z technických parametrů:

  • 0-55°C okolní teplota
  • 200mA max. odběr z 24VDC
  • IP66 z čela při použití "option"
  • paměť EEP-ROM
  • 2720 programových kroků
  • 83 zákl. instrukcí
  • 7 přerušení
  • time přerušení 0,5ms - 30s

 


 

Programovací sériový kabel AFC8513D se dodává v délce 3 metry a není součástí přístroje. Strana připojení k PLC je přes trochu atypický konektor.


 

K napájení celé sestavy jsem použil 24V/16VA zdroj, také Panasonic. Je zajímavý zcela ostrými obrysy a hlavně šesti svorkovým připojením výstupního napětí, což není obvyklé, ale je velmi užitečné.

To jen na okraj, zlatá popisová barva a zvláštní odstín zelené, dělá ze zdroje přístroj jak z Hi-Fi sestavy.


 

Tak a zkusíme instalovat patřičný software FPWIN Pro. Ten není nijak veliký a instalace naší verze 6.101 je bezproblémová. Stačí vybrat patřičnou složku. 


 

Doporučuji zvolit také instalaci příkladů, velmi to pomůže v prvních krocích práce s tímto nástrojem.


 

Na závěr se nám instalátor trochu znepokojil, my ovšem ne, stačí potvrdit "Pokračovat" a vše se úspěšně dokončilo.


 

Než vůbec začneme něco zkoušet je vhodné si stáhnout uživatelský a programovací manuál z webu, ovšem nejprve se musíte zaregistrovat. Jinak to nejde.

Programovací manuál vysvětluje podrobně a srozumitelně každou instrukci.


 

Syntaxe FP je totiž trochu jiná než jste třeba zvyklí z jiných PLC. Naštěstí i nápověda v software FPWIN Pro je dostatečné podrobná, jinak totiž na správnou syntaxi těžko přijdete.

Například interní relé "R" je vnitřní merker v PLC, "X" vstupy a "Y" výstupy atd.


 

Ujasnili jsme si  některé specifika, tak zkusíme si vytvořit nějaký jednoduchý projekt. Jen na ukázku funkce, neboť popisovat programování těchto PLC by bylo nad rámec těchto článků. Bude nutno upřesnit typ PLC, software totiž slouží k programování celé řady automatů Panasonic.

Jak je vidět, vybrat si můžeme i z více programovacích jazyků, klidně si zkuste, jaké jsou rozdíly.


 

PLC typů máme na výběr celou řadu.


 

Softwarový programovací nástroj FPWIN Pro je velmi podobný ostatním. V levé části máme celou skladbu programu v pravé, pak okno s jednotlivými položkami. Systém podporuje práci s knihovnami, dokonce nabízí 7 přerušení. Časové je samozřejmě možné změnit, defaultně je nastaveno na 10ms. Další přerušení jsou od externích událostí.

Pokud znáte například PLC Foxtrot z TECO Kolín a jeho software Mosaic, bude pro Vás práce s tímto nástrojem mnohem jednodušší.


 

Z příkladů které se při instalaci nahrnuly na disk, stačí překopírovat třeba jednoduchý blikač. Jeden jeho výstup je adresován přímo, druhý pak přes globální proměnnou, jejíž zápis uvidíme dále.

 


 

Ukázka definice předchozí globální proměnné. FP syntaxe je Y0, IEC %QX0.0. Jako identifikátor je vlastně symbolický libovolný název, tedy Output_0.


 

Na ukázku jsem vybral ještě parametrizaci displeje. K tomu slouží funkce F180 a F181 pak přepíná mezi jednotlivými displeji. Přesně řečeno nastavuje parametry dvou řádků na kterých můžeme zobrazit naše data. Samotné nastavení pomocí parametrů v F180 je dost komplikované, proto je k dispozici grafická pomůcka, stačí kliknout na inicializační buňku v deklaraci proměnných.

Zkusíme na displeji přepínat barvy a proměnné.


 

Parametrizace displeje se provede v samostatném okně jednoduchým zaznačením požadovaných vlastností. Je to intuitivní a po několika pokusech "jsme doma". Potvrzení nastavení pak automaticky vygeneruje potřebné data pro FB180.


 

Jako u všech nástrojů je nezbytné před nahráním programu do PLC tento nejprve zkompilovat, chyby jsou označeny a popsány, není problém to pak opravit.


 

Hotovo, nahrajeme to do bedny a uvidíme, co to provede.


 

A už nám to "runuje", ukázka obrazovky se signalizací stavu vstupů a výstupů. V horním řádku status vstupů, v dolním status výstupů zobrazují svislé segmenty.


 

Podařilo se i přepnout barvy a řádky zobrazení proměnné v PLC. Ta je vlastně stav čítače. 


 

On-line režim funguje jako na velkém PLC, včetně všech komentářů a poznámek v PLC programu.


 

Tady už máme proměnnou stavu čítače na spodním řádku a zelenou.


 

V on-line režimu je zobrazitelný i PLC status, který nám o našem modulu řekne vše.


 

Jak je vidět zapojení bylo striktně účelné pro ukázku funkce a programování tohoto FP-e PLC. 

 

Video ukázka PLC FP-e a FPWIN v on-line režimu: http://youtu.be/3pbdeArRIKo?hd=1

 


 

Závěr:

Malé PLC v tomto případě neznamená velmi jednoduché. Jestliže potřebujete aplikaci naprogramovat za večer, poohlédněte se po nějakém ZELIO nebo LOGO! systému. Protože se jedná o nejmenší řadu PLC, existují přece jen nějaká omezení, třeba ohledně analogových signálů. Na druhé straně je to téměř plnohodnotné PLC a bez dalších doplňků z něj využijete speciální funkce pro různé rychlé čítání, pulzní výstupy a třeba PID regulátor.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Další informace a česká technická podpora: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/843.php

Manuály a katalogy PLC FP-e: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/fpe.php

Software FPWIN Pro: http://www.panasonic-electric-works.cz/pewcz/en/html/22164.php

 

Hodnocení článku: