Jste zde

Adaptér k PLC Simatic S7 napájený po Ethernetu

NETLink PRO PoE je naprostá novinka společnosti Helmholz v oblasti síťových adaptérů, které slouží pro připojení Step7 k PLC Simatic S7. Pokud totiž není možnost napájet tento adaptér přímo z portu PLC, nebo externího zdroje, je navíc vybaven funkcí PoE (Power over Ethernet), tedy napájení po Ethernetu.

Nejprve je nutné doplnit informaci, že napájení adaptéru přes Ethernet není jediná možnost jak adaptér napájet. Je to další varianta vzhledem k napájení z portu PLC, nebo přes vyvedenou svorkovnici adaptéru. Jestliže Vám funkce PoE nic neříká, podívejte se i na video na konci článku, kde uvidíte také přímo on-line spojení ze Step7 na PLC Simatic S7.

Pro zajímavost, tento adaptér je vůbec první kus v České Republice, takže kdo si jej koupíte (podle jeho MAC adresy na obrázku níže) můžete napsat pár řádek.

 

Kompletní balení NETLink PRO PoE  adaptéru obsahuje kromě samotného přístroje ještě rychlý manuál, ethernetovou propojku a CD s ovladači do PG interface Step7.

PoE adaptér pracuje:

  • 48V dle IEEE 802.3af nebo 802.3at

 

Díl pro upevnění adaptéru na DIN lištu není u tohoto přístroje součástí dodávky. 

  •  


 

Adaptér je v tom co umí kompletní, dokáže se připojit k PLC Simatic řady S7-300/400 přes MPI nebo Profibus a k S7-200 pomocí PPI interface. I když tento model na sobě možnost PPI nemá uvedenou, v nastavení tato varianta existuje a je samozřejmě podporována. Protože se jedná o ethernetovou verzi, je dále na těle přístroje nezbytná MAC adresa, verze firmware a hardware.

Veškeré nastavení je, jak již bývá dobrým zvykem u společnosti Helmholz, popsáno v přiloženém manuálu na CD.

Firmware v adaptéru lze samozřejmě pomocí jednoduchého SW nástroje vždy aktualizovat. Poměrně detailně jsem o tom psal při testování minulých verzí adaptérů. 


 

Konektor pro připojení k PLC je vybaven přepínačem zakončovacího odporu a kabelem do převodníku se přivádí i napájení z portu připojeného účastníka, pokud to samozřejmě umožňuje.


 

Jak bylo uvedeno výše, pokud si adaptér vezme napájení z portu PLC procesoru, není žádné další připojení nutné, stačí jen ethernetová propojka do PC se Step7. 


 

Pro první připojení notebooku k adaptéru je dobré nastavit v protokolu IP adresu napevno někde vedle adresy adaptéru, která je z výroby standardně přednastavena na 192.168.4.49.


 

Protože přístroj patří do rodiny "PRO Family", stačí pro vyzkoušení stávající interface ve Step7 z minulých pokusů.


 

Jestliže ale potřebujete adaptér konfigurovat jinak než je tovární nastavení, přes PG interface to nepůjde. Tento typ je možné nastavit přes jeho webové rozhraní. Je to bezvadné, neboť pro přestavení nepotřebujete žádný software ani instalaci Step7 na počítači. Uděláte to z jakéhokoliv běžného PC, jak uvidíme dále. 


 

Stačí do webového prohlížeče jednoduše klepnout IP adresu adaptéru a vyplnit požadované jméno a heslo pro připojení do NETLinku. Potom se dostaneme do základní obrazovky, aktuálního stavu adaptéru, konfigurace, nastavení zabezpečení a v poslední položce si můžeme si nechat zobrazit jakékoliv proměnné z připojeného PLC. To vše na jakémkoliv PC v síti.

Jméno je jasné a heslo "admin", vše se dá po připojení samozřejmě změnit.


 

Konfiguraci adaptéru pak máme celou pod kontrolou, včetně všech profilů připojení.

Položek pro nastavení je ve web rozhraní adaptéru samozřejmě mnohem více.


 

Jedna z velmi hezkých funkcí těchto ethernetových NETLinků, je možnost zobrazit proměnné z připojeného PLC. Takže i na dálku z jakéhokoliv obyčejného PC které je připojeno do stejné sítě, dokážete zjistit proč stroj stojí, stačí si zobrazit třeba poruchové slovo. V adresní oblasti jsou k dispozici všechny typy proměnných a v zobrazení je také možné jednoduše přepínat mezi všemi formáty.

Tahle výborná vlastnost NETLink PRO adaptérů je mnohokrát zbytečně opomíjena, nebo i zapomenuta.


 

Zatím ale tohle klasické připojení Step7 a PLC nic nevypovídá o funkci PoE.


 

Proto připojíme adaptér k PLC ještě přes MPI/Profibus dvou žílový kabel. Znamená to, že NETLink PRO PoE nebude mít možnost se napájet z portu PLC a jak je vidět "ani nemrkne".

Možnost připojit jej na ovládání 24VDC přes svorkovnici funguje také a je standard pro téměř všechny adaptéry.


 

K PoE napájení slouží i speciální více portové switche, které mají několik portů vybaveny funkcí PoE. Většina switchů ale nepoužívá výše zmíněné normy a pracují standardně na 5/12V, což je pochopitelně nedostačující pro náš NetLink. Nám proto pomůže třeba "PoE Injector", tedy krabička pro vložení napětí do Ethernetového rozvodu. Z jedné strany konektor pro připojení napájení a vstupní RJ45 konektor, z druhé již RJ45 s PoE napětím.


 

Náš injector má napájení zvlášť přes adaptér, ale dají se koupit i varianty, kde jsou ethernetové konektory přímo na zdroji. 


 

Zdroj opravdu odpovídá standardu IEEE 802.3af/at jak je vidět na štítku.

Tohle nejsou zase až tak běžné prvky v síťových rozvodech a někteří čtenáři je jistě vidí poprvé.  


 

A je to. Stačí vše správně propojit a adaptér ožije.


 

Pro úplnost se zbývá zmínit ještě o jedné funkci. Všechny tyhle síťové NETLinky "umí" RFC1006/ISO/TCP protokol, takže se dají použít i pro propojení PLC Simatic S7 mezi sebou. Dole je klasický NETLink PRO a výše pak NETLink v kombinaci s přepínačem.


 

Na CD najdete i příklad jak komunikaci sestavit a zprovoznit, jen jako obvykle je projekt Step7 vytvořen v němcké verzi a u nás jej většinou ihned neotevřete.


 

Aspoň do té doby, než smažete z projektu patřičný soubor "Language", jehož přítomnost brání otevření projektu v jiné jazykové verzi Windows.


 

Pak teprve se můžete podívat, že komunikace je systémem klient/server, tedy server si s použitím systémové funkce Siemens X_PUT a X_GET, kde server z klienta přečte nebo do něj zapíše požadované hodnoty.


 

Jak je uvedeno v popisu v manuálu NETLink PRO PoE, RFC1006 protokol je plně podporován v adaptérech společností Helmholz, pouze je nutné ověřit verzi Firmware, podpora funguje od verze 2.3 a výše. Kdo má starší FW a chce využívat novější fuknce jako např (RFC 1006, atd...), stačí pouze provést upgrade FW a nainstalovat nové drivery do PG/PC.


 

Video ukázka funkce a napájení adaptéru NETLink PRO PoE: http://youtu.be/gur43fE6ocg?hd=1

 

Závěr:

I když by se zdálo, že v oblasti těchto NETLink převodníků už toho moc nového vymyslet nejde, opak je pravdou. Už jenom to, že výrobce vydává nový firmware do adaptérů, může pomoci při některých specifických úkolech na spojení a propojení PLC.

Jaroslav Blažek


 

Doplňující odkazy k článku:

Helmholz Česká Republika: http://www.helmholz.cz/

Technický popis NETLink PRO PoE: http://www.helmholz.cz/index.php?stranka=produkty&produkt=netlink-pro-poe

Software, manuály NETLink PRO PoE: http://www.helmholz.com/sup.down,53_54.html?p_id=84&cat_id=75_76

Další články o PLC, Scada/HMI systémech, pohonech, profi-software a komponentech nejen pro průmyslové aplikace najdete na http://automatizace.hw.cz

 

Hodnocení článku: